6 pomysłów na weselny Candy Bar

Candy bar pojawia się coraz częściej na naszych polskich weselach. Stanowi doskonałe urozmaicenie weselnego menu jak i atrakcję dla gości oraz dekorację sali weselnej.

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Słodki bufet na weselu

 

Poznajcie te sprawdzone, jak i najnowsze trendy w weselnych słodkich bufetach:

 

 

 

 


1. Klasyczny słodki stół

Może być swojski i pachnący domowym ciastem, jak również w wersji nowoczesnej, z pomysłowymi w formie wypiekami, fantazyjnie udekorowanymi ciasteczkami lub cupcakes podanymi na pięknych, ozdobnych paterach. 

 

 

2. Amerykański candy bar

 

Wyżerka dla prawdziwych łasuchów i ukłon w stronę słodkiego dzieciństwa. Znajdziemy tam przeróżne smakołyki: orzechy w czekoladzie, migdały w lukrze, lentilki, lizaki, cakepops, żelki czy cupkcakes, a to wszystko efektownie podane na kolorowych paterach i w dużych słojach.

 

 

 

 

3. Popcorn bar

 

Jeden popcorn, a mnóstwo smaków i kolorów. To doskonałe uzupełnienie wesela nie tylko w klimacie filmowym. Podzielmy popcorn bar na pół i z jednej strony zaserwujmy wersje pikantne, z drugiej zaś słodkie.

 

 
4. Apple bar

 

Jabłuszka na 100 sposobów: karmelizowane, posypane orzechami, wiórkami kokosowymi czy maczane w czekoladzie. Doskonały pomysł na jesienne wesele zwłaszcza w rustykalnym klimacie.  

 

 

5. S’mores bar

 

S’mores bar nawiązuje do słodkiego amerykańskiego obyczaju pieczenia pianek marshmallow nad ogniskiem. Rozpuszczoną piankę umieszcza się pomiędzy dwoma herbatnikami i taka „kanapka” nosi właśnie nazwę s’more.

 

 
6. Bufet jogurtowy

 

Lekki, zdrowy, idealny na letnie wesela w plenerze. Prócz dobrze schłodzonych miseczek z jogurtem, warto przygotować smakowite dodatki: musli, bakalie, świeże owoce i słodkie posypki. 

 

 

 

 

Który candy bar chcielibyście na swoim weselu? :)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź