9 dodatkowych kosztów ślubu i wesela

Niektóre sprawunki, choć pozornie nie tak kosztowne, w połączeniu mogą okazać się sporym obciążeniem. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.

fotografia: Bauaban


Planując swój ślubny budżet z pewnością wzięliście pod uwagę główne wydatki: salę, wasze stroje, fotografa, zespół. Ale niestety istnieje także cała masa drobiazgów, która choć pozornie nie jest kosztowna, w połączeniu może okazać się sporym obciążeniem.

Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.

 

fotografia: B&W Photography

 


1. Fotosesja zaręczynowa

Sesja narzeczeńska nie jest żadnym obowiązkiem, ale stanowi miłą pamiątkę z tych niezwykłych chwil. Zrealizowana przez profesjonalistę może stać się jednym z elementów ślubnego pakietu, ale jednocześnie podniesie jego cenę.

 

fotografia:  LM Foto

 

 

2. Wieczór panieński/kawalerski

Najczęściej to świadkowa albo przyjaciółka zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego. Ale czasami jego koszt spada na Pannę Młodą, zwłaszcza, jeżeli chce zaproponować swoim koleżankom coś ekstra, wykraczającego poza standard takich imprez.

To może być naprawdę duży koszt.

 

fotografia: Wedding Shots

 


3. Druga suknia Panny Młodej

Suknia na ceremonię ślubu jest zazwyczaj bardzo strojna, efektowna, a przez to również niewygodna. Dlatego niektóre narzeczone decydują się na zakup drugiej sukienki, służącej przebraniu się już na sali weselnej. Krótsza kreacja jest wygodniejsza w tańcu. Dotyczy to również sukienki kupowanej specjalnie na poprawiny.

Koszty takiej dodatkowej kreacji mogą być naprawdę wysokie, zwłaszcza jeżeli zależy ci na czymś niesztampowym. 

 

fotografia: B&W Photography

 


4. Próbny makijaż i fryzura

Koszt wykonania makijażu i fryzury to najczęściej koszt tych usług w dniu ślubu. Próbny makijaż i próbna fryzura to już dodatkowy wydatek, który należy bezwzględnie umieścić w budżecie.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

5. Wszelkie dodatkowe dekoracje

Dodatkowe ozdoby i materiały papiernicze wydają się być niedużym wydatkiem. Ale w chwili, gdy podsumuje się te koszty, może się okazać, że tworzą one okrągłą sumkę.

Dlatego tym bardziej zastanówcie się, co tak naprawdę jest wam potrzebne.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 


6. Dodatkowe posiłki

Normą jest, aby członkowie obsługi wesela, tacy jak członkowie zespołu, czy fotograf, również otrzymali swoje miejsca na sali weselnej.

To dodatkowe osoby, które trzeba doliczyć do listy gości.

 


7. Podziękowania dla gości

Większość młodych par decyduje się na podziękowanie dla gości w różnej formie. Nawet symboliczny cukierek w ładnym opakowaniu przy dużym weselu, kumulować może duże koszty.

Nie mówiąc już o większym drobiazgu.

 

fotografia: Malachite Meadow

 


8. Welcome bags

Welcome bags to dość świeża moda, która jest jednak naprawdę warta uwzględnienia. Chodzi o przygotowanie drobnych upominków dla gości, którzy na wesele przyjeżdżają z daleka.

W środku torby znaleźć się może na przykład woda, tabletki na ból głowy, słodycze, czy szczoteczka do zębów, której wiele osób zapomina zapakować.

Dodatkiem do tego może być również wydruk z harmonogramem przebiegu uroczystości. Wydaje się, że są to drobiazgi, ale pomnożone razy x potrafią dać one niezłą sumkę.

 


9. Podziękowanie dla rodziców

Podziękowanie dla rodziców  może odbyć się w różnej formie – bardziej skromnej i bardzo wyszukanej. Od tego zależy również budżet, jaki przeznaczyć należy na ten cel.

Na przykład podziękowanie dla rodziców w formie filmowej, zrealizowane we współpracy z profesjonalistą, to już dość duży koszt, o którym rzadko się myśli.

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

Zobacz także:  

Podziękowania dla rodziców - trudne przypadki 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź