Savoir vivre dla gości weselnych

By uniknąć sytuacji, których moglibyśmy żałować, warto zapoznać się z podstawowymi wytycznymi weselnej etykiety dla gości.

źródło: SlubneZakupy.pl

 

Ślubno-weselny savoir vivre

 

Uważne przeczytanie zaproszenia

 

Często po prostu przelatujemy po zaproszeniu wzrokiem lub zapamiętujemy wyłącznie datę ślubu z "save the date". Niestety to spory błąd, ponieważ może ominąć nas dużo ważnych informacji.

Jeśli w zaproszeniu nie ma mowy o uroczystości weselnej, najwyraźniej nie zostaliśmy na nią zaproszeni. Nietaktem będzie pytanie przez telefon, czy mamy się na niej zjawić. Brak informacji na zaproszeniu z góry oznacza odpowiedź przeczącą. Jednocześnie jesteśmy oczywiście zwolnieni z kupowania prezentu Młodej Parze lub wręczania koperty z pieniędzmi. W zupełności wystarczy bukiet kwiatów z dołączoną kartką z życzeniami. 

 

źródło: SlubneZakupy.pl

 

Gdy w zaproszeniu na wesele widnieje tylko jedna osoba, jest to wyraźny znak, by nie zabierać ze sobą osoby towarzyszącej. Gdyby Para Młoda zapraszała nas z partnerem, jego imię i nazwisko widniałoby obok naszego (oczywiście inna dopuszczalna forma na zaproszeniu to "wraz z osobą towarzyszącą").

Jeśli posiadamy dorosłe, samodzielne dzieci, zaproszone powinny być osobno. Jeśli nie dostały zaproszenia, jest to jasna informacja, że to my reprezentujemy na ślubie całą rodzinę. Jeżeli zaś posiadamy dzieci niepełnoletnie, na zaproszeniu powinna znaleźć się adnotacja, że jesteśmy zaproszeni "wraz z dziećmi". W innym przypadku Młodzi nie będą przygotowani na uczestnictwo w weselu małych gości i nie powinniśmy ich ze sobą zabierać. 

 

fotografia: Malachite Meadow

 

 

Gdy w zaproszeniu przyszli Państwo Młodzi proszą nas o potwierdzenie przybycia lub rezygnacji z uczestnictwa w weselu do określonego terminu, koniecznie zadzwońmy lub wyślijmy informację zwrotną. Jeśli tego nie zrobimy (bo na przykład zapomnieliśmy), narazimy Parę Młodą na problemy organizacyjne i finansowe, a my pozostawimy po sobie niezbyt dobre wrażenie. 

 

 

Składanie życzeń Mlodej Parze

 

Tu także panują pewne ustalone zasady. Dzięki ich przestrzeganiu, uniknie się niestosownych sytuacji przy składaniu życzeń. 

Przede wszystkim należy być świadomym porządku, w jakim goście powinni składać Parze Młodej życzenia. Najpierw podchodzą świadkowie, następnie rodzice Młodych, ich dziadkowie, bliższa oraz dalsza rodzina, a na końcu przyjaciele i znajomi.

Trzeba pamiętać, że kierując życzenia do jednego z małżonków, którego nie znamy (przyszliśmy na przykład jako osoba towarzysząca lub jesteśmy z rodziny drugiego małżonka), powinniśmy sie przedstawić i określić powiązanie rodzinne lub towarzyskie.  

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Zachowanie umiaru

 

Nic tak źle nie będzie świadczyć o gościach weselnych niż brak umiaru w jedzeniu, piciu i niestosowne zachowanie po alkoholu.

Należy pamiętać, że przychodząc na wesele bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i osobę towarzyszącą, więc warto dobrze przemyśleć jej wybór. 

Na weselach nikt nie wydziela gościom alkoholu, można po niego sięgnąć w dowolnym momencie. Pamiętajmy, że to my sami wyznaczamy granicę i z pewnością nie powinno to być osunięcie się na krześle, głośne, nieodpowiednie zachowanie czy rozbicie kieliszka trząsącą się ręką.   

 

fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

 

Zobacz także:

JAK ZORGANIZOWAĆ PIĘKNY ŚLUB I WESELE?

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź