Jak wybierać bukiet ślubny?

Pora roku, gatunek kwiatów, kolor... Czym się kierować przy wyborze ślubnego bukietu?

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

Najczęściej ładnych kilka miesięcy przed ślubem rozpoczynasz wielkie przygotowania. Chcesz, żeby wszystko dobrze “zagrało”, analizujesz każdy szczegół.

Jednym z nich jest twój bukiet ślubny i o tym, czym się kierować w jego wyborze porozmawiamy dzisiaj.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Bukiet ślubny

 

Pora roku

Spoglądając przez okno zimą, ujrzysz szaro-bury obrazek, z odrobiną śnieżnej bieli (jeśli masz szczęście).  

Wiosną, czy latem okno będzie prawdopodobnie otwarte na oścież, a widok za nim porażająco kolorowy i różnorodny. Każda pora roku ma swój rytm i dary, z których czerpiemy. Wybierając kwiaty do bukietu dziś, pomyśl, co będzie dostępne w chwili jego wykonania i jakie gatunki roślin najlepiej odnajdą się na ceremonii umiejscowionej w danych “okolicznościach przyrody”. Sprawdzenie, jakie kwiaty są dostępne “od ręki”, to również punkt w planowaniu weselnego budżetu.

Sezonowe rośliny są oczywiście dużo tańsze, niż te sprowadzane zza granicy. Ma to o tyle duże znaczenie, że jeżeli dany kwiat ma się pojawić również w dekoracjach stołów i sali, koszt może przekroczyć twoje założenia.

 

kolorowy bukiet ślubny slubnaglowie.pl

fotografia: VeryLuckyStar

 

 

Wiązanki ślubne

 

Najbardziej popularnymi kwiatami do bukietów ślubnych są:

 

Róże - klasyczne i ponadczasowe, dostępne w wielu kolorach i przez cały rok, dość trwałe, średnia - do wysokiej półka cenowa


Kalie (kalla, cantedeskia) - dostępne w wielu kolorach - od bialej po niemal czerną i przez cały rok, bardzo trwałe, dość drogie


Gerbery - wiele barw i wielkości, do bukietów wykorzystywane przeważnie miniaturki, trwałe, dostępne przez cały rok, średnio drogie


Hortensje - kilka barw, ciekawe kolory cieniowane, dostępne od lipca do jesieni, średnio drogie


Orchidee - dostępne cały rok, w bardzo wielu kolorach i gatunkach, trwałe, dość drogie


Eustoma - kwitnie w czerwcu i sierpniu, dostępna w kolorze białym, różowym, lawendowym i fioletowym, sporo liści, świetna jako uzupełnienie bukietów, trwała, dość droga


Gardenie - białe kwiaty o cudownym zapachu, dostępne na wiosnę i latem, drogie


Piwonie - bardzo popularne na letnie śluby, w wielu odcieniach różu, stosunkowo tanie


Tulipany - królowie wiosennych ceremonii, wiele odmian i kolorów, dostępne od wczesnej wiosny do lata, tanie, mało odporne na wysokie temperatury

A może lubisz zaskakiwać? Wybierz bukiet z dodatkiem roślin lub detali oryginalnymi w tej roli: z sukulentami, owocami gałązkami lub taki, o mniej oczywistej formie.
 

 

bukiet panny młodej slubnaglowie.pl

fotografia: Paweł Postaleniec

 

 

Kolor

Każda pora roku ma swoje barwy, charakterystyczne i tożsame z nią. Zima to biele, szarości, jasne błękity, srebro, “oszronione pastele”.

Wiosna - to zielenie, żółcienie, fiolety, czerwienie, róże.

Lato, to nieograniczona wręcz paleta intensywnych kolorów, w swoich głębokich, soczystych odcieniach.

Jesiennych barw nie trzeba precyzować: brązy, pomarańcze, czerwienie, bordo. Są oczywiście kwiaty, jak czerwone  czy białe róże, które “obronią się” bez względu na aurę na zewnątrz.

 

Czerwień - kolor miłości, często wykorzystywany w bukietach, zwłaszcza z róż, idelany dla ciemnowłosych pań


Biel - delikatna, stonowana, świetna do monochromatycznych zestawień, jak i na tło dla innego koloru


Pastele - bezpieczny, bardzo popularny wybór, nada delikatności, subtelności


Kremy i złoto - do sukni w podobnym odcieniu, dostojne, eleganckie


Różowe - dziewczęce, radosne, świeże, dobra propozycja dla blondynek


Fiolety - uniwersalne, bardzo pożądane, w wielu odcieniach - od delikatnych lawendowych po zdecydowane purpury, doskonałe dla rudowłosych

 

czerwona wiązanka ślubna slubnaglowie.pl

fotografia: Paweł Nożyński

 

 

Trendy

Lubisz być na czasie - śledzisz zapewne modowe trendy również we florystyce ślubnej. Wybór kolorystyki, formy bukietów oraz gatunków kwiatowych jest ogromny.

Z pewnością bardzo na czasie są ostatnio duże, pastelowe bukiety, z pozoru nieco mniej “zdyscyplinowane”.

Największą popularnością cieszą się kwiaty o główkach pełnych płatków: hortensje, róże i piwonie, które poza sezonem ich kwitnienia (maj, czerwiec) florystki zastępują różą ogrodową. Natomiast letnie wesela obsypane zostały kwiatami, które, wydawałoby się, nie nadają się do ślubnych wiązanek: maki (lub bardziej wytrzymałe anemony), chabry, rumianek.

Niezwykle popularne są bukiety cieniowane, w których kolor przechodzi intensywnością od ciemnej do jasnej oraz te wielokolorowe, w których żadna z barw nie dominuje.

 

Piwonie w bukiecie ślubnym slubnaglowie.pl

fotografia: Białe Kadry

 

 

Zadanie specjalne

Tak jak niemal każdy element ślubnej stylizacji, również bukiet powinien pasować do sylwetki panny młodej, jej charakteru i klimatu całego wydarzenia.

Przy okazji omawiania sukien ślubnych dla niewysokich kobiet, wspominaliśmy, że zbyt duży bukiet może nieco obciążyć sylwetkę i opytcznie “ściągać" ją w dół.

Wysokie szczupłe panie dobrze zaprezentują się z okrągłą kompozycją typu pomander. Aby dodatkowo nie wydłużać sylwetki, powinny zrezygnować ze zwisających pędów, liści czy elementów dekoracji. Taki właśnie, spływający kaskadą w dół bukiet może wysmuklić sylwetkę pani o pełniejszych kształtach. Świetnie, jeśli będzie różnokolorowy. Mały, jednobarwny bukiecik “zginie” w dłoniach panny młodej “plus-size”.  

Najbardziej uniwersalnym bukietem, który sprawdzi się zwłaszcza w plenerze - będzie bukiet średniej wielkości z luźno ułożonymi kwiatami. Jedynym uniwersalnym bukietem, pasującym każdej pannie młodej jest bukiet otwarty, z luźno uformowanymi kwiatami.

 

Zgrany zespół

Dopasowanie wiązanki do sukni to gra oparta na intuicji, dobrym smaku i równowadze. Dlatego tak ważne jest pokazanie florystce chociażby zdjęcia lub próbki tkaniny wybranego przez siebie modelu.

Do prostej sukni możesz pozwolić sobie na bogaty, duży bukiet. Okazałej kreacji nie obciążaj podobnie zdobną kompozycją - aby zachować balans, zdecyduj się na skromniejszy, klasyczny bukiet. Przy białej sukni niezbyt korzystnie wypadnie wiązanka z kremowych kwiatów, podobnie może być w drugą stronę.

Detale kolorystyczne, które występują na sukni, mogą pojawić się  również w bukiecie. Suknię koronkową w stylu vintage świetnie uzupełni bukiet z detalami biżuteryjnymi. Długie dostojne kalie to para idealna dla klasycznej sukni.

 

 Różowa wiązanka ślubna slubnaglowie.pl

fotografia: LMFOTO.PL

 

Za dużo informacji? Spokojnie - profesjonalna florystka ma je wszystkie (a pewnie jeszcze więcej) w jednym paluszku. Z pewnością jej wiedza i doświadczenie pomogą wyczarować bukiet twoich marzeń, który w jedyny cudowny sposób postawi przysłowiową “kropkę nad i“ twojej stylizacji ślubnej.

 

Zobacz także: 

17 PORAD I WSKAZÓWEK ŚLUBNYCH

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź