6 zasad krojenia weselnego tortu

Znaczenie tego rytuału jest symboliczne i według tradycji prognozuje szczęśliwe, pełne słodyczy życie w małżeństwie.

fotografia: Dwie Wieże

 

Pokrojenie weselnego tortu to pierwsza wspólna czynność świeżo (nomen omen) upieczonych małżonków. Oczywiście znaczenie tego rytuału jest symboliczne i według tradycji prognozuje szczęśliwe, pełne słodyczy życie w małżeństwie.

To jeden z ważniejszych momentów w czasie przyjęcia, warto aby przebiegł jak należy i dał się zapamiętać jako sympatyczna i wzruszająca chwila.

 

krojenie tortu weselnego slubnaglowie.pl

fotografia: Bauaban Fotografia

 

 

 

Tort weselny

 

O której godzinie podać i pokroić tort weselny?

 

Krojenie tortu zwyczajowo odbywało się po oczepinach, czyli tuż po północy.Obecnie nie jest to już przestrzeganą zasadą i młodzi sami wybierają odpowiednią według nich chwilę.

Coraz częściej decydują się na przyspieszenie tego rytuału z uwagi na późniejsze zmęczenie, przejedzenie lub nieobecność niektórych gości.

Z pewnością warto poczekać z tortem do czasu podania głównego obiadu i zaplanować podanie tortu po posiłku, na chwilę przed innymi deserami.

 

 

Moment krojenia tortu na weselu

 

Zadbajcie o to, aby wszyscy dowiedzieli się o mającym nastąpić “punkcie programu”.Może wyręczyć was DJ lub muzyk z zespołu, który zaprosi weselników do centrum sali.

Czasami młodzi decydują się na wręczenie gościom skróconego scenariusza imprezy, na którym ujęta jest kolejność i szacunkowy czas poszczególnych wydarzeń, posiłków, atrakcji tego dnia. Warto uprzedzić również fotografa i kamerzystę, aby zdążyli przygotować się do uwiecznienia tej, jednej z piękniejszych chwil na weselu. 

Moment krojenia tortu weselnego, to świetna okazja do wygłoszenia mowy, toastu przez drużbę czy was samych. Może sympatycznie nawiążecie w niej do tematu słodkości waszego uczucia? ;)

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

W jakiej kolejności para młoda powinna częstować tortem weselnym?

 

Podczas dzielenia tortowych kawałków prawa ręka pana młodego powinna spoczywać na prawej ręce małżonki. Po odkrojeniu pierwszych części, małżonkowie symbolicznie częstują się nawzajem (według tradycji: najpierw on ją, potem ona jego ;))

Kolejne kawałki powinny zostać wręczone rodzicom: każde z nowożeńców przekazuje tort swoim teściom.

 

fotografia: B&W Photography

 

 

Jak pokroić tort? 

 

Cukiernicy podpowiadają, że tak, aby było wygodnie i aby uzyskać równej wielkości, estetyczne kawałki.

W Polsce torty okrągłe zazwyczaj kroi się promieniście. Jeżeli ciasto jest duże, początkowo wycina się ze środka jedną okrągłą porcję. Torty kształtem zbliżone do prostokąta zwykle kroi się również w prostokątne porcje. Jak zabrać się do krojenia wielopoziomowej wieży?

Rozum podpowiada, że od górnego piętra, z którego należy usunąć wszelkie ozdobniki: figurki, kwiatuszki, kokardki (nie zjada się ich, nawet, jeśli są jadalne, chociaż z całą pewnością znajdą się amatorzy cukrowych różyczek wśród najmłodszych weselników;))

Jest jednak druga szkoła, która radzi, aby piętrowce kroić zaczynając od dołu. Z pewnością osoba z obsługi odpowiedzialna za tę czynność ma wprawę w temacie i nie pozwoli wam na tortową katastrofę :) Dobrze jest stanąć w odpowiedniej odległości od tortu, aby nie pobrudzić strojów. Brudny nóż odkłada się na specjalnie przygotowaną tacę.

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

 

Torty babeczkowe

 

Najmniej zachodu wymagają coraz popularniejsze na polskich weselach torty babeczkowe

Rozdzielenie porcji wśród gości na dobrą sprawę nie wymaga pomocy “profesjonalisty”. Aby nie pozbawiać nowożeńców przyjemności z krojenia oraz być w zgodzie z tradycją - górne piętro muffinowej konstrukcji często zarezerwowane jest dla małego torcika, gotowego dać się pokroić w imię szczęścia młodej pary.

 

fotografia: Hotel St. Bruno**** Giżycko

 

Zobacz także: 

11 PIOSENEK, KTÓRE MOŻNA ZAGRAĆ PODCZAS KROJENIA TORTU WESELNEGO

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź