Jak kupić pierścionek lub obrączkę z diamentem? Na co na pewno zwrócić uwagę?

Jak wybrać diament w biżuterii ślubnej - poradnik w pięciu krokach!

fotografia: Paweł Nożyński


Zaręczynowy pierścionek lub obrączki ślubne z brylantem to jeden z najważniejszych zakupów, które para może zrobić w swoim życiu. Ten, który wybierzesz, powinien reprezentować Twój styl.

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w tym procesie (projektujesz własny pierścionek, idziesz z partnerem do sklepu), czy pozwalasz mu wybrać samodzielnie pierścionek zaręczynowy (z kilkoma przydatnymi wskazówkami od przyjaciół lub otagowanymi zdjęciami na Instagramie), oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby znaleźć to, co pokochasz na resztę swojego życia.

 

pudełko: SklepSlubny.Love

 

 

Obrączka ślubna z brylantem

 

Krok 1: Znajdź idealny kamień

Prawdopodobnie słyszałaś o „Four C's”, oficjalnym systemie klasyfikacji diamentów, który stał się bardzo popularny.

Przedstawiamy sposoby, jak możesz wykorzystać tę wiedzę, by znaleźć najlepszy diament dla swojego budżetu:

 

Szlif

Szlif odnosi się do współczynnika blasku, a nie kształtu polerowanego diamentu, stopniowanego od doskonałego do coraz skromniejszego. Kiedy diament jest cięty na kształt taki jak gruszka lub owal, jest wykonywany w ramach określonych parametrów, tak aby fasety oddziaływały ze światłem dla maksymalnego blasku.

Karat

Rozmiar lub waga diamentu jest mierzona w karatach. Średni diament w pierścionku zaręczynowym to jeden karat, czyli 200 miligramów. Natomiast osławiony szmaragd Kim K, który został jej skradziony, ważył 20 karatów i podobno kosztował 4,5 miliona dolarów.

Czystość

Nawet idealnie wyglądający kamień może mieć wady, czyli inkluzje – małe czarne lub białe plamki albo linie, które występują naturalnie, gdy diament formuje się w ziemi przez miliony lat.

Te drobne niedoskonałości decydują o czystości, która jest oceniana na skomplikowanej skali od „bez skazy”, aż po uwzględnienie drobnych zanieczyszczeń. Im mniejsze i mniej widoczne wady, tym wyższa cena.

Barwa

Diamenty występują w spektrum odcieni, ale najrzadsze są bezbarwne. Kolor jest oceniany na skali od D – bez koloru, najdroższy, aż do Z, który jest widocznie żółtawy. Ostatnio popularne stały się tak zwane fantazyjne kolory, takie jak różowy, żółty lub czekoladowy. Im bardziej nasycony jest kolor, tym cenniejszy jest kamień.

Diament jest jak płatek śniegu – każdy jest rzadki i niepowtarzalny. Żadne dwa nie są takie same, nawet jeśli na papierze ich cztery określenia są identyczne. Oczywiście cena zależy od tego wszystkiego: dwa ogniwa o jednakowej wadze mogą mieć zupełnie inne ceny w zależności od różnic w szlifie, czystości i kolorze.

Aby znaleźć idealny kamień do swojego budżetu, sprawdź różne zakłady jubilerskie.

 

fotografia: B&W Photography

 

 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem 

 

Krok 2: Wybierz swój kształt

Rodzaje diamentowego pierścionka zaręczynowego lub obrączki ślubnej z diamentem, które wybierzesz, powinny odpowiadać indywidualnemu stylowi. Oto krótki przegląd najpopularniejszych kształtów:

 

Okrągły: jest to najbardziej popularna forma, która najlepiej podkreśla blask diamentu;

Owalny: ten kształt świetnie uzupełnia długie, szczupłe palce;

Emerald: jego duże fasety prezentują doskonałą wyrazistość;

Asscher: kwadratowy szmaragd w stylu art deco;

Poduszka: stworzony w 1800 roku, ten brylant w stylu vintage jest głównie kwadratowy z zaokrąglonymi narożnikami;

Księżniczka: szeroki, płaski top i piramidalny kształt sprawiają, że kamień wygląda na większy, niż jest;

Markiza: ten długi, zwężający się styl maksymalizuje rozmiar karata;

Gruszka: okrągła markiza wygląda wyjątkowo delikatnie na lekkiej, cienkiej obrączce.

 

 

Cena pierścionka zaręczynowego

 

Krok 3: Maksymalizuj swój budżet

Dawnymi dziejami są historie, że mężczyzna na pierścionek zaręczynowy powinien przeznaczyć swoją trzymiesięczną pensję. Jeśli bierzesz udział w wybieraniu pierścionka, możesz wnieść wkład w jego koszt. Zwłaszcza jeśli dodane przez Ciebie pieniądze zbliżą Cię do Twojego wymarzonego pierścionka.

Przeciętna para wydaje na ten zakup od kilkuset do około 5000 złotych, ale zapewniamy, że można znaleźć pierścionek z niemal jednym karatem za kwotę kilku tysięcy złotych. To, co kupisz, sprowadzi się do tego, w jaki sposób ustalasz priorytet budżetu. Jeśli nie możesz sobie teraz pozwolić na bardziej kosztowny diament, wybierz prosty pierścionek, który brylantem uzupełniony zostanie w późniejszym czasie. 

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Krok 4: Zdecyduj, jak robić zakupy

Szukanie pierścionka jest przyjemne – po prostu musisz zdecydować o swoim podejściu. Podobnie jak w przypadku każdego większego zakupu (mieszkanie, samochód), opłaca się przemyśleć różne opcje przy zakupie pierścionka zaręczynowego z brylantem. Możesz przeglądać gotowe opcje w lokalnym sklepie jubilerskim lub sieci sprzedaży, zaprojektować niestandardowy pierścionek z prywatnym jubilerem lub wirtualnie wybrać jedną z propozycji na stronach internetowych.

Najpierw przejrzyj pierścionki online, aby zobaczyć, jakie style Ci się podobają i jaki masz budżet. 

Kiedy będziesz gotowa do przymierzania pierścionków w sklepie, pamiętaj, że oświetlenie sklepu ma zoptymalizować wygląd diamentu. Aby uzyskać prawdziwe wyczucie koloru, stań blisko okna i patrz na kamień w naturalnym świetle. Jubilerzy zalecają również rozmazywanie kamienia odciskami palców, ponieważ niektóre inkluzje, które są oznaczone jako „niewidoczne dla oka”, mogą się ujawnić dopiero po zabrudzeniu. A gdy tylko zaczniesz nosić pierścionek, nigdy nie będzie nieskazitelnie czysty.

Jeśli masz bardzo jasne wyobrażenie o tym, czego chcesz (i nie musisz przeglądać i wypróbowywać wielu opcji), rozważ zaprojektowanie pierścionka lub obrączki z prywatnym jubilerem. Bez kosztów związanych ze znaną witryną często znajdziesz lepsze ceny. Możesz również oczekiwać, że będziesz mieć możliwość zmiany wszystkich jego parametrów. 

Robiąc zakupy online, możesz przejrzeć setki kamieni, które możesz albo kupić (i wziąć do lokalnego jubilera), albo zamówić w wybranym przez siebie otoczeniu. 
Niezależnie od tego, gdzie dokonujesz zakupu, zawsze proś o oficjalny certyfikat i ocenę jubilerską, aby odpowiednio zabezpieczyć pierścionek.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Krok 5: Znajdź sposoby oszczędzania

Żadne dwa diamenty nie są takie same. Ceny różnią się w zależności od czystości i koloru diamentu. Aby zyskać jak najwięcej w swoim budżecie, rozważ następujące wskazówki:

1. Wybierz kamień 0,9-karatowy zamiast 1-karatowego (lub 1,9 karata zamiast 2-karatowego). Różnica jest prawie niezauważalna, a możesz zaoszczędzić nawet 20 procent.

2. Pójdź na kompromis w sprawie koloru i jasności, aby uzyskać większy kamień lub wydać mniej. 

3. Wybierz kamień o mniejszej czystości z doskonałym cięciem. To ukryje niedoskonałości. Jeśli poszukujesz przyciętego kamienia (Emerald lub Asscher), wybierz klarowność ponad kolorem.

 

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

Zobacz także:

5 PYTAŃ DO WIZAŻYSTKI PRZED JEJ OSTATECZNYM WYBRANIEM

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź