Idealny tort - jak go wybrać?

Zastanówmy się, jak zdecydować się na ten właściwy, jednocześnie niepowtarzalny i taki, który będzie korespondował z charakterem uroczystości, wyglądał pięknie na zdjęciach oraz pieścił podniebienie.

 

Tort już na stałe wpisał się w klasyczne weselne menu. Nawet jeśli za nim nie przepadamy, często decydujemy się na niego ze względu na tradycję i symboliczny charakter.

Wybór idealnego tortu  to świetna  zabawa, ale i spore wyzwanie, zwłaszcza , że stylów, smaków, kształtów i dekoracji przybywa z każdym ślubnym sezonem.

Przeglądając propozycję tortów, chcąc wybrać ten jedyny, miejmy na uwadze kilka kluczowych kwestii.

 

rustykalny naked cake na wesele slubnaglowie.pl

fotografia: Norbert Kwiatkowski Photography

 

 

Jak wybrać tort na wesele?

 

Wysokość i waga tortu weselnego

 

Niestety zależy ona od wielkości tortu, a ta od ilości osób zaproszonych na wesele. Ale nie ma co martwić się na zapas. Nieduże torty także wyglądają fantastycznie.

Cukiernicy mogą ponadto zastosować pewne sprawdzone triki, by wizualnie go podwyższyć, stosując odpowiednią paterę. Mamy także możliwość wyboru babeczek zamiast klasycznego tortu, które, ułożone warstwowo będą także robiły niesamowite wrażenie. 

Waga tortuzależna jest od jego składu, im więcej lukru, owoców, tym tort cięższy.  

Powszechnie przyjmuje się, że 1 kg tortu przypada na 8 -12 osób. Ilość porcji z kg zależy od kształtu, ale i samego krojenia tortu i wielkości kawałków jakie będą podawane gościom. Nikt nie będzie dokładnie ważył krojonych kawałków, dlatego jeżeli możecie sobie na to pozwolić, zamówicie tort o 10 % większy niż przyjmuje się w stanadardzie, na pewno się nie zmarnuje, a co zostanie można rozdać gościom :)

Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, przy zamawianiu i wyborze tortu jest potencjalna godzina podania go, im szybciej smakołyk będzie podany, tym większe kawałki będą krojone, im później, tym mniejsza ochota u części weselników na słodkie, zapewne niektórzy zrezygnują z degustacji. 

Ostatnia ważna kwestia to ogólna ilość ciast i słodkich dodatków na weselu, im więcej słodyczy, tym mniejsze łaknienie weselników na tort. 

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Kolor tortu ślubnego

 

Warto odejść od białej klasyki i urozmaicić swój tort choćby kolorową tasiemką, kwiatami czy dyskretnymi ozdobami. Dla wielbicieli bardziej awangardowych rozwiązań czekają kolorowe torty ombre czy pokryte kolorową masą marcepanową.

Kolor tortu można dobrać do detali strojów Państwa Młodych, sukien druhen, dekoracji na stołach czy wiązanki ślubnej.  

 

rozowy tort weselny slubnaglowie.pl

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Smak tortu weselnego

 

Nigdy nie będzie taki, by zadowolił podniebienia wszystkich gości. Najlepiej zdecydować się na smak neutralny, klasyczny (wanilia, truskawka, czekolada, orzech).

Gdy chcemy jednak zaskoczyć gości i lubimy przełamywać stereotypy, możemy pokusić się o tort o mniej typowym smaku, na przykład wieloowocowy, pinacolada, marchewkowy czy nawet tort wytrawny.

Pamiętajmy, by smak tortu zgodny był także z resztą menu, zwłaszcza nie gryzł się z posiłkiem podawanym tuż przed.

Smak wypieku nie powinien także powtarzać się w innych deserach, chyba, że będzie to zamierzone i zgodne ze stylem wesela.   

 

Rustykalny tort weselny z owocami slubnaglowie.pl

fotografia: CEDROWYDWOREK

 

 

Skład tortu weselnego

 

Koniecznie, sprawdzając opinie o danej cukierni, zwróćcie uwagę nie tylko na wygląd, cenę, smaki czy terminowość. Ważne są także składniki, z których powstanie Wasz tort.

Dobrze by było, gdyby cukiernia słynęła ze stosowania świeżych i naturalnych produktów, co zagwarantuje jakość, smak oraz ograniczy występowanie ewentualnych alergii pokarmowych u uczulonych na sztuczne dodatki gości, zwłaszcza dzieci. 

Poza tym warto próbować różnych smaków, aż do skutku.   

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Dekoracje na torcie weselnym

 

Tort stanowi najbardziej dekoracyjny element weselnego przyjęcia i jest przy tym najmocniej eksponowany.

Zazwyczaj ma swoje 5 minut, kiedy to przygasają światła, zmienia się muzyka, a na środek sali wjeżdża tort zapalonymi sztucznymi ogniami.

Fotograf bardzo często uwiecznia ten moment, dlatego warto, by tort prezentował się perfekcyjnie i wyjątkowo.

Podobnie jak przy strojach czy dekoracjach wybranych przez Parę Młodą, również i tort powinien być odzwierciedleniem ich gustu oraz stylu wesela.

Warto przedyskutować sposób dekoracji z cukiernikiem, który podpowie najlepsze rozwiązanie.   

 

fotografia: Światłokolorowi

 

 

Zobacz także:

5 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ ŚLUBNYCH

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź