Najważniejsze zasady weselnych toastów

Co zrobić by toast weselny nie okazał się klapą tylko należał do najbardziej pamiętnych i wzruszających chwil wieczoru?

 

Toasty weselne mogą należeć do najbardziej pamiętnych i wzruszających chwil wieczoru. Mogą także niestety okazać się nieporozumieniem i wzbudzić mieszane emocje zarówno wśród Młodej Pary, jak i gości. Oto kilka wskazówek, dzięki którym toast będzie interesujący, zwięzły i przyniesie wiele pozytywnych emocji.

 

źrodło: josevillablog.com

źrodło: josevillablog.com

 

Tradycyjna kolejność

Według najstarszych, do dziś praktykowanych obyczajów, toast w pierwszej kolejności wznosi ojciec panny młodej, potem może to zrobić sam Pan Młody lub jego ojciec, który prócz życzeń składa podziękowania gościom za przybycie na uroczystość. Kolejno toast mogą wznieść rodzeństwo, świadkowie oraz dziadkowie Młodych i bliscy przyjaciele. 

 

źrodło: about.com


Różne rodzaje toastów 

Toasty weselne cechować może patetyzm, nostalgia, humor czy nawet pikanteria. Bywają dwuzdaniowe, jak i trwające nawet kilka dobrych minut. Wszystko zależy od momentu wesela, jego stylu, atmosfery i oczywiście osoby, która toast wnosi. Liczy się także czas. Bardziej poważne i przemyślane będą toasty na samym początku przyjęcia, a całkiem inne sporo po północy.

 

źrodło: freedy.com

  

Jak zgrabnie wygłosić toast?

Przede wszystkim nie powinien być za długi, należy unikać także zbytniego patosu. To toasty płynące prosto z serca, niekoniecznie czytane z kartki i wcześniej skrupulatnie przygotowywane, wzbudzają największą radość i emocje.

Warto w toaście zawrzeć jakąś osobistą historię związaną z nami i Parą Młodą, odnieść się do ich pasji, zainteresowań, okoliczności poznania czy jakichś zabawnych wydarzeń. Toast nie tylko powinien kojarzyć się z podniosłym, poważnym momentem, ale przełamywaniem pierwszych lodów, integracją rodzin. Nic nie podziała wtedy lepiej jak umiejętnie dobrany żart lub anegdotka. 

 

źrodło: easyweddings.com.au


Jak się przygotować do toastu? 

Jeśli toast będzie wygłaszany oficjalnie przy wszystkich gościach, a nie tylko w małym gronie, trzeba dostosować jego styl i treść biorąc pod uwagę także osoby starsze i dzieci. Powinien być zrozumiały dla wszystkich i oczywiście nie zawierać słów uważanych potocznie za wulgarne. Z kolei gdy Para Młoda podchodzi do konkretnego stolika, gdzie siedzą na przykład ich przyjaciele, można oczywiście pozwolić sobie na odważniejszy toast. 

 

źrodło: theknot.com

 

Optymalny będzie toast trwający maksymalnie 2- 3 minuty, tym bardziej, jeśli spora liczba osób chciałaby skorzystać z tej możliwości. Im krótszy i ciekawszy toast, tym łatwiej go zapamiętać, mając również gwarancję, że goście się nie zanudzą. Omiń górnolotne słownictwo, stwórz tekst toastu w sposób naturalny, tak jak zazwyczaj zwracasz się do Młodej Pary.

 

źrodło: pinterest.com

źrodło: josevillablog.com

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź