Welon - wyjątkowy atrybut na wyjątkowy dzień

Należy pamiętać, że wybierając welon należy wziąć pod uwagę kilka spraw np. wzrost, kształt twarzy, styl i kolor sukni oraz planowaną fryzurę.

Photo by Meryl Spadaro on Unsplash

 

Można długo zastanawiać się, czy welon nadal należy do grona pożądanych akcesoriów ślubnych. Wiele osób twierdzi, że jest passe, że babciny, że w dzisiejszych czasach już dawno stracił swą pierwotną symbolikę.

Bez względu na poglądy welonom nie można odmówić wyjątkowej aury, jaką tworzą wokół pań młodych stojących przed ołtarzem. W końcu to jedyny raz w życiu, kiedy możemy ozdobić nim naszą głowę, czy więc nie warto zastanowić się nad kwestią "Welon, a sprawa polska"? ;)

 

 

 

Jak wybrać welon do ślubu?

 

Wybór fasonów, tkanin, zdobień, rodzajów upięć jest spory i jeżeli już powiedziałyście welonowi "tak", z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie.

Koniecznie przymierzcie wiele modeli, bo jak zwykle to, co było koszmarne dla koleżanki, może okazać się idealne dla was.

 

 

Krótkie welony 

 

Krótkie welony, długości do ramion, po modele do łokcia (czasem z przedłużanym tyłem) to propozycja dla pań raczej drobnych. Nawarstwienie tkaminy odcinającej się w literę A może nieco poszerzać sylwetkę. Idealnie nadaje się do sukni typu princessa. Bardziej delikatne będą te wykonane z mgiełkowego tiulu, jak na przykład zakrywający twarz welon typu blusher.

Wykonane z koronki lub zdobione nią na brzegach mają bardziej zdecydowany charakter. Popularne są modele składające się z dwóch warstw, z której krótszą zasłania się twarz w kościele, aby następnie przełożyć ją do tyłu. Nota bene jest to chyba jeden z ważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na welon: chwila, kiedy pan młody odsłania twarz swojej wybranki jest przecież bardzo romantyczna i wzruszająca ;)

 

 

 

Dłuższe welony do ślubu

 

Dłuższym welonem jest klasyczny welon kościelny, którego długość sięga do końca sukni lub nieco poza nią. To najpopularniejszy model, świetnie wysmukla sylwetkę, nadaje stylizacji ślubnej wyjątkowego, uroczystego charakteru. Tu również wiele zależy od materiału i rodzaju wykończenia.

Tiulowy welon jest lekki i subtelny, doskonały praktycznie do każdej sukni, której nie przeszkodzi być “panią wieczoru”. Delikane koronkowe wykończenie na całej długości lub na części zasłaniającej twarz świetnie nawiąże do dekoracyjnych detali na sukni. Brzegi welonu mogą być również ozdobione kryształkami swarovskiego, lamówką (choć ta wydaje się nieco “obciążać” delikantą materię welonu) czy geometryczną zakładką.

Najdłuższe, bo nawet trzymetrowe welony katedralne to ozdoba przeznaczona na ceremonie z wyższych sfer, wymagająca wyjątkowej oprawy.

 

 

 

Charakter stylizacji, jaki uzyskamy zależy również od upięcia welonu na głowie.Zazwyczaj przyczepia się go za pomocą grzebyczka, do którego jest przyszyty z tyłu głowy, integrując go z fryzurą. Mocno marszczony, upięty wysoko, blisko linii włosów welon stworzy dziewczęcy, nieco retro styl lat 60.

Trzeba pamiętać, że tak “zainstalowany” welon doda kilka centymetrów pannie młodej, co w połączeniu z butami na wysokich obcasach może “pogrążyć” pana młodego ;)  

Welon można zamocować u dołu głowy, podpinając go pod kok czy inne uczesanie. Taki sposób raczej uniemożliwi przełożenie warswy tiulu na twarz.

Welon wykończony koronką w stylu hiszpańskim można przymocować na fryzurze na gładko, bez marszczeń i grzebyczków. 

Podobnie jak prosty welon na rozpuszczonych włosach, który trzyma się na nich przy pomocy wsuwek. Tiulowymi blusherami po prostu nakrywa sie głowę, delikatnie przypinajac welon na czubku głowy.

 

 

 

Podsumowanie i jeszcze kilka rad w temacie welonów

 

Należy pamiętać, że wybierając welon należy wziąć pod uwagę jego kolor, który musi współgrać z kolorem sukni.

Pamiętajcie też o kształcie twarzy i planowanej fryzurze.

Większość dostępnych welonów jest wykonana z koronki, tiulu, szyfonu lub jedwabiu, te w salonie potrafią być dość drogie (zazwyczaj idzie za tym oczywiście jakość), warto więc poszukać krawcowej, która uszyje welon z wybranego mateiału, poszukać na aukcjach internetowych lub w komisach. Możecie również kupić cudny koronkowy welon sprowadzony z Hiszpanii czy Portugalii i zrobić inwestycję w rodzinną tradycję przekazywania welonu z pokolenia na pokolenie.

Długie welony najlepiej prezentują się z wąskimi sukniami typu syrenka.

Jeżeli decydujesz się na długi welon, powinien być on przynajmniej tak długi, jak suknia, pamiętaj o tym również przy kreacji z trenem.

Welony do łokcia to bezpieczny fason dla tych z was, które mają watpliwości podczas wyboru.

Welon to świetny sposób na zasłonięcie nagich ramion i dekoltu w kościele.

Podczas zabawy weselnej długi welon może przeszkadzać. Rozwiązaniem tego problemu może być sprytne podpięcie i skrócenie długości o połowę. Innym sposobem może okazać się wymiana na "krótszy model".

 

 

 

Zobacz także:

14 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ NA 30 DNI PRZED ŚLUBEM

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź