Jak wyglądają umowy z fotografami i filmowcami?

W trakcie przygotowań do ślubu bardzo istotną kwestią jest wybór fotografa i kamerzysty. Masz to już za sobą? W takim razie przyszedł czas na podpisanie właściwej umowy.

fotografia: MM Rudiak 

 

Zacznij od dopytania, czy Twój fotograf lub kamerzysta prowadzi własną działalność. Wówczas po uroczystości dostaniesz fakturę lub paragon. W innym przypadku, jeżeli podpiszesz umowę, może czekać Cię wizyta w urzędzie skarbowym w celu odprowadzenia właściwego podatku, bo to Ty jesteś zleceniodawcą.

 

para młoda w plenerze, Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA, slubnaglowie.pl

Fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

B&W Usługi Fotograficzne Marcin Łabędzki, para młoda na plaży slubnaglowie.pl

Fotografia: B&W Usługi Fotograficzne Marcin Łabędzki

 

 

Umowa z kamerzystą weselnym, na co zwrócić uwagę?

 

Bardzo istotna jest konstrukcja umowy. Zawierać musi ona wszelkie dane. Dobrze skonstruowana umowa pozwala na wyeliminowanie wielu wpadek i niedociągnięć, które będą winą niedbałości wykonawcy zdjęć lub filmu. Najlepszym środkiem, aby się przed tym ustrzec, jest zastosowanie kar finansowych. Dotyczyć mogą one sytuacji, gdy podwykonawca spóźnił się na uroczystość lub na przykład na moment przygotowań, jeżeli je także obejmuje umowa albo nie zostały uwzględnione wcześniej zaplanowane ujęcia, oczywiście z winy fotografa, a nie czynników obiektywnych.

Weź pod uwagę, że dla fotografa i dla kamerzysty to zwykły dzień pracy, a więc powinni ją wykonać rzetelnie. Efektem ich zaniedbań może być bowiem zatarcie Waszych najpiękniejszych wspomnień.

 

 

para młoda i zimne ognie na weselu, slubnaglowie.pl

Fotografia: Bauaban Fotografia

 

fotografia: BrodiFotografia 

 

 

Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym? 

 

  • Przede wszystkim dane osobowe obu stron, łącznie z danymi firmy lub numerem dowodu, jeżeli fotograf lub kamerzysta nie prowadzą działalności.
  • Pierwszy paragraf niech dotyczy nazwania zlecenia na wykonanie dzieła w formie zdjęć lub filmu z uroczystości ślubnej (podajcie swoje imiona i nazwiska) oraz przeniesienie na Was praw materialnych do gotowego dzieła.
  • Nie zapomnijcie o podaniu dokładniej daty i miejsca uroczystości. Załącznikiem do umowy powinien być jej harmonogram. Niech zaznaczone w nim będą jasno momenty, kiedy praca fotografa i kamerzysty ma być wykonana, przez ile czasu, co wchodzi w skład poszczególnych elementów.
  • Kolejny paragraf dotyczy kwestii technicznych, w tym długości nagranego filmu i przybliżonej ilości zdjęć, form zapisu dzieła, ilości kopii dostarczonych Parze Młodej, dodatkowych usług (na przykład wykonania albumu fotograficznego). Ustalcie tam również do kiedy nastąpi odbiór gotowego dzieła i ile będą kosztować dodatkowe kopie filmu lub odbitki zdjęć, nieujęte w umowie. Wszelkie elementy wchodzące w skład wykonania dzieła, powinny zostać zapisane. Tak samo, jak opłaty za usługi dodatkowe.
  • Nie zapomnijcie o prawie do zgłaszania poprawek, jeżeli coś Wam nie będzie odpowiadało, w terminie na przykład tygodnia od odebrania dzieła.
  • Kolejny paragraf dotyczyć może kwoty wynagrodzenia, wpłaconej zaliczki ślubnej lub zadatku (pamiętaj: zaliczka jest zwrotna, w przeciwieństwie do zadatku. Jeżeli fotograf lub kamerzysta nie wywiąże się z umowy, masz prawo żądać dwukrotności wysokości kwoty zadatku). W tym miejscu wpiszcie także kary umowne, zaznaczcie najważniejsze błędy, przede wszystkim brak zdjęć lub filmu z momentu składania przysięgi małżeńskiej.

 

 

 

Adam Ludwik para Młoda slubnaglowie.pl

Fotografia: Adam Ludwik Photography

 

fotografia: Robimy Śluby 

 

 

Niektórzy filmowcy i fotografowie w przygotowanych przez siebie umowach mają zapis, że z uwagi na sprzęt, nie będą kręcić i robić zdjęć na zewnątrz budynków w trakcie opadów deszczu. Przeanalizujcie, czy Wam to odpowiada.

 

 

Fotografia: Lucjan Wójcik Fotografia

 

fotografia: Cyrografia 

 

 

W umowie musi zostać podany kontakt do fotografa lub kamerzysty weselnego, pod którym zawsze można go zastać, najlepiej numer prywatnego telefonu komórkowego. To na wypadek, gdyby uroczystość miała się zacząć za 5 minut, a on jeszcze by nie przybył.

W umowie powinien być również zapis co zrobić, jeżeli fotograf lub kamerzysta nie dotrze na uroczystość. W końcu dojść może do różnych sytuacji (odpukać). Dotyczy to także zapisu, że filmowiec lub twórca zdjęć będą mieli ze sobą zapasowy sprzęt, gdyby podstawowy się zepsuł.

 

Tu znajdziesz OFERTY fotografów na swój ślub i wesele - zobacz 

 

Best Friends Weddings - Cinematic stories about Love - slubnaglowie.pl

fotografia: Best Friends Weddings

 

 

Jeżeli macie jakiekolwiek obawy dotyczące brzmienia umowy i wywiązania się z niej podwykonawcy, konieczny jest kontakt z prawnikiem. On najlepiej sprawdzi, czy brzmienie paragrafów jest odpowiednie oraz czy umowa dobrze chroni wasze interesy.

 

Zobacz także: 

Zobacz największą ślubą galerię w Polsce - Natchnienia 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź