Zmiany w prawie kościelnym

Jakie zmiany czekają w tym roku przyszłych nowożeńców i kiedy nastąpią? Sprawdź!

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta


Rok 2020 będzie przełomowym rokiem w Kościele, a powstałe zmiany dotkną przede wszystkim przyszłych Nowożeńców. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret, dotyczący rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2020r.

Co zatem warto wiedzieć?

Celem wprowadzonych zmian według Kościoła, jest zmniejszenie ilości unieważnianych małżeństw. W związku z tym, od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w prawie kościelnym, które pozwolą na większą weryfikację przyszłych małżonków pod kątem możliwości wystąpienia ewentualnych zakłóceń, prowadzących do powstania nieścisłości małżeńskich. 

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Większa ilość dokumentów

 

Kościół wprowadza obowiązek wypełnienia dokumentów, w zdecydowanie większej ilości niż dotychczas. Już na pierwszej rozmowie z księdzem, każdy z narzeczonych dostanie do wypełnienia odpowiednio dopasowane wzory druków, w których będzie musiał udzielić prawidłowych odpowiedzi.

Oprócz tego, narzeczeni będą musieli podpisać przysięgę o stanie wolnym i mówieniu prawdy. Ponadto, księża będą wypytywać także o życie intymne przyszłej Pary Młodej

fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

 

Gdzie mogę wziąć ślub?

 

Przyjęło się, że większość małżonków planuje swój ślub w parafii jednego z nich. Mało kto wie, że przynależność do parafii rozpoczyna się już po miesiącu od zamieszkania w pobliżu określonego kościoła. Oznacza to, że parafia w miejscowości, z której pochodzimy nie jest już naszą parafią, więc nie mamy obowiązku ślubu właśnie w tym kościele.

Aby wziąć ślub w innej parafii niż ta, do której przynależymy, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca. Według nowych przepisów, miejscem sakramentu ślubu powinien być Kościół lub kaplica. Każde inne miejsce nie może być brane pod uwagę, jeśli nie ma ku temu poważnych przyczyn. W sytuacji, gdy nowożeńcy będą chcieli wziąć ślub w plenerze wyłącznie w pobudek natury komercyjnej i ekstrawagancji lub z chęci naśladowania zwyczajów innych niż katolickie, najprawdopodobniej spotkają się z odmową ze strony Kościoła.

Zgodny na ślub poza Kościołem, udziela ordynariusz miejsca lub biskup diecezjalny i muszą występować ku temu wyjątkowe okoliczności. 

 

fotografia: Wasylko Pracownia Autorska

 

Nowe przepisy, będą wymagały od narzeczonych przedstawienia swojego stanowiska na temat chęci posiadania potomstwa oraz możliwości wystąpienia separacji w przyszłości. Z trudnościami spotkają się osoby po zmianie płci. Taka sytuacja, będzie wymagała uzyskania od przyszłych małżonków pozwolenia ze strony Kongregacji Nauki i Wiary w Kurii Rzymskiej. Do tego czasu Kościół nie może wyznaczyć daty śluby, ani też spisać protokołu przedślubnego. 

Celem nowych przepisów jest zmniejszenie liczby rozpadania się związków, zawartych w Kościele. Dokładniejsza weryfikacja ma ustalić zaangażowanie i chęć faktycznego przyjęcia sakramentu. Księża będą eliminować przypadki, w których narzeczeni chcą wziąć ślub wyłącznie za namową rodziny lub z obawy przed zniesławieniem w przypadku ciąży. 

 

 

Zobacz także:

5 ŚLUBNYCH TRENDÓW DLA PANNY MŁODEJ NA SEZON 2020

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź