Dania, których nie powinno się serwować na weselu

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podejmując decyzję na temat menu weselnego!

fotografia: Bauaban Wedding Stories

 

 

Jak dobrać jedzenie na wesele?

 


Jedną z najważniejszych decyzji, które podejmiesz podczas planowania ślubu, jest wybór jedzenia. W końcu koszty wyżywienia mogą pochłonąć znaczną część budżetu (hej, wykarmienie 150 osób nie jest tanie). Ale jeśli poradzisz sobie z tym ważnym elementem, twoi goście odejdą zadowoleni i zapamiętają, jak pysznie było.

Czy zatem przyjmiesz najnowsze trendy w gastronomii, czy podążysz za swoim sercem (i żołądkiem)? Tak czy inaczej, będziesz spędzać dużo czasu na omawianiu zalet ryb, kurczaków i steków podczas tworzenia menu.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, podejmując te ważne decyzje.

 

fotografia: Julia Molner

 


Tylko mięso, przez cały czas

 

Jeśli jesteś miłośniczką mięsa, może być kuszące, aby serwować tylko mięso. To samo dotyczy miłośników czekolady, miłośników sera i miłośników ryb. Ważne jest, aby pamiętać, że organizujesz wydarzenie także dla innych, a rodzina i przyjaciele mogą nie podzielać twojego zachwytu. Pamiętaj, aby oferować różnorodne dania, aby pomieścić także osoby, które nie jedzą mięsa.

Poproś również gości, aby powiadomili cię o alergiach, abyś mogła porozmawiać o tym z firmą cateringową z wyprzedzeniem. Zapraszasz dzieci? Upewnij się, że dostępne są co najmniej dwie opcje przyjazne dla dzieci.

Oczywiście nie wszyscy będą w stanie uzyskać dokładnie to, czego chcą, ale jeśli włożysz wysiłek, aby zapewnić równowagę, będzie mniej niezadowolonych gości.

 

fotografia: Pokadrowani.pl 

 

 

Jedzenie bardzo wymagające

 

Oczywiście jedzenie jest bardzo ważne, ale to Para Młoda jest gwiazdą wieczoru. Dlatego goście zamiast spędzać cały czas przy stole, próbując dobrać się do bardzo wymagającego dania głównego, powinni mieć szansę na uważne przyjrzenie się pierwszemu tańcowi, który ćwiczycie przecież jedynie od pół roku.

Dania robione bezpośrednio na zamówienie gości brzmią świetnie na intymnym, kameralnym ślubie, ale jest to logistycznie trudne do zrobienia na dużym przyjęciu.

 

 

Surowe jedzenie na weselu

 

Podawanie surowej żywności może być ryzykowne. Tak, stek tatarski jest pyszny, gdy jest zrobiony prawidłowo, ale biorąc pod uwagę jego dwa główne składniki, czyli surowe mięso i  jajka, najlepiej usunąć go z menu, aby uniknąć potencjalnego zatrucia pokarmowego.

Jeśli ostrygi są twoim absolutnie ulubionym jedzeniem i nie możesz sobie wyobrazić swojego ślubu bez nich, znajdź firmę cateringową, która jest koneserem ostryg.

Potrzeba bowiem prawdziwego eksperta, aby móc bez trudu znaleźć zepsute egzemplarze. Lepiej być bezpiecznym, niż żałować!

 


Mini wersje wszystkiego

 

Pierwsza zasada wesela? Masz wystarczająco dużo jedzenia, aby nakarmić swoich gości. Mini kanapki z serem z grilla i hamburgery są świetnym pomysłem na koktajle, ale jeśli chodzi o główny posiłek, upewnij się, że podajesz coś więcej.

Rozważ podawanie porcji sezonowej zupy jako pierwszego dania zamiast sałatki, aby upewnić się, że wszyscy mają wystarczająco dużo jedzenia. Po całej nocy picia i tańców, goście mają wilczy apetyt.

 

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

8-daniowy posiłek

 

Z drugiej strony jednak, twoi goście prawdopodobnie nie przyjdą na twoje wesele, aby siedzieć przy stole przez całą noc, zajadając kulinarne przysmaki. Chcą tańczyć i bawić się z przyjaciółmi i rodziną!

Dodatkowo, nie ma nic gorszego, niż wymuszanie ruchu po zjedzeniu ogromnego posiłku. Zamiast tego popruć się może jedynie szew w ubraniu. Optymalna jest kolacja (lub obiad) składający się z trzech dań.

 

fotografia: Bajkowe Śluby


 

Zbyt złożone potrawy

 

Nie komplikuj! Im bardziej skomplikowane jest danie, tym dłużej zajmuje przygotowanie posiłku i dostarczenie jedzenia gościom. Ryba w temperaturze pokojowej i bezwładne szparagi są zdecydowanie złym pomysłem.

Dodatkowo, jeśli masz duże wesele, a jedzenie wymaga wielu skomplikowanych kroków, twoi kucharze najprawdopodobniej będą musieli przygotować półmiski z wyprzedzeniem, co może poważnie wpłynąć na jakość jedzenia. 

 

fotografia: B&W Photography

 

 

Tylko egzotyczne jedzenie

 

Podczas gdy ty i twój partner jesteście zapalonymi smakoszami, goście mogą być nieco bardziej zachowawczy. Istnieje wiele bardziej uniwersalnych opcji, które lepiej pasują do ślubu.

Upewnij się, że twoje menu jest dostępne dla większości twoich gości. Twoi goście mogą nie chcieć czuć się tak, jakby byli na egzotycznych wczasach. Oczywiście nie znaczy to, że w menu nie mogą się pojawić rzadziej spotykane akcenty.

 

fotografia: Malachite Meadow

 


Tradycyjne wesele

 

Tak naprawdę ostatni punkt jest najważniejszy. Często spotykamy się bowiem z narzekaniem Młodych Par, które ślub mają już za sobą, że są bardzo rozczarowani menu.

Współczesne wesele to wysoki koszt (150-250 złotych za talerzyk to racjonalne widełki cenowe), a w zamian nierzadko otrzymuje się coś nieprzystającego cenowo do oczekiwań. Kurczak z frytkami, rosół i surówka z kapusty to zestaw, który można kupić w przydrożnym barze za 15 złotych. Nie jest to z pewnością wymarzony zestaw potraw na wesele, na takim przyjęciu oczekiwać można czegoś bardziej wyrafinowanego.

Czasy się zmieniły, a wielu restauratorów nadal wmawia naiwnym narzeczonym, że takie zwyczajne potrawy to tradycyjne dania kuchni polskiej i są one najczęściej wybierane. Dlatego w przypadku wyboru menu należy przedstawić również swoje oczekiwania i się ich zdecydowanie trzymać.

Dobrze jest także przeliczyć rzeczywisty koszt potraw, aby nie dać się naciągnąć. A więc prosto, ale oryginalnie.

 

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta

 

 

Zobacz także:

SKRÓCONY KODEKS ŚLUBNEJ JAZDY

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź