Zasady pisania zaproszeń

Jak poprawnie wypełnić zaproszenia i nie popełnić przy tym żadnej gafy? Zobaczcie najważniejsze podpowiedzi.

 

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w zapraszaniu  gości na ślub – wystarczy podać w zaproszeniach wszystkie istotne szczegóły dotyczące uroczystości. Okazuje się jednak, że nawet w tej kwestii istnieją pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować. Jeżeli więc nie chcecie popełnić żadnej gafy podczas formułowania zaproszeń, zapoznajcie się z najważniejszymi z nich. 

 

 


 
Trochę poprawnej polszczyzny

 

Niewiele osób wie, że zaproszenie powinno być napisane w trzeciej osobie liczby mnogiej. Mamy więc „zapraszają”/ „zawiadamiają”, zamiast „zapraszamy”/ „zawiadamiamy”. Przy okazji warto również wspomnieć, że wypada zapraszać „wraz z Rodzicami”, nawet jeżeli para młoda w całości sama organizuje swój ślub.
 
Często duży problem stanowi odmiana nazwisk zapraszanych osób. Zasada jest jedna – jeżeli nie mamy pewności co do zapisu danego nazwiska i nie jesteśmy w stanie w żaden sposób się tego dowiedzieć – lepiej pozostawić je w nieodmienionej formie.
 
Zwróćmy również dużą uwagę na poprawną personalizację zaproszeń. Po ich otrzymaniu bardzo rzadko istnieje możliwość dodruku. Tak więc pieczołowicie sprawdźmy każde imię i nazwisko – czy przypadkiem nie wkradł się tam jakiś błąd, którym możemy urazić naszych gości.

 

 

 


 
Personalizacja zaproszeń ślubnych 

 

Personalizację zaproszeń, czyli wypisanie imion i nazwisk gości, możecie wykonać na dwa sposoby – ręcznie lub komputerowo w ramach usług danej firmy. Zasadniczo polecamy jednak drugą metodę – zaproszenia będą bardziej eleganckie, zaoszczędzi Wam to również sporo czasu. Ponadto taktownie będzie, jeśli zastosujecie zwroty grzecznościowe – „Sz. P.”/ „Sz. Kol.”.


Ilości zaproszeń
Pamiętajmy, że parom wręczamy jedno zaproszenie. Młodzieży powyżej 18 roku życia wręczamy osobne zaproszenie na ślub. Warto także zamówić kilka zapasowych sztuk na „wszelki wypadek”, jeśli zdarzy nam się zapomnieć o jakimś gościu (co w szale przedślubnych przygotowań bardzo często się zdarza!) oraz pamiątkowe zaproszenie.


 

 

 


Osoby towarzyszące w zaproszeniach ślubnych 

 

Zapraszając osobę, która jest w stałym związku, powinno się uwzględnić na zaproszeniu z imienia i nazwiska również jej partnera. W innej sytuacji zwyczajnie napisać „z osobą towarzyszącą”. Taki zapis będzie też najbezpieczniejszy, jeżeli nie jesteście pewni co do statusu związku Waszego gościa. Warto jednak zawsze dopytać o to zapraszaną osobę, aby uniknąć ewentualnej niezręcznej sytuacji.
Co w prezencie?
Kwestią sporną pozostaje wzmianka o rodzaju prezentu, jaki chcieliby otrzymać państwo młodzi. Z jednej strony może to pomóc osobom niezdecydowanym lub nie do końca znającym gust pary młodej, z drugiej wydaje się być niestosowne zakładanie z góry, że jakikolwiek prezent się otrzyma. Oczywiście rzadko kiedy się zdarza, żeby goście przychodzili z pustymi rękoma, jednak narzucanie im określonej formy podarku nie jest zbyt eleganckie. Z pewnością jednak informacja o prezentach w ogóle nie powinna pojawiać się na zawiadomieniach o ślubie. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście jest to dla nas aż tak istotna kwestia i czy nie lepiej pozostawić ten wybór gościom – bo przecież najważniejsza jest sama ich obecność.
 

 

 

 

 

Hotel

 

Jeżeli planujecie ślub w dużym oddaleniu od miejsca zamieszkania gości, zapewnienie im noclegu powinno leżeć w Waszej gestii. Tych, którzy mieszkają w pobliżu, wystarczy powiadomić o możliwości zarezerwowania noclegu we własnym zakresie. Zawsze jednak powinniście zapewnić alternatywę w postaci zorganizowanego transportu do domu, a następnie przywiezienia na poprawiny następnego dnia. Informacje te powinny być zawarte w zaproszeniu np. na osobnej wkładce.
Wkładki
Jeżeli chcecie zamieścić w zaproszeniu więcej informacji, czy to dotyczących noclegu, prezentów czy przebiegu samej uroczystości, umieśćcie je na osobnych wkładkach. Główna karta zaproszenia ślubnego powinna być zarezerwowana wyłącznie dla samej treści informującej o uroczystości.

 

 

 

 

 
Osobiście czy pocztą?

 

Zdecydowanie osobiście! Jest to najbardziej odpowiednia forma wręczania zaproszeń ślubnych. Oczywiście często zdarza się, że goście mieszkają na tyle daleko (np. za granicą), że zwyczajnie nie mamy takiej możliwości. Wówczas wysyłka pocztą jest jak najbardziej akceptowalna. Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku warto nadać zaproszenie w dodatkowej, zewnętrznej kopercie, która uchroni cały zestaw papeterii od ewentualnych zniszczeń podczas transportu i goście otrzymają je w nienaruszonym stanie. Zdecydowanie jednak odradzamy elektroniczny sposób wysyłania zaproszeń – czy to internetowy czy smsowy.

 

 

 

Soap Bubble

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź