Zaproszenia bez gafy, czyli jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach

Sprawdźcie jak prawidłowo odmieniać nazwiska na zaproszeniach i zawiadomieniach ślubnych!

źródło zaproszeń: Love Invitations


Organizacja ślubu, to nie lada gratka. Ilość spraw do ogarnięcia jest naprawdę duża i uzależniona od wielu czynników. Żadna taka impreza, nie odbędzie się bez uprzednio wysłanych zaproszeń. I o ile wybór tych najładniejszych jest stosunkowo łatwym zadaniem, o tyle poprawne wypełnienie prowadzi często do pewnych nieścisłości. Największe problemy wiążą się zawsze z odmianą nazwisk, których swoją drogą jest naprawdę dużo.

Podpowiadamy, jak prawidłowo odmieniać nazwiska na zaproszeniach

 

 

Jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

 

Odmieniać, czy nie odmieniać?


Odmiana nazwisk na zaproszeniach, stanowi największy problem dla większości Nowożeńców. Potocznie, bardzo często nie zwracamy na to uwagi, jednak podczas tak ważnego wydarzenia, jakim jest ślub, kwestia ta ma ogromne znaczenie.

Każda Para Młoda chce, aby ten dzień był wyjątkowy, a co za tym idzie przygotowania muszą być dopięte na ostatni guzik. Często popełnianym błędem na zaproszeniach jest nieodmienianie nazwisk bądź odmiana wyłącznie imienia, co niewątpliwie jest błędem. Język polski jest językiem fleksyjnym, a co za tym idzie imiona i nazwiska powinny być odmieniane zgodnie z przyjętą formą przypadków, osób i liczb. 

 

źródło zaproszeń: SlubneZakupy.pl

 

 

Rodzaje nazwisk i ich odmiana

 

Nazwiska żeńskie w zaproszeniach ślubnych


Nazwiska damskie odmieniają się w momencie, gdy są zakończone na literę -a, np. Kowalska, Nowakowska. W takim przypadku na zaproszeniu wpisujemy, np. zapraszam Annę Kowalską, zapraszam Annę Nowakowską. Pozostałe nazwiska pozostają nieodmienne. Do nazwisk damskich dwuczłonowych stosujemy te same zasady, np. Katarzyna Nowak-Kowalska, zapraszam Katarzynę Nowak-Kowalską. 

 

zielone zaproszenia slubne slubnaglowie.pl

źródło zaproszeń: Love Invitations

 

 

Nazwiska męskie w zaproszeniach ślubnych

 

Wśród nazwisk męskich najłatwiejsze w odmianie są te, które po deklinacji kończą się na -y oraz -e, np. Jan Kowalski, a zapraszam Jana Kowalskiego. Kłopoty pojawiają się w przypadku nazwisk z literą -o. Tutaj należy zwrócić uwagę na obecność spółgłosek w całym nazwisku. Jeśli -o, poprzedzone jest spółgłoską miękką, np. Mateusz Pyzio, to zapraszam Mateusza Pyzia. Dopuszcza się już także odmianę nazwisk, które odnoszą się do rzeczowników pospolitych, np. Stanisław Lato, a zapraszam Stanisława Latę. 

 

zaproszenia ślubne fiolet love Invitations slubnaglowie.pl

źródło zaproszeń: Love Invitations

 

 

Nazwiska małżonków w zaproszeniach ślubnych

 

Odmiana nazwisk małżonków bardzo często stanowi problem dla przyszłych Nowożeńców. Stworzenie liczby mnogiej nazwiska, które samo w sobie nie jest najprostsze, to nie lada wyzwanie.

Najłatwiej zacząć od znalezienia przymiotnika lub rzeczownika, który posiada takie samo zakończenie i jego odmianę przełożyć odpowiednio na kłopotliwe nazwisko, np. Jóźko- Państwo Jóźkowie, a zapraszam Państwa Jóźków. 

 

źródło zaproszeń: SlubneZakupy.pl

 

 

Nazwiska obcojęzyczne w zaproszeniach ślubnych

 

Według Słownika Języka Polskiego w przypadku gości, którzy posiadają nazwiska obcojęzyczne stosuje się kilka zasad:

  • Męskie imiona zakończone na -e z reguły pozostawiamy nieodmienne,
  • Imiona i nazwiska zakończone na -o odmieniamy,
  • Nazwiska, które kończą się na -e i -o oraz na sylabę akcentowaną możemy zostawić w formie nieodmienionej w sytuacji, gdy zostaną poprzedzone odmienionym imieniem wyrazem pospolitym.

 

źródło zaproszeń: SlubneZakupy.pl

 

 

Zobacz także:

6 NAWYKÓW DOBRZE ZORGANIZOWANYCH PAR ŚLUBNYCH

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź