Koperta z pieniędzmi kontra klasyczny prezent ślubny

Jak prosić o kopertę z pieniędzmi? Co na to tradycyjny savoir- vivre? i czy w ogóle można subtelnie zasugerować jakąkolwiek opcję?

fotografia: Białe Kadry

 

Dzisiaj zabawnym wierszykom w zaproszeniach, sugerujących gościom prezent w formie gotówki nikt już się nie dziwi. Kiedyś młodym małżeństwom, które dopiero po ślubie zaczynały wić swoje gniazdko, podarunki rzeczowe pomagały szybko wyposażyć nowe mieszkanie.

Obecnie wiele par mieszka razem przed ślubem i najpraktyczniejszym prezentem dla nich będzie właśnie koperta z pieniędzmi. 

 

czarno-białe zaproszenia ślubne slubnaglowie.pl

zaproszenia: Written by hand

 


Jak prosić o kopertę z pieniędzmi na wesele?

 

Bezpośrednie proszenie o pieniądze to często sprawa nieco kontrowersyjna. Cześć gości ucieszy się, że odpadnie im kwestia wyboru prezentu, inni mogą poczuć się nieco zaniepokojeni i zastanawiać się jaka kwota będzie odpowiednia i czy jest ich na nią stać.

Dyskretną rolę prośby a zarazem pewnego „uspokajacza” pełnią wierszyki dołączane do zaproszeń, np.:

Aby ulżyć Wam udrękę
co za paczkę dać w prezencie
Młoda Para podpowiada,
i zarazem pięknie prosi, zamiast kwiatów i prezentów,
by w kopertę włożyć grosik,
tyle, ile każdy może,
za co z góry
Szczęść Wam Boże!

 

Oczywiście taki wierszyk z przymrużeniem oka stanowi wyłącznie sugestię dla gości, ponieważ nikomu nie można jednoznacznie narzucić typu prezentu. Młoda Para nie może liczyć, że wszyscy goście ustosunkują się do jej prośby, a zaproszone osoby nie powinny czuć się zmuszone do czegokolwiek. 

Ponadto kwestia związana z obdarowywaniem prezentami bądź gotówką nie powinna wysuwać się w zaproszeniu na pierwszy plan, ale być dyskretnym dopiskiem mniejszą czcionką. W końcu zapraszamy na ślub i wesele bliskie sercu osoby, z którymi przede wszystkim chcemy dzielić nasze szczęście w tym szczególnym dniu. 

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

 

Alternatywa dla ślubnego prezentu

Ciekawą opcją w zaproszeniu jest danie gościom wyboru: gotówka lub prezent.

Subtelna sugestia wraz z informacją, gdzie znajdą listę prezentów ślubnych (najczęściej tworzone są przez narzeczonych wirtualnie lub znajdują się w siedzibie konkretnego sklepu) będzie idealną alternatywą dla narzucania typu podarunku i jednocześnie zabezpieczeniem się przed niechcianymi prezentami. 

 

Tu znajdziecie: Jak elegancko zasugerować gościom informację o "prezentach" w kopercie.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Co na to tradycyjny savoir - vivre?

Zgodnie ze starą etykietą, prośba o pieniądze zamiast prezentu nie jest zachowaniem akceptowanym, a wręcz uważana jest upokarzanie się, ponieważ nie organizuje się przyjęcia weselnego, aby się wzbogacić. Współcześnie jest to  jednak dość „nieżyciowa” zasada.

Większości z nas zależy przecież na tym, by choć w części wesele się zwróciło, a goście od lat przyzwyczajeni są już do obdarowywania Młodych kopertami, nawet jeśli wyraźnie nie zaznaczają oni tego w zaproszeniach

 


Karta prezentowa- optymalne rozwiązanie

Jeśli z jakichś względów nie chcemy obdarowywać Młodej Pary gotówką, a jednocześnie nie mamy pomysłu na prezent lub nie chcemy ryzykować, że się on powtórzy bądź że nie trafimy w gust, wybierzmy kartę prezentową.

Możemy zakupić ją w sklepie AGD, sklepie z wyposażeniem wnętrz, czy w eleganckim domu wysyłkowym.  

 

fotografia: Lucjan Wójcik Fotografia

 

Zobacz także:

7 RZECZY, KTÓRE ZMIENIĄ SIĘ, KIEDY ZAMIESZKACIE RAZEM

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź