Ślub cywilny

Dziś kilka faktów na temat ślubów w urzędzie stanu cywilnego.

fotografia: LoveStory Wedding

 

Ślub cywilny w Polsce

 

Wiele par z różnych względów decyduje się na zawarcie małżeństwa jedynie w obliczu prawa. Dziś więc kilka faktów na temat ślubów w urzędzie stanu cywilnego.

Ceremonia zaślubin odbyć sie może w dowolnym urzędzie na terenie całej Polski. Od pewnego czasu nie obowiązuje rejonizacja w tej kwestii. Jest to o tyle wygodne, że często wybrana sala na przyjęcie weselne znajduje się w miejscu oddalonym od “waszego” USC, czasem też wymarzony termin jest zajety w jednym, ale wolny w innym urzędzie.

Datę przeprowadzenia ceremonii należy ustalić i zarezerwować przynajmniej 31 dni wcześniej.

W uzasadnionych przypadkach, po złożeniu uzasadnienia na odpowiednim druku, urzędnik może skrócić ten czas, wydając tę decyzję niezwłocznie.

 

fotografia: Bauaban Fotografia

 

 

Podczas wizyty odpowiecie na kilka formalnych pytań i podpiszecie formalne zapewnienie, dzięki którym urzędnik stwierdzi brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, zdecydujecie również, jakie nazwisko po ślubie przyjmie żona oraz (w przyszłości) wasze dzieci.

Jeśli para młoda nie złoży stosownego oświadczenia, każdy z małżonków zachowa dotychczasowe nazwisko.

Jeżeli planujecie pobrać się w popularnych ślubnych okresach, jak wakacje, święta, długie weekendy, warto pojawić się w USC nieco wcześniej i “zaklepać” wymarzony termin. To samo tyczy się kwestii organizacji ślubu w plenerze, o czym pisaliśmy w osobnej notce Inspiracji.

 

 

Przed odwiedzinami w urzędzie należy przygotować odpowiednie dokumenty:

 

Panna / kawaler:

- akt urodzenia (aktualnie nie trzeba mieć go ze sobą, bo urzędy przesyłają je między sobą online, jedyny warunek jest taki, że akt znajduje się już w bazie USC, jeżeli nie jest wprowadzony, należy to zlecić urzędnikowi)
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)

 

Wdowa / wdowiec

- dowód osobisty lub paszport
- akty urodzenia i zgodnu ( aktualnie nie trzeba mieć ich ze sobą, bo urzędy przesyłają je między sobą online, jedyny warunek jest taki, że akt znajduje się już w bazie, jeżeli nie jest wprowadzony, należy to zlecić urzędnikowi )

 

Rozwiedziona / rozwiedziony

- dowód osobisty lub paszport

akty urodzenia i zgodnu ( aktualnie nie trzeba mieć ich ze sobą, bo urzędy przesyłają je między sobą online, jedyny warunek jest taki, że akt znajduje się już w bazie, jeżeli nie jest wprowadzony, należy to zlecić urzędnikowi )

 

Kobieta pomiędzy 16 a 18 rokiem życia

- postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa
-  
dowód osobisty lub paszport

akt urodzenia ( aktualnie nie trzeba mieć go ze sobą, bo urzędy przesyłają je między sobą online, jedyny warunek jest taki, że akt znajduje się już w bazie, jeżeli nie jest wprowadzony, należy to zlecić urzędnikowi )

 


Składając dokumenty, musicie liczyć się również z obowiązkiem uiszczenia stosownych opłat.

- opłata skarbowa za udzielenie ślubu - 84 zł, w przypadku ślubu poza urzędem 1084 zł 
- odpis skrócony aktu małżeństwa - 22 zł (pierwszy - bez opłaty)

- wielojęzyczny odpis skrócony - 22 zł 
- odpis zupełny - 33 zł
- decyzja o przyspieszeniu terminu - 39 zł (plus opłata skarbowa za druk podania w wysokości 1,50 zł, a od każdego załącznika 15 gr)

Więcej o odpisach znajdziecie o tu: 

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

Na ceremonię zawarcia związku małżeńskiego należy przyjść wraz ze świadkami około 30 minut wcześniej.

Uroczystość zwyczajowo trwa 15 minut, w czasie których urzędnik wygłasza stosowną mowę, a wy powtarzacie słowa przysięgi. Na koniec podpisujecie akt małżeństwa i zakładacie sobie nawzajem obrączki.

W dniu ślubu możecie również odebrać odpisy aktu ślubu.

 

 

Zobacz także:

BŁĘDY WESELNE, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź