Przebieg wesela krok po kroku

Poznaj kilka stałych punktów tradycyjnego polskiego wesela!

fotografia: Gałązka Fotografia


Moment składania przysięgi małżeńskiej, to najważniejszy element każdego ślubu. Wiąże się ze złożeniem ogromnej deklaracji, jaką jest miłość do drugiej osoby na dobre i na złe.

Nie ma co ukrywać jednak, że tuż po tym zarówno Para Młoda, jak i goście, niecierpliwie czekają na dalszą część wydarzeń. Aby ułatwić Wam organizację, stworzyliśmy krótką listę, na której znajdziecie najważniejsze punkty imprezy, czyli przebieg wesela krok po kroku. 

 

planowanie wesela slubnaglowie.pl

fotografia: Gałązka Fotografia

 

 

Przebieg wesela - krok po kroku

 

Po pierwsze - przywitanie Pary Młodej

 

Pierwszym krokiem, który rozpoczyna zabawę weselną jest przywitanie Pary Młodej. Oczywiście zarówno w tym, jak i w innym punkcie przedstawione elementy mogą nieznacznie się różnić w zależności od regionu, w którym organizowane jest wesele. W większości przypadków jednak całość wygląda bardzo podobne i zaczyna się właśnie od przywitania Młodych.

Zgodnie z tradycją, Nowożeńców witają najpierw rodzice, którzy trzymają w ręku tace z chlebem, solą i dwoma kieliszkami. Para Młoda spożywa chleb umoczony w soli oraz wybiera kieliszek. Jeden z nich zawiera alkohol, drugi wodę. Przesąd mówi, że ta osoba, która wylosuje alkohol będzie rządziła w związku. Opróżnione kieliszki Młodzi rzucają za siebie. Ilość rozbitych kawałków symbolizuje lata szczęścia. Na zakończenie Pan Młody przenosi swoją małżonkę przez próg.

 

przywitanie pary młodej chlebem i solą slibnaglowie.pl

fotografia: Wasylko Pracownia Autorska

 

 

Po drugie - weselny toast

 

Kolejnym krokiem jest przywitanie Pary Młodej przez gości weselnych oraz toast.

Najczęściej goście odśpiewują wówczas Sto Lat, po czym z opróżnionymi kieliszkami, wszyscy zasiadają do stołów w oczekiwaniu na wspólny obiad.

 

fotografia: Wojciech Krysiak - DearHunter Wedding Photographer

 

 

Po trzecie - pierwszy taniec pary młodej

 

Trzeci element, to bardzo ważna część tego wydarzenia i oznacza, że czas na pierwszy taniec. Młoda Para wychodzi na środek sali, a goście tworzą krąg. P

ierwszy taniec Małżonkowie wykonują w rytm wybranej wcześniej piosenki, która najczęściej dotyczy długiej i szczęśliwej miłości. Pierwszy Taniec rozpoczyna wspólną zabawę do białego rana.

 

pierwszy tanie  na weselu slubnaglowie.pl

fotografia: Dorota i Maciej First10

 

 

Po czwarte - oczepiny

 

Czwartym elementem są oczywiście oczepiny, czyli zabawa związana z różnorodnymi konkursami i przyśpiewkami. Oczepiny rozpoczynają się tradycyjnie od rzucania welonem lub bukietem przez Panią Młodą i krawatem lub muszką przez Pana Młodego.

Celem tej zabawy jest wyłonienie „nowej” Pary Młodej i według staropolskich przesądów oznacza, że osoby, które wygrały, w najbliższym czasie staną na ślubnym kobiercu. Dalszy przebieg oczepin, każda Para Młoda ustala indywidualnie z zespołem i DJ-em. 

 

oczepiny wesele slubnaglowie.pl

fotografia: Patrycja Kierońska Subtelna Fotografia

 

 

Po piąte - tort weselny

 

Uroczyste krojenie tortu, to bardzo ważny i jednocześnie niesamowicie romantyczny moment. Symbolizuje pierwsze zadanie dla Pary Młodej jako małżeństwa.

Istotne jest to, aby Pan Młody trzymał swoją prawą rękę na prawej ręce Pani Młodej. Pierwszy kawałek jest dla Nowożeńców i powinien być spożyty tuż po ukrojeniu. Kolejne są dla rodziców. W następnej kolejności tort rozdawany jest pozostałym gościom. 

 

tort weselny - jak kroic slubnaglowie.pl

fotografia: Kostenko Photography


Przedstawiliśmy Wam najważniejsze punkty, które są istotne dla przebiegu każdego wesela. Oczywiście występują również podziękowania dla rodziców i rodziców chrzestnych, niemniej jednak w zależności od regionu, czynności te organizowane są w różnych dniach. Istnieje bardzo wiele miejsc, w których wesele trwa dwa dni i podziękowania organizowane są na poprawinach, najczęściej tuż po obiedzie. 

 

 

Zobacz także:

SKĄD WZIĄĆ PIENIĄDZE NA WESELE – BUDŻET WESELNY A WYDATKI

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź