Idealny ślubny welon – jak go dobrać?

Czym kierować się w wyborze welonu, by był on dopasowany zarówno do naszej stylizacji, jak i urody oraz sylwetki? Sprawdź koniecznie!

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

Welon ślubny tradycyjnie stanowił jeden z najważniejszych atrybutów Panny Młodej. Dawniej miał chronić kobietę przed złym wpływem demonów, następnie stał się symbolem dziewictwa i czystości. Dziś najczęściej stanowi już tylko dodatek do wizerunku Panny Młodej i może występować zarówno w wersji tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Czym kierować się w wyborze welonu, by był on dopasowany zarówno do naszej stylizacji, jak i urody oraz sylwetki?

 

źródło: ElianaKresa

 

fotografia: VeryLuckyStar

 

 

Welon ślubny

 

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na całość naszej ślubnej stylizacji oraz charakter ślubu i wesela. Jeśli na przykład ślub bierzemy w małym, wiejskim kościółku, a uroczystość weselna będzie odbywać się w ogrodzie, nie decydujmy się na długi welon w stylu katedralnym.

Popatrzmy również na naszą suknię. Jaki styl reprezentuje? Romantyczny, glamour, boho, a może cechuje ją nowoczesny minimalizm? Decydując się na tą ostatnią opcję, wbrew pozorom możemy z welonem zaszaleć i wybrać nietypowy, ekstrawagancki model z oryginalnej tkaniny czy też asymetryczny. 

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Welon hiszpański

 

Sylwetka

 

Dobierając nieodpowiedni welon, możemy zrobić krzywdę całemu naszemu ślubnemu wizerunkowi, należy więc wziąć obiektywnie pod uwagę proporcje sylwetki oraz jej typ.

Jeśli posiadasz szersze biodra, niech welon nie kończy się na ich linii, ale niech swobodnie opada dalej w dół lub kończy się na wysokości łopatek, równoważąc tym samym proporcje Twojej sylwetki.

Gdy nie należymy do najwyższych Panien Młodych, wybierzmy z kolei welon krótki lub do ramion - wówczas optycznie nas nie skróci. By nie podkreślać zbyt szerokich ramion, welon powinien kończyć się przed lub za ich linią.

 

fotografia:Krzysztof Jaskólski Fotografia

 

 

Welony ślubne długie

 


Tkanina na welon

 

Welon uszyty może być z tiulu (lekka tkanina o ażurowym splocie), szyfonu (cienki, transparentny materiał) lub z różnego rodzaju koronek. Może być zupełnie gładki, ozdobiony haftem, kamyczkami Swarovskiego lub zakończony ozdobną lamówką w kontrastowym kolorze. 

Nie do końca musimy kierować się zasadą, że im skromniejsza suknia, tym prostszy w formie welon. Nowoczesne, awangardowe suknie ślubne, o geometrycznym kroju (ale z gładkiej tkaniny), doskonale będą prezentować  się z równie nietypowym, szytym na zamówienie welonem. W innych przypadkach wybierajmy welon koronkowy i bogato zdobiony do sukni z gładkiej tkaniny, natomiast prosty w formie welon bez ozdób dopasujmy do bardziej strojnej sukni.

Gdy nasza suknia ma tiulowy dół oraz dopasowaną, gorsetową, bogato zdobioną górę, doskonałym wyborem będzie oczywiście welon z tiulu. 

 

fotografia: Malachite Meadow

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

 

Krótki welon ślubny

 

Praktyczne wskazówki

 

Nigdy nie kupuj welonu w ciemno. Zawsze należy go przymierzyć i zobaczyć jak koresponduje z naszą sylwetką, a najlepiej kupić go w salonie, w którym wybrałyśmy suknię. 

Kolor welonu (jeśli nie wybieramy ekstrawaganckiej stylizacji) musi być zbliżony do odcienia sukni. W innym przypadku (na przykład gdy welon jest o ton jaśniejszy), suknia może wydawać się przy nim poszarzała lub zżółknięta. 

Jeśli chcemy wyeksponować naszą ślubną fryzurę, welon powinien podpięty być pod uczesaniem. Z kolei welon umieszczony nad fryzurą doda nam optycznie kilku centymetrów wzrostu. 

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Zobacz także: 

10 PODSTAWOWYCH KROKÓW DO UDANEJ ORGANIZACJI ŚLUBU I WESELA

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź