Jak skutecznie rozładować każdą kłótnię w małżeństwie?

Przedstawiamy Wam najlepsze wskazówki dotyczące rozładowywania i rozwiązywania konfliktów w związku!

 


Nawet najzdrowsze związki mają konflikty, ponieważ składają się z dwóch osób, które mają zarówno podobne, jak i różne potrzeby i pragnienia. Najważniejsze – i to, co może decydować o tym, czy Ty i Twój partner jesteście w stanie być ze sobą na dłuższą metę – jest to, jak radzicie sobie z argumentami.

Aby pomóc Ci poruszać się po nieznanych wodach walki z ukochaną osobą, przygotowaliśmy najlepsze wskazówki dotyczące rozładowywania i rozwiązywania konfliktów.

 

fotografia: Łapacze Wspomnień

 

Asertywność w związku

 

Po pierwsze, należy przyznać, że możecie mieć różne zdania

Większość par nie dyskutuje o swoich intymnych sprawach z innymi, nawet z bliskimi przyjaciółmi i rodziną, ponieważ jest to po prostu osobiste. Dlatego trudno jest zauważyć, że każda para kłóci się, nawet Twoi przyjaciele, którzy publikują nieprzerwanie wspólne zdjęcia w mediach społecznościowych, pokazując swój pozornie doskonały związek.

Zamiast od razu odrzucać ideę wyrażoną przez partnera, ponieważ różni się ona od Twojej, staraj się być ciekawa podstawowych potrzeb, które napędzają jego pragnienia.

 

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

Psychologia w związku 

 

Bądź świadoma własnych problemów

Pamiętanie, co możemy i  czego nie możemy kontrolować w związku, jest ważne.

Chociaż nie możemy kontrolować tego, jak nasz partner myśli lub czuje, możemy być odpowiedzialni i dzielić z nim problem, który dotyczy obojga. Dzięki samoświadomości każdy z partnerów posiadać może swoje sprawy, dotyczące zarówno kwestii osobistych, jak i tych dotyczących relacji.

Szanuj cudzą autonomię, a wtedy druga strona szanować będzie Twoją.

 

 

Trzymaj się tematu

Bez względu na powód, dla którego się kłócicie – czy to jest coś, co jego matka powiedziała Ci w czasie wakacji, czy też niewyrzucone w porę śmieci – skup się na tym, co dotyczy tej kwestii.

Nie zaczynaj odczytywać swojej listy skarg na temat rzeczy, które wydarzyły się 10 lat temu. Nikt nie chce słyszeć o Twoich obawach sprzed wielu miesięcy. Kiedy odnosisz się do swoich starych spraw, może to oznaczać, że masz pretensje i nie możesz pozbyć się problemu leżącego gdzieś naprawdę głęboko.

 

 

Przyjmij limity czasowe

Nie można zakładać, że Ty i Twój partner nie dacie się ponieść emocjom w trakcie kłótni, szczególnie gdy pojawiają się w niej niezrozumiałe argumenty. Ważna jest wiedza, jak sobie poradzić, kiedy eskalacja konfliktu jest już blisko. W tych momentach najlepiej zrobić sobie przerwę, aby nie powiedzieć czegoś, czego można potem żałować.

Oderwanie się od przerzucania się argumentami nie oznacza przyznania się do porażki. Oznacza to uznanie, że jesteś w złym stanie emocjonalnym i potrzebujesz ochłody. Jednocześnie nie powinnaś czekać dłużej niż 24 godziny na powrót do przerwanej rozmowy.

 

fotografia: B&W Photography

 

 

Naucz się słuchać

Kiedy Twój partner coś Ci mówi, może wywołać reakcję, która prawie zawsze wydaje się być poza Twoją kontrolą. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zrozumienie tego, co do Ciebie mówi, jeszcze zanim wybuchniesz.

Posłuchaj uważnie, nie przerywając, aby zrozumieć, co czuje Twój mąż. Pokażesz mu w ten sposób, że jego stanowisko cieszy się Twoim prawdziwym zainteresowaniem i on także spuści z tonu.

Jeśli jesteś w punkcie wrzenia i zamierzasz powiedzieć rzeczy, których będziesz żałować, lepiej najpierw uspokój się i zatrzymaj swoje emocje pod wodzą.

 

fotografia: Paweł Postaleniec

 


Naucz się rozmawiać

Choć nie zawsze jest to łatwe, postaraj się nie krytykować swojego partnera, ani nie pozwalaj, by argument stał się osobistym atakiem.

Unikajcie pogardy, którą można pokazywać na wiele sposobów, w tym przez brak szacunku, wyzywanie, sarkazm i mowę ciała. Kiedy koncentrujesz się nad swoim wymysłem, nie zwracasz uwagi na to, co mówi druga osoba.

 

 

 


Znaj swoje style argumentów

Terapeuci twierdzą, że ​​często jeden z partnerów jest prześladowcą, który zaczyna się niepokoić, jeśli jego argument nie zostanie rozwiązany natychmiast, a drugi – wycofującym się, który zwykle potrzebuje przestrzeni, aby się uspokoić, zastanowić i zrozumieć, co czuje.

Zaleca się, aby osoby wycofujące się przebywały trochę czasu w bezpiecznym miejscu, by przemyśleć argumenty i rzeczy, które naprawdę chcą wyrazić, i żeby prześladowcy uznali wreszcie, że świat się nie skończy, jeśli odstąpią od kłótni i nie udowodnią zawsze swojej racji.

 

Dlaczego jest tyle rozwodów? 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź