Serdecznie zapraszamy!

Konkretne zasady etykiety ślubnej i ogólnego savoir vivre dotyczą również zaproszeń na uroczystość - zarówno ich formy, jak i stylu.

źrodło zdjęcia: BOHO DESIGN

 

Konkretne zasady etykiety ślubnej i ogólnego savoir vivre dotyczą również zaproszeń na uroczystość - zarówno ich formy, jak i stylu.
To pierwsza “jaskółka” waszego święta, warto więc, by nie niosła ze sobą niechcianego faux pas.


 

Planowanie zaproszeń ślubnych

 

O kupnie zaproszeń należy pomyśleć, kiedy data i miejsca wszystkich części uroczystości oraz pełna lista gości są już ustalone. Musicie mieć wystarczająco dużo czasu na wypisanie ich i wysłanie pocztą lub własnoręczne doręczenie.

Wysyłka zaproszeń powinna odbyć się na dwa trzy mięsiące przed uroczystością, nie później niż cztery do sześciu tygodni przed datą ślubu. W przypadku ceremonii przypadającej  w wakacje lub święta należy dodać jeszcze dwa/cztery tygodnie, tak, aby goście mogli dopasować swoje plany do tego wydarzenia.

 

źrodło: Zaproszenia ślubne Royal MF

 

 

Treść zaproszeń na ślub i wesele

 

Blankiet zaproszenia powinien zawierać jedynie najważniejsze informacje: nazwiska narzeczonych i zapraszanych osób (pełne wersje, unikajcie przezwisk i ksywek), datę i dokładny adres miejsca ślubu, ewentualnie zabawy weselnej. Wszelkie dodatkowe informacje: mapkę dojazdu, telefon kontaktowy, wzmiankę o ewentualnym dress-code zamieszcza się na osobnej wkładce, dołączanej do ozdobnego karnetu.

Na dole zaproszenia zwyczajowo dopisuje się skrót R.S.V.P. (Repondez s'il vous plaît) – jest to francuski zwrot oznaczający prośbę o potwierdzenie przybycia, dosłownie: proszę odpowiedzieć, jeśli łaska. Można tę kwestię załatwić na osobnym kartoniku, na którym goście znajdą dane kontaktowe (telefon, adres) i będą mogli potwierdzić swoje uczestnictwo w przyjęciu weselnym (około 2-3 tygodnie przed jego terminem).

Postarajcie się, aby wasze zaproszenia wyglądały przejrzyście, schludnie i elegancko. Niech linijki tekstu będą wypośrodkowane i czytelne. Unikajcie nagromadzenia niepotrzebnego tekstu, niedopuszczalne sa plamy czy skreślenia. Jeżeli zdarzy się wpadka i “popsujecie” blankiet, skorzystajcie z zapasowych egzemplarzy, które warto uwzględnić w momencie planowania zamówienia.

 

źrodło: Poligrafia Brajer

 

 

Doręczanie zaproszeń ślubnych

 

Osobne zaproszenia powinny otrzymać wszystkie pełnoletnie osoby, które zapraszacie. W przypadku, gdy nie znacie danych ich ewentualnego partnera, dopiszcie: wraz z osobą towarzyszącą. Jeżeli tylko jest taka możliwość, zaproszenia dostarczcie osobiście, zwłaszcza osobom starszym, przywiązanym do tradycji, pozostałe wyślijcie pocztą.

Dobrze jest wysłać je w dwóch kopertach: wewnętrznej - ozdobnej z  i zewnętrznej - “roboczej”.

 

 

Jeszcze kilka porad...

 

Coraz modniejsze stają się listy prezentów, czy też innego rodzaju wskazówki dla gości dotyczące na przykład prezentów. Pamiętajcie, że ogólnie uznaje się za niegrzeczne dołączanie swoich oczekiwań do zaproszenia.

Jeżeli macie naprawdę dużo informacji dla waszych gości - może pomyślicie o założeniu strony internetowej, bloga lub osobnego profilu na portalu społecznościowym, gdzie będziecie odpowiadać na pytania, rozwiewać wątpliwości, powiadamiać o zmianach scenariusza uroczystości? To świetny pomysł, ale pamiętajcie, żeby “niekomputerowe” ciotki i wujkowie nie byli poszkodowani brakiem ważnych informacji!

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

A teraz garść inspiracji

 

Tyle teorii, a teraz zajęcia praktyczne, bo przecież wygląd zaproszeń to bardzo poważna kwestia. Podrzucamy trochę zdjęć z inspiracjami, mamy nadzieję, że się przydadzą :)

Z pewnością warto wziąć pod uwagę nieśmiertelne motywy florystyczne, odpowiednie dla osób w każdym wieku i statusie, zawsze eleganckie.

Osobom, które inspiracji szukają w naturze, polecamy zaproszenia z sylwetkami drzew i kształtem ich liści. Oszczędne w formie, ale jakże magiczne!

Niepoprawne romantyczki docenią styl vintage.

Motyw serca idealnie oddaje atmosferę ceremonii ślubnej.

 

źródło: SlubneZakupy.pl

 

 

Świetny pomysł na zaproszenie z wykorzystaniem waszych wizerunków. Wasze zaangażowanie z pewnością zostanie docenione!

Dla par z poczuciem humoru oraz ich gości, którzy myślą podobnie - zaproszenia z motywami rysunkowymi, z kreskówki czy owocowe :)

Aby mieć pewność, że goście trafią do domu weselnego, możecie przygotować zabawną mapę i bilet podróżniczy ;)

 

źrodło: Poligrafia Brajer

 

 

Zobacz także:

ZAPROSZENIA NA ŚLUB I WESELE, CZYLI O PROSZENIU GOŚCI SŁÓW KILKA

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź