Błogosławieństwo rodziców - wzruszająca chwila. Zobacz jak ją przygotować?

W jaki sposób pobłogosławić parę młodą przed ślubem, na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać?

fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

Ślub i wesele to nie tylko chwile uśmiechu i szalonej zabawy, ale także wzruszeń. Bez wątpienia jednym z najbardziej wzruszających momentów jest błogosławieństwo rodziców.

To tradycyjna chwila skupienia, zadumy i symbolicznego zaakceptowania wyboru Młodych oraz życzenia im szczęścia i zgody.

Jak zaplanować ten moment? O czym nie wolno zapomnieć? Dowiesz się z naszego poradnika. 

 

 

Tradycja błogosławieństwa 

Polska jest krajem katolickim, dlatego od setek lat podczas uroczystości ślubnych profanum miesza się z sacrum. Do dziś w wierzących domach kultywuje się tradycję udzielania błogosławieństwa Parze Młodej przez rodziców z obojga strona. 

Ta piękna, symboliczna scena powinna mieć miejsce w domu Panny Młodej. To Ją rodzice oddają za żonę i to Ona jest w tym dniu najważniejsza. W dawnych czasach nie bez znaczenia był też fakt, że Panna Młoda wnosiła do małżeństwa posag. Tradycyjnie więc wesele zawsze odbywało się w domu przyszłej mężatki. 

Błogosławieństwo udzielane przez rodziców Młodym zawsze symbolizowało, że ich związek jest akceptowany i pochwalany przez obie rodziny. Trzeba bowiem pamiętać, że kilkaset lat temu nie do pomyślenia było, aby zakochani pobrali się bez zgody rodziców czy wręcz bez ich wiedzy. Do dziś prośba o udzielenie błogosławieństwa jest wyrazem szacunku do ludzi, dzięki którym ślub i wesele są w ogóle możliwe. 

 

fotografia: Światłokolorowi

 

 

Dla kogo błogosławieństwo jest ważne?

 

Przede wszystkim dla wierzących Par Młodych i ich wierzących rodziców. W katolickich, praktykujących domach nikt nie wyobraża sobie ceremonii zaślubin bez wcześniejszego pobłogosławienia związku przez rodziców.

Starsze pokolenie sądzi wręcz, że takie małżeństwo na pewno by nie przetrwało.

 

Warto wiedzieć:

W Polsce wciąż silna jest tradycja wierzenia, że przez rodziców Bóg czuwa nad ich dziećmi. Dlatego uważa się, że błogosławieństwo rodziców jest tożsame z błogosławieństwem samego Boga.

Problem na pewno pojawia się w momencie, gdy Młodzi niekoniecznie podzielają nauki Kościoła, ale nie chcą sprawić przykrości wierzącym rodzicom. Wówczas wyjścia są dwa: albo należy postawić sprawę jasno i zrezygnować z błogosławieństwa i ślubu kościelnego, albo nie walczyć z tradycją i konserwatyzmem rodziców. 

Podobnie jest w sytuacji, gdy jedno z przyszłych małżonków jest niewierzące. Wówczas warto zacisnąć zęby i zaakceptować wiarę współmałżonka oraz pozwolić na udzielenie błogosławieństwa – można ewentualnie zrezygnować z tradycyjnych atrybutów kościelnych, jak krzyż i kropidło. 

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

 

Jak przebiega idealne błogosławieństwo rodziców?

 

Do tej chwili należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest, aby błogosławieństwo zostało udzielone jeszcze przed powiedzeniem sobie TAK. 

Młodzi powinni spotkać się w domu Panny Młodej na około 1-2 godziny przed ślubem. W uroczystości muszą wziąć udział oczywiście rodzice, ale też świadkowie z obu stron. W pokoju, w którym zostanie udzielone błogosławieństwo, powinien panować porządek – pomieszczenie warto wcześniej przystroić. 

Na stole w pokoju należy ustawić pasyjkę, wodę święconą i kropidło. Można także zamówić specjalny bukiet na tę uroczystość, ale nie jest to niezbędne. 

Gdy nastaje już ten moment, Para Młoda oficjalnie prosi rodziców o udzielenie błogosławieństwa. Ci oczywiście nie odmawiają. Wówczas Młodzi klękają. 

 

Pamiętaj!

Pierwszeństwo w udzielaniu błogosławieństwa mają rodzice Panny Młodej. 

Zaczyna mama. Po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa daje Młodym do ucałowania krucyfiks i kropi ich wodą święconą. To samo robią po kolei następni rodzice. 

Tekst błogosławieństwa nie jest z góry ustalony. Panuje tutaj pełna dowolność. W bardzo wierzących domach powinno pojawić się odwołanie do Boga i jego opieki nad małżeństwem. Nie może zabraknąć przeżegnania się. Czasami rodzice i Młodzi wspólnie odmawiają też modlitwę. 

 

Warto wiedzieć:

W domach, gdzie nie przykłada się większej wagi do kwestii wiary, błogosławieństwo może mieć bardziej świecki charakter, bez krzyża i wody święconej, za to z życzeniami szczęścia i pomyślności. 

Błogosławieństwu zawsze towarzyszą bardzo silne emocje. Pojawiają się łzy wzruszenia i szczęścia i to nie tylko na policzkach rodziców. To jedna z najpiękniejszych chwil ślubu. 

 

 

fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

 

Artykuł przygotowany i opracowany przez :

Inspiro WEDDING & EVENTS CONSULTANT

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź