Podziękowania dla rodziców – łatwe i trudne przypadki

Podziękowania dla rodziców są głęboko zakorzenioną tradycją podczas polskich wesel, chociaż coraz częściej zauważamy jej ewoluowanie, odstępstwa, dowolność…

 

Dzisiaj skupimy się na temacie podziękowań dla rodziców podczas wesela. Omówimy szeroko istotę podziękowań, różne aspekty, trudne sytuacje rodzinne i oczywiście muzykę.

Podziękowania dla rodziców są głęboko zakorzenioną tradycją podczas polskich wesel, chociaż coraz częściej zauważamy jej ewoluowanie, odstępstwa, dowolność…

 

 

Muzyka do podziękowań dla rodziców na weselu 

 

Niegdyś nie do pomyślenia było przeprowadzenie podziękowań dla rodziców bez koronnego utworu Urszuli Sipińskiej pt. „Mam cudownych rodziców” 

 

Owszem, jest to piękna piosenka, jednak jej powtarzalność i przewidywalność sprawia że pary młode odchodzą od tej melodii. W momencie kiedy chcemy podziękować rodzicom może pojawić się dowolny utwór. Zważając na wiek rodziców możemy im zaproponować hit z ich młodości.

Utwory Anny Jantar, Kasi Sobczyk, Sławy Przybylskiej, Wojciecha Gąssowskiego, Niebiesko Czarnych czy Czerwonych Gitar mogą być doskonałym źródłem do znalezienia tej właściwej. 

Na jednej z imprez przekonaliśmy się że nie ma granic ani wytycznych. Para młoda postanowiła podczas podziękowania dla swoich rodziców wręczyć im prezent, była nim wycieczka na słoneczną Majorkę a rodzice bawili się w najlepsze do utworu grupy Loft pt. „Mallorca” właśnie. Jak pokazuje ten przypadek utwór wcale nie musi być powolny i nostalgiczny.

 

 

Jak wyglądają nowoczesne podziękowania dla rodziców?

 

Coraz częściej zauważamy podziękowania dla rodziców w formie filmu. Przed weselem przyszli państwo młodzi realizują wraz z ekipą filmową zamierzony scenariusz podziękowań i nagrywają konkretne sceny lub przemowy. Często mieszają się one ze zdjęciami lub urywkami filmów sprzed lat w zależności od tego jaki kto ma do nich dostęp.

Taka forma ma zazwyczaj postać prezentacji filmu dla rodziców wyświetlanego na telebimie lub przy pomocy rzutnika. Te filmy często są na tyle wzruszające że ciężko znaleźć na Sali osobę która nie miałaby wilgotnych oczu.

 

 

 

 

"Kochani dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie w tworzeniu dla Waszych rodziców filmowych podziękowań. W tym roku niemalże z każdą naszą parą tworzymy tą oryginalną a zarazem wzruszającą pamiątkę! 
Dziękujemy za słowa o dziesiątkach odtworzeń naszych wspólnych produkcji przez Waszych najbliższych, którzy z ochotą i sentymentem do nich powracają :)
Podczas projekcji na ślubie Agnieszki i Adama popłynęły łzy wzruszenia i radości. Uściskom i podziękowaniom nie było końca! Zdecydowanie, był to jeden z piękniejszych momentów całego dnia."  Studio White Story

 

 

 

Kasia i Kordian  - Ciekawa wersja podziękowania bliskim ;) film zrealizowany i udostępniony przez GreenArt Studio
Profesjonalna ekipa filmowa na podstawie rozmowy i bliższego poznania Was zapewne zaproponuje od siebie kilka ciekawych rozwiązań i pomysłów na powstanie konkretnego filmu dla Waszych rodziców, jak te powyższe. 

 

 

Życie pisze własny scenariusz...

 

Nie zawsze jednak mamy ten komfort żeby podziękować rodzicom w pełnym składzie. Historie pisane przez życie stawiają pary młode często w niezbyt wygodnych sytuacjach.

Bywa, że rodzice którejś ze stron są w separacji, po rozwodzie, czasami któryś z rodziców nie żyje, co zrobić wtedy ? Jak potraktować ten punkt programu imprezy weselnej?

 

Jeżeli obydwoje rodziców żyje i jest na weselu, niezależnie od wzajemnych relacji między nimi jak najbardziej możemy urządzić podziękowania w tradycyjnym stylu, pamiętając aby nie zapraszać ich potem do wspólnego tańca bądź nie narażać na niechciany przez którąkolwiek ze stron większy niż konieczny kontakt.

Gdy mamy do czynienia z sytuacją kiedy którykolwiek z rodziców nie jest obecny na imprezie z powodu śmierci to mamy kilka wyjść. Nieżyjącego rodzica może zastąpić podczas podziękowań rodzic chrzestny, nie każdemu jednak taki pomysł przypadnie do gustu bo rodzic chrzestny nie musiał przecież mieć większego wkładu w wychowanie swojego chrześniaka.

Możemy też zaprosić wszystkich żyjących rodziców i powiedzieć to co mielibyśmy im do powiedzenia kiedy byliby w pełnym składzie a pamięć nieżyjącego rodzica uczcić w zależności od wiary i przekonań chwilą ciszy, przemową skierowaną do nieżyjącej osoby (jeżeli wierzymy że istnieje w innym wymiarze) lub prezentacją wspólnych zdjęć z przeszłości.

Niestety takie rozwiązanie bardzo rzadko będzie mogło obyć się bez rozczulania i łez. Osoby będące gośćmi na weselu a będące niespokrewnionymi będą tez świadkami tych wzruszeń, możemy tego chcieć lub nie. Jeżeli nie chcemy to kolejną z możliwych form podziękowań jest forma intymna, bez mikrofonów, zapraszania rodziców na środek i robienia widowiska można udać się do rodziców z kwiatami lub prezentem i powiedzieć szczerze jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za wszystko co dla nas zrobili. Rodzice nie poczują się zapomnianymi, a z powodzeniem ominiemy niekomfortową sytuację.

Oczywiście zawsze pozostaje pominięcie podziękowań dla rodziców na weselu wśród gości i postronnych osób a przeprowadzenie ich po lub przed imprezą w zaciszu domowym lub pokoju hotelowym bez zbędnych świadków.

Gdyby nie nasi rodzice nie byłoby i nas, moment kiedy pociecha wychodzi za mąż lub żeni się jest dla nich ogromnym przeżyciem. Oni chociaż czasami chcąc być z boku, nie przeszkadzając, w głębi serca czekają na tę chwilę kiedy zwrócimy się do nich i powiemy jak bardzo ich kochamy i jak bardzo są dla nas ważni. Nie bójmy się i nie wstydźmy okazywać im uczuć, cieszmy się każdą chwilą w której jeszcze z nami są…

 

 

Artykuł przygotował i opracował Damian Łaszek z zespołu


PUZZLE Cover Band

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź