10 najpopularniejszych gatunków kwiatów na ślub

Zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać na swój ślub? Oto 10 najbardziej popularnych gatunków.

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Kwiaty do wiązanki ślubnej


Róże na ślub


Od dawna uważane są za symbol piękna i miłości,  występują w wielu mitach i baśniach.

Romantyczni pisarze i poeci wykorzystali ten kwiat jako metaforę emocji, piękna, pasji i prawdziwej miłości. Róża nie jest nudna, kolorowe róże są dostępne w jednolitych odcieniach i dwubarwnych odmianach – są nawet róże w paski. Ponad 3 000 odmian róż uprawianych jest komercyjnie, a wiele z nich jest dostępnych przez cały rok i są one zaskakująco tanie. I choć róże kojarzą się z luksusowym zapachem, nie każda róża jest pachnąca.

Trzy główne typy róż są najbardziej popularne w przypadku kwiatów ślubnych: hybrydowe róże herbaciane (klasyczne, jednolicie ukształtowane róże widoczne w każdej lokalnej kwiaciarni), róże drobne (róża z pięcioma lub dziesięcioma małymi główkami na każdej łodydze) oraz róże uprawiane we własnym ogrodzie, o czasami nieidealnym kształcie, ale odporne na zmianę temperatur.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Piwonie w bukiecie ślubnym

 

Cenione za delikatność i imponujące piękno, piwonie mają silny zapach i jasny kolor. Ale mimo swojej zewnętrznej wyrazistości, kwiat nabrał wiktoriańskiego znaczenia „nieśmiałości”. Uprawiane w Azji od ponad tysiąca lat i rozwijana dalej przez Francuzów, piwonie dostępne są w dwóch głównych typach: zielnej i drzewiastej (kwiaty tego ostatniego nie są zbyt trwałe).

Bukiet wykonany wyłącznie z piwonii może być wspaniały; kwiat może być również użyty do tworzenia pięknych elementów i aranżacji.

Uprawiany w pojedynczych i podwójnych kwiatach, ten drogi kwiat jest dostępny sezonowo od późnej wiosny do wczesnego lata, ale może być także importowany jesienią.

 

piwonie w bukiecie ślubnym slubnaglowie.pl

fotografia: B&W Photography

 

 

Hortensje na ślub

 

Pełny kwiat i intensywne odcienie różu, niebieskiego, bordo i fioletu. Nic dziwnego, że w czasach wiktoriańskich hortensja uznawana była za symbol próżności.

Jedna z najpopularniejszych odmian hortensji zmienia kolor z różowej na błękitną w miarę wzrostu, w zależności od poziomu kwasu w glebie. Łodyga lub dwie tego umiarkowanie kosztownego, bezwonnego kwiatu mogą wypełnić ślubne aranżacje i bukiety, a kilka gałązek stworzy czarującą butonierkę.

Hortensję znajdziesz w kolorze białym i odcieniach zieleni, różu, bordo oraz niebieskiego.

 

niebieski bukiet z hortensji slubnaglowie.pl

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

 

Dalie do wiązanki slubnej


Inna nazwa na dalie to georgina. To kwiat pochodzący z Ameryki Środkowej, o wyjątkowo dużej średnicy, bardzo wyrazisty.

Raczej nie sprawdzi się jako dodatek do minimalistycznego bukietu. Zaletą tego wyboru jest niemal niewyczuwalny zapach, przez co nie jest to kwiat przytłaczający.

Do tego jest bardzo wytrzymały, nawet w upale przetrwa przez wiele godzin.

 

fotografia: Malachite Meadow

 

 

Storczyk / orchidea na ślub i wesele

 

Storczyki to także chętnie użytkowane w trakcie wesela i ślubu kwiaty. Pojawiają się niezależnie od pory roku. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie są dość kosztowne.

Z drugiej strony nadrabiają to swoją spektakularnością.

Kwiaty te występują w wielu, również bardzo nasyconych kolorach i kształtach, dlatego łatwo jest wyczarować z nich coś niesamowitego.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Eustoma w wiązance ślubnej

 

Eustoma to jeden z najczęściej wybieranych kwiatów ślubnych. Jest nieduża i delikatna, a do tego prezentuje się w szerokim zakresie barw. Pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, ale jest również często uprawiana w Polsce, głównie z przeznaczeniem na bukiety ślubne.

Długie łodygi i małe kwiaty, przypominające nieco nierozwinięte róże sprawiają, że wygodnie jest układać z niej ślubne kompozycje. Szczyt jej popularności to miesiące letnie od czerwca do sierpnia, ale bez problemu zakupić ją można przez cały rok, po nieco wyższej cenie.

 

fotografia: Love Story

 

 

Gipsówka dla panny młodej

 

Gipsówka to mały, niepozorny kwiatek, który może wyglądać prawdziwie królewsko przy odpowiedniej oprawie. Niesamowicie uzupełnia bukiety wykonane z innych kwiatów.

Można go użyć także do przygotowania tiary na głowę. Malutkie białe kwiatki sprawdzą się jako dekoracje ławek w kościele.

Pasuje szczególnie do wesel w stylu vintage. Jej niewątpliwym atutem jest niewysoka cena. Wygląda lekko niczym obłok.

 

fotografia: Karetta.pl

 

 

Jaskry w bukiecie ślubnym

 

Chociaż jaskry to bardzo popularne kwiaty, tylko jaskry azjatyckie są uprawiane na kwiaty cięte. Wykorzystuje się je raczej jako uzupełnienie dla innych kwiatów, są one dość drogie i pojawiają się niemal wyłącznie w bukietach i butonierkach, a nie w wazonach na stołach.

Wśród odmian znaleźć można kwiaty jednobarwne oraz wielokolorowe. Mają delikatny zapach. Najlepszą cenę będą miały wiosną, od marca nawet do lipca.

 

fotografia: Kamil Błaszczyk

 

 

Tulipany na ślub


Chociaż tulipany są najczęściej kojarzone z Holandią, ten kwiat tak naprawdę pochodzi z Persji. Jest uprawiany w szerokim zakresie odcieni, w tym białym i kremowym, pastelowych (różowy, żółty i brzoskwiniowy) i w żywych odcieniach (magenta, czerwony, pomarańczowy i fioletowy).

Tulipany dostępne są przez większą część roku, cenowo są bardzo przystępne, choć rzadkie odmiany mogą być drogie.

Powszechnie stosowane są trzy główne odmiany: holenderskie tulipany (zwykle spotykane w kwiaciarniach lokalnych i w ogrodach), francuskie tulipany (drogie i eleganckie, z wyjątkowo długimi łodygami i dużymi zwężającymi się kwiatami) i tulipany papugowe (nazwane tak za ich potargane, prążkowane płatki w intensywne kolory).

 

fotografia: Karetta.pl

 

 

Kalie / lilie dla panny młodej

 

Ten elegancki kwiat w kształcie trąbki, zwany także lilią, pochodzi z Afryki i symbolizuje „wspaniałe piękno” w języku kwiatów. Charakterystyczna forma lilii kalia została przedstawiona w dziełach secesji i art deco, a także w XX-wiecznej fotografii.

Dostępne są dwa typy: odmiany o dużej główce z długą, gładką łodygą odpowiednią do wysokich aranżacji lub bukietów w stylu reprezentacyjnym, a także miniaturowa wersja idealna do małych aranżacji i butonierek.

Kremowa kość słoniowa jest najbardziej popularnym kolorem, ale lilie kalie występują również w kolorze żółtym, pomarańczowym, fioletoworóżowym i ciemnofioletowym (wspaniały wybór na nieco bardziej jaskrawy lub zimowy bukiet weselny).

 

fotografia: Białe Kadry

 

Zobacz także:

JAK PORADZIĆ SOBIE, JEŻELI NIEOCZEKIWANIE ROZCHORUJESZ SIĘ W DNIU ŚLUBU?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź