Wegetariańskie wesele

Większość gości nie wyobraża sobie stołu weselnego bez przysłowiowego „schabowego”...czy słusznie?

 

Staropolskie wesele kojarzy nam się z dużą ilością jedzenia i trunków. Królują na nim przeróżne mięsiwa: zrazy, piersi z kaczki, faszerowane udka oraz swojskie szynki, wędzone kiełbasy, smalec.

Większość gości nie wyobraża sobie stołu bez przysłowiowego „schabowego”.

Nadal, szczególnie wśród mężczyzn i osób starszych, panuje przekonanie, że wegetariańska kuchnia to sama zielenina, bez smaku, bez sytości.

 

źródło:shancunninghamphotography.com

 

Czy wesele wegetariańskie jest w ogóle możliwe?

Zacznijmy od początku: 

Wegetarianizm to świadome wykluczenie ze swego jadłospisu mięsa i produktów mięsnych. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm. Polega on na eliminacji mięsa i jego przetworów, jednak dopuszcza spożywanie jaj, mleka i produktów mlecznych. 

 

KIEDY ZACZĄĆ DIETĘ?

 

źródło: marthastewartweddings.com

źrodło:  michellepaigeblog.com

 

Jeśli Państwo Młodzi (lub jedno z nich) to wegetarianie, na etapie planowania wesela zadają sobie pytania: czy cała uczta weselna ma być wegetariańska? Czy goście (szczególnie starsi członkowie rodziny) nie będą chodzili głodni? Czy istnieją restauracje, gdzie będzie można zjeść smaczne, wegetariańskie dania?

Gdy Para Młoda zdecyduje się na organizację całkowicie bezmięsnego wesela przychodzi czas na szukanie odpowiedniego miejsca.

Obecnie wiele lokali ma przygotowane specjalne menu dla wegetarian. Często znajdziemy w nim pyszne zupy-krem, zapiekane warzywa, faszerowane pieczarki, makarony z warzywami, grillowane sery, kotleciki z nasion roślin strączkowych (soja, soczewica, cieciorka) , pierożki, bogactwo sałatek i surówek. 

 

KILKA ZASAD JAK UŁOŻYĆ MENU WESELNE?

 

źródło: blisfulbasil.com

źródło: foodiecrush.com

 

Nawet jeśli Państwo Młodzi nie są wegetarianami i planują „standardowe” wesele,  a wiedzą, że któryś z gości jest jaroszem, powinni uwzględnić ten fakt przy planowaniu menu i przewidzieć smaczne wege-potrawy. Jeśli dania będą odpowiednio przyprawione, niejeden z „mięsożernych” gości z ochotą spróbuje takich specjałów.  

 

10 POMYSŁÓW NA TAŃSZE WESELNE MENU

 

źródło: boho-weddings.com

 

Nie należy zapomnieć także o wegetariańskich słodkościach! 

Chociaż wiele osób może pomyśleć, że w torcie czy ciastach nie czyha żaden „mięsny” składnik, to trzeba pamiętać, że do owocowych kremów często dodawane są zagęstniki w postaci galaretek lub żelatyny.

Zamiast tego typu dodatków, w przypadku wegetariańskiego wesela, cukiernik powinien dodać wege-odpowiednik żelatyny, czyli agar (roślinna substancja wytwarzana z krasnorostów).

 

6 POMYSŁÓW NA WESELNY CANDY BAR

 

źródło: inspiringtheeveryday.com

źródło: instagram.com

źródło: greenweddingshoes.com

źródło: deerpearlflowers.com

 

Jeśli znacie godne polecenia restauracje i cukiernie z potrawami wegetariańskimi, podzielcie się informacją w komentarzach!

 

Kilka słów o autorce tekstu:

Natalia Jakób, magister dietetyki, która wykształcenie zdobyła na Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz na licznych konferencjach naukowych z dziedziny medycyny i żywienia.

Kobieta, która całe życie borykała się z otyłością i przetestowała setki diet „cud” i głodówek (bezskutecznie), by wreszcie wziąć sprawy w swoje ręce i iść na studia dietetyczne.

Najpierw pomogła samej sobie i jedząc zdrowo i smacznie w ciągu 3 lat schudła ponad 40 kg, a obecnie wspiera wiedzą i doświadczeniem pacjentów z całej Polski oraz z zagranicy.

 

 

Prywatnie Natalia Jakób jest przyszłoroczną Panną Młodą, która na portalach ślubnych szuka inspiracji i pomysłów na stworzenie swojej niezapomnianej uroczystości.

Wiedząc jak wiele w kwestii urody można zdziałać odpowiednim żywieniem, postanowiła dzielić się z czytelnikami ŚLUBU NA GŁOWIE ważnymi wskazówkami dietetycznymi.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie:www.dietetyknatalia.pl oraz na facebooku: www.facebook.com/dietetyk.jakob

 

 

www.dietetyknatalia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź