7 pytań, które koniecznie musisz zadać swojej florystce

Jak wybrać florystkę, która w lot uchwyci twoją koncepcję i wykona kompozycję w 100% odpowiadającą twoim wymaganiom?

 

Bez wątpienia wybór kwiaciarni lub studia florystycznego, które przygotuje twój ślubny bukiet jest kwestią istotną.

Na szczęście miejsc, w których można zamówić kwiaty, a nawet takich, które specjalizują się we florystyce ślubnej jest coraz więcej. A może ten urodzaj okaże się kłopotliwy?

Jak wybrać florystkę, która w lot uchwyci twoją koncepcję i wykona kompozycję w 100% odpowiadającą twoim wymaganiom? Mamy kilka tipów, które być może ułatwią ci podjęcie tej decyzji :) 

Aby dokonać finalnego wyboru, warto zadać florystce kilka pytań, które nie tylko powiedzą ci coś więcej o jej możliwościach, ale i pozwolą ustalić szczegóły zamówienia (i uniknąć rozczarowania w ślubny poranek).

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Bukiet kwiatów


Czy pomożesz mi wybrać kwiaty, które bedą najlepsze na mój ślub?

Każde zamówienie powinno rozpocząć się od dokładnego wywiadu, podczas którego opowiesz o swoim zamyśle, guście, ulubionych kwiatach, kolorach, określisz stylistykę, w jakiej odbędzie się całe wydarzenie, opiszesz lub pokażesz zdjęcia sukni, dodatków, fryzury.

Warto opisać też miejsce wesela, zwłaszcza jeśli kwiaciarnia miałaby dostarczyć również bukiety na stoły.

 

fotografia: SayYes by fotografpaweł

 

 

Czy wykonujesz inne kwiatowe dekoracje?

Czy florystka wykonuje również dekoracje kościoła, samochodu i sali weselnej? Zamówienie wszystkich kwiatów w jednym miejscu pomoże uzyskać spójny, elegancki efekt całej uroczystości.

 
 

Ile ślubów obsłużyłaś dotychczas i iloma dekoracjami będziesz się zajmować w dniu mojego slubu?

Doświadczenie jest na wagę złota. Oczywiście możesz trafić na utalentowaną debiutantkę, ale umiejętności wynikające z wieloletniej pracy są nie do przecenienia.

Taka florystka nie tylko doskonale orientuje się w gatunkach roślin, ich dostępności w danej porze roku, możliwości łączenia ich w bukiecie, ale i wie, jak stworzyć bukiet trwały, który swoją urodę zachowa przez wiele godzin ślubnej uroczystości.

Znajomość trendów, zdolność dopasowywania kwiatów do stylizacji panny młodej i zamysłu całego ślubu i umiejętności komunikacyjne są niezwykle istotne w tym zawodzie.

 

fotografia: Łapacze Wspomnień 

 

 

Dekoracje weselne

 

Czy masz portfolio ze zdjęciami swoich prac?

Stylistyka, w jakiej specjalizuje się kwiaciarnia jest również istotna. Są miejsca, których "produktem flagowym" są bukiety eleganckie, z luksusową nutką. Są takie, które specjalizują się w bukietach w stylu eko, minimalistycznych.

Z pewnością portfolio dostępne w kwiaciarni lub na jej stronie internetowej powie sporo o jej mocnych stronach. Zapoznanie się z wcześniejszymi realizacjami jest niezbędne w ocenie możliwości, zdolności i fantazji florysty.

Jak zwykle poczta pantoflowa, fora internetowe, fanpage na portalach społecznościowych i branżowych są nieocenionym źródłem informacji.

Jeżeli żaden z dostępnych w portfolio bukietów nie odpowiada twoim wymaganiom, zapytaj, czy jest możliwe stworzenie bukietu na specjalne zamówienie, na przykład na podstawie fotografii znalezionej wśród naszych Inspiracji :)

 

 

Ile zapłacę za bukiet i jak zminimalizować koszt dekoracji ślubnych?

Koniecznie określcie cenę bukietu. Z pewnością zależy ona od gatunków kwiatów, z jakich zostanie wykonany. Każda pora roku ma swoje gatunki - kompozycja z roślin sezonowych będzie tańsza, niż ta wykonana z gatunków sprowadzonych zza granicy.

Często też bukiety na specjalne zamówienie bywają droższe. Jakie będą koszty kwiatowych dodatków: butonierki dla pana młodego, bukiecików dla druhen, stroika do włosów?

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

 

Czy mogę obejrzeć wybrane przez siebie gatunki kwiatów zanim podejmę finalną decyzję?

Kolory w katalogu często różnią się od tych w rzeczywistości i zamiast róży w kolorze brudnego różu otrzymasz kwiaty w odcieniu fioletowym.

Zapytaj, co zrobić, jeśli cena bukietu przekroczy przeznaczony budżet - doświadczona florystka będzie wiedziała, jakimi kwiatami zastąpić kosztowne gatunki, które trzeba sprowadzić z drugiego krańca Europy.

 

 

Kto dostarczy kwiaty w dniu ślubu i kto jest odpowiedzialny za demontaż ślubnych dekoracji po ceremonii?

Zapytaj o szczegóły zamówienia: ile masz czasu na wprowadzanie zmian lub rezygnację, jakie koszty się z tym wiążą, jak wygląda kwestia dostarczenia kwiatów, ustal wysokość zaliczki, termin montażu innych dekoracji ślubnych.

Koniecznie zostaw kontakt do siebie, pana młodego (lub świadka, który będzie odbierał bukiet), sali weselnej i upewnij się, kto konkretnie jest odpowiedzialny za twoje zamówienie.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Zobacz także:

3 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC BUKIET

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź