fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

Mody i trendy rządzą dzisiaj nie tylko w branży odzieżowej, kosmetycznej czy urodowej, od dawna podlegają im również inne aspekty naszego życia. W branży ślubno-weselnej trendy dotyczą nie tylko strojów, fryzur, makijaży, czy dodatków, ale również ślubno-weselnych dekoracji, scenografii czy nawet menu i tortów weselnych.

Jak będą wyglądać i smakować śluby i wesela w sezonie 2015?

 

 

Torty weselne

2015 to tortowy powrót do klasyki. Podobnie jak wzory sukni ślubnych kształty, kolory i smaki weselnych tortów 2015 będą ponadczasowe. Klasyczne nie oznacza jednak starodawne. Państwo Młodzi wybierać będą torty w kolorach kremowych, białych, kości słoniowej, perłowych. Odważniejsi wybiorą dodatki i ozdoby w kolorach kontrastujących z bielą, lecz również utrzymanych w delikatnej palecie – jasnej butelkowej lub morskiej zieleni, akwamaryny czy srebrnej szarości.

 

 

Dekoracje w stylu vintage

Klasyczne złoto i srebro ślubno-weselnych dekoracji zastąpi „złoto” w stylu vintage, czyli miedź. Świeczniki, serwetniki, czcionki na zaproszeniach będą błyszczeć miedzianym blaskiem. Ich subtelną barwę podkreślać będzie oświetlenie w „gwiezdnym” stylu – wiele drobnych, delikatnych lampek rozpraszających światło w różnych kierunkach i tworzących niepowtarzalną, romantyczną, bajkową atmosferę.

 

Menu

Klasyczne torty i romantyczne dekoracje stworzą trio idealne z niewyszukanym, choć sycącym i elegancko zaserwowanym jedzeniem. Menu weselne sezonu 2015 będzie smaczne, pachnące, dające poczucie komfortu.

Przyjemność spędzania czasu z przyjaciółmi podczas weselnego przyjęcia dopełni przyjemność konsumowania wygodnych choć eleganckich w formie i domowych w smaku pyszności. W związku z niezwykłą popularnością zdrowego fast foodu – szczególnie burgerów, popularnością na weselach, szczególnie tych w plenerze, cieszyć się będą tzw. food tracki.

Specjalnie wynajęte na przyjęcie weselne mobilne jadłodajnie serwujące ulubiony fast food gości w eleganckiej i zdrowej wersji. W weselnym menu może zatem pojawić się burger, pizza, samosa, sałatki lub inne drobne przekąski lub słodkości – z wysokiej jakości produktów, najlepiej sezonowych, dopasowanych do pory roku, w której odbędzie się wesele.

 

 

Katarzyna Gajek - Szczepanowska

Agencja Aspire

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź