Jakie obrączki ślubne wybrać?

Wszystko co musicie wiedzieć na temat obrączek ślubnych - rozmiar, cena, próba, kruszec, trwałość, itp.

fotografia: VeryLuckyStar

 

Obrączki. To jedna z trudniejszych, a zarazem ważniejszych decyzji do podjęcia przez Parę Młodą. Mają one przecież służyć nam wiele, wiele lat. Dlatego dziś przyjrzymy się temu tematowi znacznie bliżej.

Porozmawiamy o opcjach do wyboru, o plusach i minusach tych rozwiązań. Wierzymy, że ten artykuł pozwoli Wam wybrać najlepsze z możliwych opcji.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Obrączki ślubne

 

Zacznijmy od omówienia rodzajów obrączek, bazując na kruszcu z jakiego są wykonane. Gama możliwości jest naprawdę obfita.

 

1. Obrączki złote - tutaj bardzo ważną kwestią jest próba złota. Im próba jest wyższa, tym więcej złota znajduje się w obrączce, a co za tym idzie, obrączka wykonana z wysokiej próby np. próba 0.750 (tzw. 18-karatowe złoto) jest bardziej miękka i mniej trwała.

Najpopularniejsza próba złota to 585 i to z niej najczęściej wykonywane są obrączki. Ze względu na trwałość obrączek wykonywanych z tej próby, jest to zdecydowanie najlepszy wybór.

Obrączki o próbie 333 są tańszym rozwiązaniem. Ta próba stosowana jest dość często, przy opcjach promocyjnych, w dużych sieciówkach biżuteryjnych. Nie polecamy tego rozwiązania, ze względu na niską jakość i słabą trwałość obrączek z 8 karatowego złota. Biżuteria z tego rodzaju złota, może zmieniać kolor lub po prostu połamać się i nie jest chętnie przetapiana, ze względu na niską zawartość złota.
Prawo: 

Sprzedawane w biżuterii złoto o masie przekraczającej 1 g, powinno być ocechowane przez Państwowy Urząd Probierczy. 

 

Minusy złotych obrączek:

 

Minusem złota jest na pewno jego zdolność do uczulania. Biorąc pod uwagę fakt, że obrączki będziemy nosić przez wiele lat, warto wybrać jednak takie, które będą antyalergiczne.

Oprócz obrączek złotych, takich standardowych w żółtym kolorze są obrączki ze złota białego i różowego. Aby otrzymać te właśnie kolory do złota dodaje się po prostu inne kruszce.

Złoto różowe jest mieszanką złota oczywiście, miedzi i srebra.

Złoto białe to stop złota z niklem, srebrem, czy palladem. Obrączki z białego złota pokrywa się warstwą rodu. Po kilku latach użytkowania możliwe jest starcie tej wierzchniej warstwy i przebijanie żółtego koloru.

Natomiast jubiler może przywrócić bez większych problemów obrączce jej dawny wygląd.

 

fotografia: Cztery Kadry

 

 

2. Obrączki srebrne to również opcja do wyboru, która jest ekonomiczna i to szczególnie może zachęcać Pary Młode z ograniczonym budżetem. Warto jednak wziąć po uwagę, że srebro jest bardziej miękkie od złota, a to oznacza, że szybciej mogą wystąpić zarysowania. Dodatkowo jak pewnie wiele z  Was już to zauważyło, jeśli tylko nosicie srebrną biżuterię - srebro z czasem czernieje.

3.  Obrączki z palladu wyglądają niczym białe złoto. Są natomiast tańsze od złota i nie uczulają, czyli są dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Zdecydowanym plusem palladu jest jego trwałość. Kolor, który nie ulega zmianie na przestrzeni lat, wysoka odporność na urazy mechaniczne to naprawdę zalety, które powodują, że obrączki wykonane właśnie z palladu są bardzo atrakcyjne.

4. Platyna to kolejna możliwość dla narzeczonych, którzy szukają dla siebie ślubnych obrączek. Jest świetnym wyjściem dla alergików, a ponadto cechuje ją wyjątkowa trwałość.

Jeśli chodzi o obrączki ślubne z platyny, to tutaj kwestia wysokiej ceny jest z pewnością czynnikiem w dużej mierze determinującym, to czy Para Młoda zdecyduje się na obrączki ślubne z tego kruszcu. Aspekty wizualne, piękno tych obrączek jest jednak niepodważalne.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

5. Tytan. Tak jak w przypadku obrączek z platyny, tak te tytanowe są bardzo trwałe i przyjazne dla alergików. Ich cena jest natomiast zdecydowanie bardziej przystępna.

Czyli idealne rozwiązanie dla Par Młodych z niewysokim ślubnym budżetem, z tendencjami do alergii.

6. Stal chirurgiczna. Jest hypoalergiczna, a także szalenie trwała. Jej wygląd nie zmieni się przez lata. Jest odporna na działanie detergentów, co jest naprawdę istotne biorąc pod uwagę na jak wiele różnych czynników narażone są ślubne obrączki na przestrzeni wielu lat ich noszenia.  

Stal chirurgiczna daje także możliwość wyboru obrączek w kilku kolorach, nawet bardzo oryginalnej czarnej wersji.

Dodatkowo stal chirurgiczna jest bardzo przyjazna dla naszego portfela.

 

fotografia: Norbert Kwiatkowski Photography

 

 

O czym warto pamiętać dokonując wyboru ślubnych obrączek?

 

Przede wszystkim ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru. Weźmy po uwagę, że nasze dłonie są podatne na czynniki związane z porami roku, czy dnia. To oznacza, że wieczorem i po przebudzeniu np. nasze palce zazwyczaj są bardziej spuchnięte. Dlatego wato pamiętać o tym, by nie wybrać obrączek, które są dopasowane na styk, bo możemy mieć wyzwanie związane z ich ściąganiem, czy dyskomfortem przy noszeniu.

Warto wybrać obrączki z soczewką, które na mniejszej powierzchni przylegają do palca, dając zdecydowanie większy komfort noszenia, a także zmniejszamy ryzyko odparzenia. Soczewka wspaniale zdaje egzamin zwłaszcza, kiedy wybór obrączek ślubnych pada na dość szerokie i ciężkie.

Soczewka dodatkowo doskonale wpływa na komfort związany z wkładaniem i ściąganiem obrączek, jest to zdecydowanie prostsze.

 

fotografia: Światłokolorowi

 

 

Czy obrączki ze złota są lepsza od srebra i platyny?

 

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W zależności od indywidualnych potrzeb każdej Pary Młodej, odpowiedź może być inna.

Jeżeli, ktoś cierpi na alergie, ale jednocześnie może pozwolić sobie na zakup drogich obrączek ślubnych, to wtedy „lepsze” będą platynowe obrączki. Są nie tylko piękne, ale trwałe i właśnie przyjazne dla alergików. Jeżeli dla kogoś względy ekonomiczne są ważniejsze od innych aspektów, takich jak trwałość, to być może „lepsze” okażą się obrączki srebrne.

Dla przyszłych nowożeńców, którzy kochają klasykę i od zawsze marzyli o złotych obrączkach, to takie właśnie wybiorą i takie będą dla nich lepsze. 

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Co wpływa na wysokość ceny obrączek?

 

Oczywiście jednym z ważniejszych czynników wpływających na cenę jest kruszec i próba z jakiego wykonana jest obrączka. Ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych za srebrne obrączki, do kilkunastu tysięcy złotych za te wykonane z platyny. 

Oczywiście na ostateczny koszt wpływa także wielkość obrączki i to ile materiału potrzeba do jej wykonania.  

Kolejny czynnik wynika z naszych preferencji i gustu. Im szersza obrączka, tym więcej na przykład złota potrzeba do jej wykonania. Jeśli decydujemy się na dodatkowe ozdoby takie jak diamenty, to również znacznie wpłynie to na cenę. 

Na cenę wpływa również, to gdzie i u kogo kupujemy obrączki. Znane sieciówki kuszą marketingiem, cenami (zazwyczaj traci na tym jakość, w przypadku złota, niższa próba) i ładnymi “oryginalnymi” opakowaniami danej marki. Jubilerzy regionalni są na pewno bardziej elastyczni w temacie porozumienia się i są cenowo konkurencyjni w stosunku do popularnych masowych firm jubilerskich.

Pamiętajmy, za każdą promocją stoi jakiś haczyk, dlatego bądźcie czujni i nie dajcie się nabierać - tym czym  kuszą Was promocje. 

 

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta

 

 

Problemy i podpowiedzi:

 

Co zrobić z porysowanymi obrączkami?

 

Zacznijmy od tego, że rysy na obrączkach pojawiają się od razu, gdy tylko zaczynamy je nosić. Wszystkie czynności dnia codziennego, które wykonujemy narażają obrączki na pewne trudy.

To naturalna sprawa i nie bardzo możemy zapobiegać pojawianiu się rys. Chyba, że będziemy ściągać je do wielu czynności domowych i nie tylko, co wiadomo jest raczej trudne do praktykowania.

Oczywiście obrączki można odświeżać, tak by wyglądały jak nowe. Natomiast nie zmienia, to faktu, że obrączki nadal będą się rysować.

 

Jak przerobić złotą biżuterię na obrączki ślubne?

 

Otóż, sprawa wygląda tak, że można z powodzeniem przerobić złoto, które macie na obrączki ślubne. Zachowacie wartość sentymentalną tej biżuterii, jest jednak jedno ale. Z biżuterii, którą przyniesiecie do przeróbki można wykonać bardzo klasyczne modele. Kolor i próba będą dokładnie takie jak biżuterii, którą dostarczycie, chyba że  zdecydujecie się na to, by bazować nie tylko na złocie które dostarczycie, ale też na innych kruszcach, którymi dysponuje jubiler.

Przerabianiem biżuterii zajmują się zakłady jubilerskie. Warto szukać takiego, który praktykuje takie usługi i faktycznie ma na swoim koncie udane przeróbki biżuterii. Kwestia ceny również zaprasza do wykonania obrączek z przeróbki.

Koszt może być dużo niższy ponieważ to Wy (jeśli się zdecydujecie) dostarczycie materiał, kruszec do wykonania obrączek.

 

Gwarancja na obrączki

 

Oczywiście obrączki są obejmowane gwarancją. Gwarancja najczęściej obejmuje wady fabryczne, które wykrywa użytkownik, czyli Para Młoda. Gwarancja może także obejmować czyszczenie i odnowienie obrączek. 

Czasami gwarancja obejmuje bezpłatną zmianę rozmiaru obrączek ślubnych. Wszelkie jednak sytuacje, które spowodowały uszkodzenie obrączki z winy klienta zazwyczaj nie jest obejmowane gwarancją. Dlatego nie zaleca się samodzielnych prób naprawy i majsterkowania. Gwarancja często udzielana jest dożywotnio, czasami na znacznie krótszy okres na przykład dwóch lat.

Gwarancja może także obejmować czyszczenie i odnowienie obrączek. 

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

To tyle od nas w temacie obrączek. Mamy nadzieję, że będzie to zdecydowanie łatwiejsze dla Was po przeczytaniu tego artykułu. 

Gotowe Na Ślub 

 

 

Zobacz także:

10 PYTAŃ, KTÓRE NALEŻY ZADAĆ PRZED ŚLUBEM

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź