Co wypada, a co nie? Etykieta ślubna w pigułce

To małe kompendium wiedzy pomoże wam przetrwać zarówno przygotowania, jak i dzień ślubu bez stresu i nerwów.

foto: White Story 

 

Czy prosić o rękę rodziców swej ukochanej? Kiedy i w jakiej formie wysyłać zaproszenia? Jak należy zachować się w dniu ślubu? Kto ma wygłaszać pierwszy toast?

Te i wiele innych pytań zadaje sobie każda przyszła para młoda. By rozwiać wszelkie wątpliwości i niejasności, warto zapoznać się z podstawami ślubnej etykiety.

To małe kompendium wiedzy pomoże wam przetrwać zarówno przygotowania, jak i dzień ślubu bez stresu i nerwów.

 

 

Przed ślubem

W Polsce dość mocno przestrzega się pewnych tradycji i norm, dlatego już podczas zaręczyn powinno się mieć na uwadze zasady savoir vivre. Mężczyzna, okazując szacunek rodzicom swej wybranki serca, powinien stawić się u nich w domu z bukietem kwiatów i ewentualnie szampanem, wręczając podarki przyszłym teściom.

Według tradycji, mężczyzna oficjalnie prosi o rękę ich córki. Co prawda zwyczaj ten powoli zanika, otrzymując łatkę staroświeckiego, ale w wielu domach jest on nadal respektowany i mile widziany.

Następny krok to zaproszenia, które rozsyła się około szczęściu tygodni przed datą ślubu. Można też rozwieść je osobiście, zwłaszcza jeżeli mieszka się niedaleko najbliższej rodziny. Więcej porad dotyczących zasad kulturalnego zapraszania znajdziesz o tu:

 

ZAPROSZENIA NA ŚLUB I WESELE, CZYLI O PROSZENIU GOŚCI SŁÓW KILKA

 

 

W dniu ślubu

Pierwszym występkiem, faux pas wprost nie do przyjęcia, jest spóźnienie się na własny ślub. Warto mieć “w zanadrzu” piętnastominutową rezerwę czasu. Wówczas zacinający się suwak w spodniach lub rozmazany tusz na rzęsach nie zestresuje aż tak bardzo.

W kościele lub urzędzie stanu cywilnego panna młoda powinna stać u boku mężczyzny po jego prawej stronie. W niektórych regionach uważa się też, że kobieta wchodząca do kościoła powinna mieć twarz przykrytą welonem. Czasy się zmieniają, obyczaje również, więc nie traktowalibyśmy tego jako bezwzględny obowiązek.

Z pewnoscią jednak w kościele niewskazane są mocno odkryte plecy, ramiona czy głęboki dekolt, choć i te zasady zostały naruszone przez zmieniające sie trendy mody ślubnej.

Jeżeli więc twoja suknia jest odważnie wycięta, proponujemy przygotowanie szalu lub narzutki, ewentualnie posiłkowanie się welonem, który zasłoni odkryte ciało i ksiądz proboszcz nie będzie kręcił nosem ;)

 

ŚLUB I WESELE W DUCHU TRADYCJI - DZIEŃ ŚLUBU KROK PO KROKU

 

 

Na przyjęciu weselnym kwiaty i prezenty odbierają świadkowie.

Jako pierwszy, toast wygłasza ojciec panny młodej, następnie świadek, goście i pan młody. Kieliszek podnosimy do góry dopiero po skończonych przemówieniach.

Czego jeszcze nie wolno robić? Żadna para młoda nie powinna otwierać kopert i prezentów w dniu ślubu. Jest to zachowanie nie do przyjęcia i źle świadczy o kulturze osobistej.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY WESELNYCH TOASTÓW

 

Kilka wskazówek dla gości

Wbrew pozorom, nie tylko para młoda musi przestrzegać pewnych norm. Goście również są zobligowani do stosownych zachowań.

Przed uroczystością zaślubin, około trzech tygodni wcześniej, powinno się potwierdzić swą obecność na niej. Dzięki temu narzeczeństwo jest w stanie określić realną liczbę gości. To bardzo ważne dla każdej pary młodej, nie lekceważcie tego, dając znać okazujecie szacunek do osób zapraszających Was. Pamiętajce o tym! 

Inną popełnianą przez weselników gafą, jest opuszczenie kościoła przed parą młodą. To niestety bardzo często spotykany  błąd . Goście powinni poczekać w kościelnych ławkach, dopóki poślubieni małżonkowie nie wyjdą z kościoła (tu zapewne będzie spory sprzeciw części z Was, jednak nie chodzi w tym momencie o osobiste poglądy, ale o ślubny savoir-vivre, którym można się kierować lub nie :).

Niecierpliwość osób zaproszonych daje się również we znaki podczas wchodzenia do sali weselnej. Niejednokrotnie zajmowanie miejsc przy stołach przypomina wyscigi i walkę na torebki. Aby tego uniknąć - przygotujcie winietki na stołach i tablicę z rozrysowanym usadzeniem gosci. To niezwykle pomocny zabieg.

Przed kościołem często następują życzenia i... kolejne faux pas - wiele osób nie wie, bądź zapomina, że bukiet wręcza się kwiatami do góry – nigdy odwrotnie. 

Na przyjęciu nie należy przesadzać ze spożyciem alkoholu oraz kontrolować zbyt głośne i "swobodne" zachowanie. 

Nie powinno się przerywać tańca pannie młodej tańczącej ze swym teściem.

 

SAVOIR VIVRE DLA GOŚCI WESELNYCH

 

 

Musimy jeszcze dodać jedną istotną radę dla panów, których ubiór na tę uroczystość często daleki jest od zasad savoir vivre.

Panowie! Zdejmowanie marynarki podczas zabawy weselnej nie jest zbyt eganckie! Postarajcie sie jak najdłużej trzymać fason, zróbcie to dla swoich pań ;)

Równie "słabo" wygląda biały T-shirt (niekiedy z nadrukiem np. reklamy piwa) pod białą koszulą czy białe sportowe skarpety, założone do wyjściowego obuwia (bezlitosne przy nieco za krótkich spodniach). Sportową  bieliznę zachowajcie na trening piłki nożnej lub poranny jogging ;) 

 

 Znacie jeszcze jakieś zasady, których zależy trzymać się podczas ceremonii ślubnej i weselnej? 

 

KILKA ZASAD SAVOIR VIVRE’U PRZY WESELNYM STOLE

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź