Ślub kościelny jednostronny, jak odpowiednio się do niego przygotować?

Jak zatem zorganizować ślub kościelny jednostronny? Jakie dokumenty będą niezbędne w przypadku ślubu jednostronnego?

fotografia: Patrycja Kierońska Subtelna Fotografia

 

 

 

Ślub kościelny jednostronny - organizacja


Ślub, dla większości z nas, głównie kobiet, wiąże się z magicznym wydarzeniem, które chcielibyśmy zapamiętać na całe życie. Niestety, zanim dojdzie do tego sakramentalnego „tak”, musimy zmierzyć się z dużą ilością formalności, których nikt z nas nie jest w stanie przeskoczyć. W zależności od rodzaju ślubu, dokumenty te różnią się od siebie.

Jak zatem zorganizować ślub kościelny jednostronny? Jakie dokumenty będą niezbędne w przypadku ślubu jednostronnego?

 

ślub koscielny jesdnostronny slubnaglowie.pl

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Co kryje się pod pojęciem ślub jednostronny?

 

Ślubem kościelnym jednostronnym, określa się małżeństwo kobiety i mężczyzny, gdzie jedno z małżonków jest osobą niewierzącą lub wyznającą zupełnie inną religię. Dokładny „wykaz” osób uznanych za niekatolickie, określa Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim.

Wbrew pozorom ślub kościelny jednostronny jest dość często stosowaną praktyką i nie budzi zbyt wielkiego zdziwienia. Jak wyglądają przygotowania do takiego ślubu?

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Ślub kościelny jednostronny pod względem formalnym

 

Przygotowania do takiego ślubu powinny rozpocząć się od uzyskania od Biskupa „dyspensy”, czyli mówiąc potocznie pozwolenia do zawarcia małżeństwa mieszanego. Ponadto, osoba niewierząca/ateista musi podpisać stosowne oświadczenie, w którym zobowiązuje, że nie będzie przeszkadzał swojemu małżonkowi w praktykowaniu wiary, a dzieci zostaną wychowane w wierze katolickiej.

W przypadku ślubu kościelnego jednostronnego, osoba wierząca ma obowiązek uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich oraz musi dostarczyć świadectwo ukończenia katechezy. 

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Jak wygląda sama ceremonia?

 

Ślub kościelny jednostronny różni się przysięgą małżonków, ale różnice te polegają jedynie na tym, że przysięga osoby niewierzącej/ ateisty nie zawiera żadnych odniesień do Boga i wiary. Słowa „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci” wypowiada jedynie osoba wierząca. Drugi małżonek nie wykonuje także znaku krzyża oraz nie przystępuje do komunii świętej. Co więcej, Kościół Katolicki dopuszcza obecność duszpasterza niekatolickiego, a ślub może odbyć się w porządku klasycznym lub zostać skrócony wyłącznie do krótkiej ceremonii.  

Ślub kościelny jednostronny wbrew pozorom nie jest wcale trudny w organizacji. Kościół Katolicki nie stosuje żadnych praktyk, które miałyby na celu utrudnienie zawarcia takiego małżeństwa. Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy chcemy wziąć ślub jednostronny z rozwodnikiem. W wierze katolickiej nie istnieje pojęcie „rozwodu kościelnego”, dlatego nawet, jeśli uzyskaliśmy rozwód cywilny, to w świetle kościoła nadal pozostajemy zamężni, w związku z tym nie ma możliwości przyjęcia kolejnego sakramentu. 

 

obrączki slubne slubnaglowie.pl

fotografia: Paweł Nożyński

 


Zobacz także:

60 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ ZADAĆ, ZANIM WYNAJMIESZ SALĘ

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź