Kogo zaprosić na wesele?

Jednym z trudniejszych zadań jakie stoją przed przyszłymi małżonkami jest ułożenie listy gości. Temat budzi wiele emocji, jednak warto do niego podejść rozważnie i ze spokojem.

fotografia: Best Friends Weddings - Cinematic stories about Love

 

 

Kogo zaprosić na ślub i wesele?

 

Jednym z trudniejszych zadań jakie stoją przed przyszłymi małżonkami jest ułożenie listy gości. Często stanowi to kość niezgody między narzeczeństwem, ale również ich rodzicami.

Kłótnie toczą się o to, która ze stron ma więcej gości na liście, kogo dodatkowo zaprosić a kogo pominąć. Wiadomo, że chwile radości i świętowania chciałoby się dzielić z najbliższymi: rodziną i przyjaciółmi.

Nie zawsze jednak obie strony mają to samo zdanie. Temat budzi wiele emocji, jednak warto do niego podejść rozważnie i ze spokojem, awanturami niczego nie rozwiążemy.

Grunt to  znaleźć kompromis, który uszczęśliwi wszystkich. 

Podstawową kwestią,  którą powinniście omówić sobie zadać na początku tworzenia listy, jest liczba gości. Zastanówcie się nad budżetem, wielkością sali oraz liczebnością rodzin każdej ze stron.

Ważną kwestią jest to, kto płaci za wesele, jeśli rodzice, z góry przyjętym jest, że opłacają gości „po połowie”. 

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Metodą zdecydowanie ułatwiającą tworzenie listy gości jest ich pogrupowanie na:


1. Najbliższą rodzinę (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, wujkowie, ciocie, kuzynostwo- w pierwszej linii)

2. Dalszą rodzinę (rodzeństwo rodziców, kuzynostwo rodziców itd.)

3. Najbliższych przyjaciół, znajomych (takich, z którymi mamy systematyczny kontakt)

4. Dalszych przyjaciół/znajomych (znajomi z pracy, związani z Waszym hobby, sportami, które uprawiacie, przyjaciele z lat studiów czy młodości, z którymi kontakt nieco przygasł)

 

Dobrze ułożyć na pierwszym etapie tworzenia listy gości dwie osobne listy i skonfrontować je między sobą.

Pozwoli Wam to na weryfikację i ustalenie dotyczące tego, czy ograniczacie się do najbliższych, czy zapraszacie również dalszą rodzinę i znajomych. 

 

 

źródło zdjęć: BOHO DESIGN

 

Warto ustalić, kogo zaprasza się z dziećmi. Wiadomo, że wiążą się z tym dodatkowe miejsca przy stole i osobne menu.  Przy okazji ustalania miejsc na sali, można zapytać o zniżki dla dzieci. 

Ta sama kwestia dotyczy osób towarzyszących. Za ogólną zasadę przyjęto, że z osobą towarzyszącą zaprasza się gości, którzy ukończyli 18 rok życia.

W przypadku nastolatków, należy skonsultować temat z rodzicami.  

Jeśli dojdziecie do porozumienia w kwestii ustalenia listy gości, będziecie mieli jeden "ciężar" z serca mniej i teraz czeka Was, dużo przyjemniejszy etap wypisywania i rozsyłania zaproszeń ślubnych.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Zobacz także:

9 NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z ROZSADZENIEM GOŚCI NA WESELU

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź