Biżuteria we włosach

Stroiki do włosów to proste i wygodne rozwiązanie, a dzięki mnogości materiałów, z których taki stroik może być skonstruowany, świetnie zagra jako uzupełnienie kreacji zarówno klasycznej, jak i awangardowej.

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

Wiele kobiet planujących swoją ślubną stylizację rezygnuje z welonu i decyduje się w inny sposób ozdobić włosy.

Prócz wianków, kwiatów i wymyślnych fryzur, głowę panny młodej można udekorować stroikiem na spince czy grzebieniu. Detal ten doskonale sprawdza się tak w upięciach i kokach, jak i włosach rozpuszczonych, czy delikatnie zebranych z boku.

To proste i wygodne rozwiązanie, a dzięki mnogości materiałów, z których taki stroik może być skonstruowany, świetnie zagra jako uzupełnienie kreacji zarówno klasycznej, jak i awangardowej.

 

fotografia: Koronki iwogg

 

źródło: ElianaKresa

 

 

Biżuteria we włosach

 

Stroiki wykonane z elementów biżuteryjnych: pereł, korali, kryształów, metali szlachetnych, uzupełnione koronką, wstążkami czy piórami to kwintesencja stylu glamour i vintage.

Lśniąca spinka na twoim koku, niczym wyjęta ze szkatułki prababci broszka, nie potrzebuje innego towarzystwa.

 

źródło: Jeżka

 

 

Kwiatowe inspiracje

 

Grzebienie ozdobione kwiatami, listkami i innymi florystycznymi elementami bardzo interesująco prezentują się zwłaszcza w stylizacjach romantycznych i vintage.

Białe, pastelowe lub konkretniej odcinające się na tle włosów, przydadzą całości nieco sentymentalny look.

 

fotografia: Bauaban Wedding Stories

 

fotografia: Malachite Meadow

 

 

Fascynujące pióra

 

Idealnym materiałem na stroiki do włosów są pióra. Pawie, strusie, z ptactwa domowego i dzikiego - tworzą kompozycje pełne szyku, przypominające angielskie fascynatory.

To propozycja dla stylizacji eleganckich, wyważonych, ale i odważnych. Białe pióra podkreślą delikatność, kolorowe dodadzą energii.

 

fotografia: Wasylko Pracownia Autorska

 

źródło: PiLLow Design

 

 

Zobacz także:

RECEPTA NA UDANY ŚLUB

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź