DZIECI NA WESELU I POMOC ANIMATORA

Wszystko co musisz wiedzieć o dzieciach i animatorach na weselu!

fotografia: Michał Orliński Wedding Photographer


W dzisiejszym artykule poruszymy ważny temat. Pytanie o animatorów i dzieci na weselu jest tak częste, że powstał specjalnie dla Was bardzo obszerny artykuł na ten temat. Omówimy dziś kwestię usadzenia dzieci, menu dla dzieci, sposobu przygotowania dla nich stolika. Przyjrzymy się pracy animatora, odpowiemy na pytania związane z czasem pracy i jego przygotowaniem do przeprowadzenia animacji. Jeśli interesuję Cie tematyka, to koniecznie przeczytaj artykuł do końca. 

Zanim przejdziemy do konkretów, kwestii tego co zorganizować dla dzieci na weselu, jak ich usadzić itd. warto w ogóle odnieść się do tego, czy wesele to miejsce dla dzieci? 

Zdania w tym temacie są podzielone. Dla jednych nie jest, to dobry pomysł z uwagi na obecność alkoholu. Inni nie mają tak rygorystycznego podejścia. Każdy musi ocenić to sam.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na zaproszenie rodziców wraz z dziećmi, to ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

JAK USADZIĆ DZIECI NA WESELU?

 

Tutaj zaczerpnęłyśmy rady od osoby, która była animatorką na nie jednym weselu i pomogła nam znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Bardzo ważna jest kwestia wieku dzieci, które zapraszasz. Jeśli na weselu będę dzieci poniżej 3 roku życia, to dobrze jest takie maluchy usadzić z rodzicami, chociażby ze względu na pomoc przy posiłkach.

Jeśli natomiast będziesz mieć dzieci od 3 roku wzwyż, to można przygotować dla nich osobny stolik. Gdy dzieci są w przedziale wiekowym 3-10 lat, to różnica jest dość wyraźna. Wtedy możesz usadzać dzieci na przykład od najmłodszego do najstarszego. Tak żeby dzieci obok siebie miały mniej więcej kolegę/koleżankę w podobnym wieku. W przypadku, gdybyś miała naprawdę sporą liczbę dzieci, to możesz przygotować dwa stoliki i podzielić dzieci na dwie grupy wiekowe. 

Dzieci już nastoletnie możesz usadzić przy innym stoliku niż mniejsze dzieci.

 

STOLIK DLA DZIECI NA WESELU DO LAT 10

 

Zacznijmy o kwestii czysto wizualnych i praktycznych. Tutaj konieczne jest, to abyście mieli na uwadze wiek dzieci, ponieważ stolik, krzesła muszą być odpowiednio dopasowane pod względem wysokości, tak by dzieci czuły się komfortowo. Możemy także postarać się, by dzieci czuły się wyróżnione
 i dopieszczone dzięki przygotowaniu dekoracji specjalnie dla nich. Może wtedy być zupełnie inna od dekoracji panującej na stołach dla Gości dorosłych i np. składać się ze wszystkich kolorów tęczy.  Tutaj można postawić na użycie balonów i kolorowe talerzyki, czy kubki. 

Decydując się na przygotowanie odrębnego stołu dla dzieci, warto zadbać o niego także pod względem atrakcyjności dla samych dzieci i możliwości zabawy.  Warto wyposażyć stolik o gadżety - które będą oczywiście adekwatne do wieku dzieci - dzięki którym będą miały zajęcie, możliwość wspólnej zabawy. Przydadzą się oczywiście kredki, kolorowanki, ale także rożnego rodzaju gry. Może to być forma upominku dla dzieci. 

Choć najpewniej czas spędzony przy stolikach będzie krótki, tylko przy okazji podania posiłków. Niemniej jednak warto zadbać, by był przyjazny dla najmłodszych i odpowiednio wyposażony.

W zależności od wieku dzieci, stół może być nieco inaczej przygotowany pod względem przystawek. To co na stole u dorosłych kompletnie, by się nie sprawdziło, na stole dla najmłodszych będzie pasowało jak ulał. Mowa tu o wszelkich przekąskach, które dzieciaki uwielbiają takich jak: chipsy, cukierki, żelki itd. Natomiast warto przemyśleć, to czy na przykład rodzice dzieci zgodzą się na tego typu rarytasy, czy dzieci, które na co dzień nie jedzą słodyczy dostaną dyspensę na czas wesela? Warto się pochylić nad tym tematem i po prostu zapytać. Można zastosować zdrowsze zamienniki przekąsek i postawić na przykład na dużo kolorowych owoców :)

Bardzo ważną kwestią jest oczywiście menu dla dzieci. Dzieci bardzo często mają swoje upodobania, wielu potraw, czy produktów po prostu nie lubią, więc warto pomyśleć o menu dostosowanym do ich potrzeb.  

Oczywiście porozmawiajcie z menedżerem obiektu o cenie za dzieci, ponieważ tutaj w zależności od wieku, możecie liczyć na zerowy koszt lub mniejszy o około połowę. 

 

fotografia: Rafał Kopkowski Fotografia

 

 

KREATYWNE POMYSŁY NA STOLIK DLA DZIECI

 

Co w roli winietek i podziękowań?

Warto pomyśleć o tych właśnie elementach w kontekście dzieci. Będzie to dla nich ogromną przyjemnością, jeśli zostaną potraktowani tak jak dorośli, czyli dostaną upominek oraz oznaczenie miejsca. Ale czego użyć właśnie w roli winietek i upominków?

 

POMYSŁY NA WINIETKĘ/ UPOMINEK

Pierwszym pomysłem jest cukierkowa biżuteria. Dla dziewczynek w wersji naszyjnika lub bransoletki, a dla chłopców cukierkowy zegarek. Słodka niespodzianka od samego początku wprowadzi dzieci w dobry nastrój, będzie to ważne, gdyż słabo znające się dzieci zaraz zasiądą do wspólnego stołu. 

Kolejna opcja to wykorzystanie kredek, na przykład w podpisanym kubeczku, lub związane wstążką. Do tego idealnie byłoby zastosować zamiast obrusu, planszę  papieru, po którym dzieci będą mogły bezkarnie mazać, malować, kolorować. 

Oczywiście – podobnie jak w pierwszym przypadku - możemy zastosować słodką winietkę w postaci lizaka, babeczki, czy cukierka.

Można również zdecydować się na tradycyjną, drukowaną winietkę. Warto tutaj jednak zadbać o grafikę, która może być zabawna i przykuje uwagę najmłodszych.

Upominkiem dla dzieciaków mogą być kolorowanki i kredki. Bańki mydlane, to kolejny pomysł na to, w jaki sposób można podziękować dzieciom i sprawić im przyjemność. 

Ciekawym upominkiem  dla najmłodszych są lalki przebrane na Pannę Młodą i Pana Młodego. 

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

ATRAKCJE, ZABAWY DLA NAJMŁODSZYCH

 

Jeżeli przyjęcie weselne odbywa się na przykład na świeżym powietrzu, w ogrodzie, to można zorganizować dla dzieci świetne zabawy.

To co z pewnością przykuje uwagę dzieci na dłużej, to możliwość przebierania się, wygłupiania i robienia zdjęć. Można przygotować specjalne aparaty, które są jednorazowe. Zorganizowanie takiego miejsca jest bardzo proste, wystarczy stolik, skrzynka, w której dzieci znajdą zabawne gadżety do przebrania. 

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

A MOŻE POMOC ANIMATORA?

 

Jeśli decydujecie się na to, by dzieci były również zaproszone na Wasze przyjęcie weselne, to naprawdę warto rozważyć nawiązanie współpracy 
z animatorką. 

Jednym z powodów, który przemawia za takim rozwiązaniem jest to, że rodzicie dzieci będą mieli szansę na bardziej swobodną zabawę, niż w sytuacji gdy będą musieli zajmować się przez całe przyjęcie weselne swoimi pociechami. Dzieci są bardzo absorbujące, a pomoc animatorki pozwoli na złapanie rodzicom oddechu.
Doświadczenie animatorek wskazuje jednak na to, że zdarza się taka grupa dzieci wśród wszystkich obecnych na weselu, która zdecydowanie woli spędzać czas w swoim towarzystwie, dzieci same wymyślają dla siebie zabawy i nie za bardzo chcą spędzać czas z animatorkami. Są sytuacje, gdy dzieci też po prostu nie odstępują rodziców na krok. 

Dodatkowo, tak naprawdę dla dzieci to będzie świetnie spędzony czas. Grupa dzieciaków, która może bawić się wspólnie przez wiele godzin, to dla nich atrakcja sama w sobie. Animator dołoży wszelkich starań, by dzieci spędziły ten czas naprawdę kreatywnie. 

To co bardzo ważne w kwestii animatora, to po pierwsze, pamiętaj o tym, że animator zajmuje się dziećmi powyżej 3 roku życia, do opieki na młodszymi zaproś nianię. 

Udziel także animatorowi informacji na temat wieku dzieci. Dzięki temu będzie mógł przygotować zabawy i gadżety odpowiednie dla ich wieku.
Dobrze zorganizowany animator będzie miał wszelki niezbędny sprzęt do zapewnienia dzieciom świetnej zabawy. Od tego między innymi zależy cena usługi animatora. Ci, którzy są samowystarczalni, dysponują dużą ilością gadżetów i sprzętu będą kosztować więcej, natomiast Wy nie musicie się kompletnie martwić o zapewnienie dzieciom atrakcji, bo taki animator będzie mieć wszystko czego potrzebuje do jak najlepszej animacji. Wszelkiego rodzaju krzesła, stoliki, gadżety plastyczne, sportowe, radio – z takim arsenałem może zjawić się animator:)

 

fotografia: Światłokolorowi

 

O KTÓREJ GODZINIE ANIMATOR ZACZYNA I KOŃCZY PRACĘ?

 

Ta kwestia jest tak naprawdę uzależniona od tego o której godzinie macie ślub i kiedy będzie zaserwowany obiad. Animatora najczęściej zaprasza się właśnie na czas po obiedzie, kiedy zabawa weselna rozkręca się na dobre. Warto dać możliwość animatorowi przyjechania na miejsce około 1h przed czasem, po to żeby mógł na spokojnie rozstawić sprzęt, rozłożyć zabawki i gadżety. 

O której animator kończy pracę? To zależy. Jeśli dzieci na weselu mają nie więcej niż 6 lat, to jego praca może zakończyć się 24:00, lub wcześniej, jeśli dzieci po prostu zaczną zasypiać. Jeśli dzieci są starsze, mogą wytrzymać jeszcze dłużej. Natomiast ramy czasowe pracy animatora określi umowa. Warto też zapytać o koszt i ewentualność przedłużenia pracy animatora, jeśli dzieci naprawdę będą świetnie się bawić i nie będą chciały iść spać. 

 

fotografia: Bauaban Fotografia

 

 

GDZIE PRZESTRZEŃ DO SZALONEJ I GŁOŚNEJ ZABAWY?

 

Idealnie byłoby, gdyby dzieci miały wydzieloną dla siebie przestrzeń, w której będą mogły spokojnie i bezpiecznie spędzać czas. Jeżeli nie ma takiego odrębnego miejsca, to pomyślcie o jakimś kąciku na sali weselnej, który animator pomoże Wam zaaranżować.  Najlepiej jednak byłoby, gdyby była opcja zabawy na świeżym powietrzu. To daje najwięcej swobody dzieciom 
i animatorom.

Jedną z ważniejszych kwestii, niezbędnych do zapewnienia dzieciom świetnej zabawy, jest przemyślenie tego, ile będzie dzieci na weselu i ile animatorek zatrudnić.  Jeden animator może spokojnie okiełznać 6 dzieci, do większej liczby można zatrudnić 2. Są również duety animatorów więc, to byłoby bardzo wygodne. Niektórzy animatorzy zawsze jeżdżą w dwuosobowym składzie.

 

 

ZABAWY DLA DZIECI 

 

Animatorka, z którą miałyśmy przyjemność rozmawiać przy okazji tworzenia artykułu powiedziała nam, że zabawowymi „pewniakami” są wszystkie 
z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Wszelkiego rodzaju wyścigi z hustą, czy chociażby ciuciubabka, to coś co sprawdzi się doskonale. Zabawy taneczne
z muzyką, np. stonoga - dzieci uwielbiają takie zabawy. Chętnie też zaangażują się do wszelkich prac plastycznych i stworzenia czegoś, jako prezentu dla Pary Młodej. 

Dotrwałaś do końca artykułu, mamy nadzieję, że skorzystałaś z niego i będzie Ci teraz dużo łatwiej podjąć decyzję i zorganizować kreatywny czas dla najmłodszych weselników. Powodzenia!

 

fotografia: Krzysztof Jaskólski Fotografia

 

GotoweNaŚlub

 

 

Zobacz także:

JAK DOPIĄĆ ŚLUB I WESELE NA OSTATNI GUZIK

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź