4 wskazówki dotyczące słodkiego kącika na wesele

Słodki kącik na weselu to świetny pomysł. Takie miejsca kuszą smakiem, kolorem, formą i zapachem niemal każdego gościa!


Jesteś miłośniczką słodkości i po prostu nie możesz się zdecydować, jakie desery mają być podane na twoim weselu? W takim razie rozwiązaniem dla ciebie jest słodki kącik.

Taki bufet nie tylko prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale również jest doskonałym sposobem na stworzenie bardziej indywidualnej uroczystości.

W końcu ciastka, babeczki, cukierki i lizaki można w jego ramach dobierać dowoli. 

 

fotografia: Malachite Meadow 

 

 

Candy bar na weselu 


1. Uzupełnienie kolorystyczne

Zadbaj o to, aby desery uzupełniały się kolorystycznie z motywem przewodnim całego wesela. Dzięki temu uzyskasz przepiękne, spójne akcenty, które z pewnością zachwycą każdego spośród gości.

Pamiętaj także, że to nawet najmniejsze detale są odpowiedzialne za stworzenie efektu WOW.

Lukier, cukrowe ozdoby, wstążeczki i inne – to wszystko ma znaczenie. Zadbaj również o harmonijne rozmieszczenie wszystkich słodkości.

 

fotografia: B&W Photography

fotografia: B&W Photography

 


2. Oznaczenia

Wielu gości może po raz pierwszy spotkać się z danym typem słodkości. Mogą one również wyglądać dość egzotycznie, za sprawą swojej dekoracji. Ułatwisz wszystkim życie, jeżeli opiszesz słodycze. Stwórz dekoracyjne tabliczki.

Dzięki temu goście bez obaw będą korzystać z dobrodziejstw słodkiego kącika. I wybiorą to, co naprawdę lubią.

 

fotografia: Adam Ludwik

 

 

3. Talerzyki oraz pudełeczka

Słodkie kąciki są najczęściej tworzone w taki sposób, aby goście od razu skosztowali wybranych przez siebie smakołyków. Jednak w wielu przypadkach częstująca się słodyczami osoba może mieć ochotę udać się z nimi do stolika i tam ich spróbować, na przykład w towarzystwie filiżanki kawy.

Aby to ułatwić, warto postawić w tym miejscu talerzyki deserowe, a nawet nieduże pudełeczka, gdyby którąś słodkość gość miał ochotę zabrać ze sobą do domu. Tak dzieje się na przykład w przypadku weselnego tortu, którego najczęściej wiele zostaje.

 

 

fotografia: Adam Ludwik

 

 

Słodki stół na weselu

 

4. Nie zapominaj o klasykach

Wybierz desery w zgodzie z własnym gustem, ale nie zapominaj o klasykach. Ta rada dotyczy repertuaru deserów dostępnych w ramach kącika słodyczy. Taki pomysł już sam w sobie jest w Polsce dość innowacyjny.

Dlatego by nie utrudniać gościom jeszcze bardziej wyboru i ich nie onieśmielać, dodaj do słodkiego kącika kilka klasycznych ciastek. Dzięki temu zarówno zaprezentujesz swoją miłość do deserów, jak również pozwolisz gościom na ich wypróbowanie oraz okażesz szacunek do ich przyzwyczajeń. Takim deserem mogą być na przykład pączki – no bo kto nie lubi pączków?! 

 

fotografia: Piotr Zawada Fotografia

 

Słodki kącik to świetny pomysł. Takie miejsca wyjątkowo malowniczo wyglądają na fotografiach i filmach, a dodatkowo jeżeli wybierzesz naprawdę dobrą cukiernię, mogą być również niesamowicie smaczne.

 

Zobacz także:

5 CECH, KTÓRE POWINNA POSIADAĆ KAŻDA DOBRA ŚWIADKOWA

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź