11 pytań, które musisz zadać, zanim zdecydujesz się na szycie sukni ślubnej

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy szyć suknię ślubną u krawcowej, koniecznie zapoznajcie się z poniższą listą, niezbędnych pytań.

foto: Pudełko Wspomnień 

 

Na pytania odpowiada Modowa Krawcowa, wywiad przygotowany przez konsultntki ślubne Gotowe Na Ślub

 

1. Ile kosztuje uszycie sukni ślubnej?

 

Koszt uszycia sukni ślubnej zależy od wielu czynników. Nie da się określić od razu, na podstawie samego zdjęcia ceny sukni. Można na początku określić orientacyjny zakres cenowy, a po dokładnym omówieniu projektu ostateczną cenę.

Koszt uszycia sukni ślubnej zależy m.in. od faktu czy suknia projektowana od podstaw na życzenie Panny Młodej czy szyta na podstawie zdjęcia, jakie tkaniny są dobrane - czy naturalne czy syntetyczne oraz jak dużo koronki (i jakiej) zostało użyte w projekcie, ponieważ zazwyczaj ona stanowi najwyższy koszt w cenie materiałów.

Przede wszystkim jednak, cena zależna jest od tego jak bardzo skomplikowany jest projekt. 

 

suknia: Mori Lee

 

2. Ile trwa uszycie sukni ślubnej? 

 

Samo szycie trwa od około dwóch tygodni do maksymalnie półtora miesiąca. Jest to uzależnione od stopnia skomplikowania projektu oraz tego jak dyspozycyjna jest Klientka, jeśli chodzi o przymiarki. Czasami jest tak że klientka jest z innego miasta niż Krawcowa, to powoduje, że nie jest tak dyspozycyjna jak osoba z tej samej miejscowości.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to czas samego szycia. Do tego trzeba doliczyć jeszcze czas przygotowania, czyli dokładnego omówienia projektu, dobór tkanin, kroju – to się dzieje przed rozpoczęciem procesu tworzenia. Bardzo ważne jest, aby z dużym wyprzedzeniem zarezerwować termin na realizację projektu. Najbezpieczniej jest to zrobić około pół roku przed terminem ślubu. 

 

3. Czy są jakieś ograniczenia przy szyciu sukni ślubnej? Czy da się uszyć wszystko?

 

Czy da się uszyć wszystko? To zależy tylko i wyłącznie od umiejętności i fantazji krawcowej. 

Dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych i nawet jeśli coś na początku wydaje się być bardzo trudnym lub niewyobrażalnym do stworzenia, to stanę na głowie, żeby dać radę i uszyć nawet najbardziej skomplikowaną suknię.

Ograniczenia są tylko w głowie. Rynek jest teraz tak bogaty w tkaniny, koronki i dodatki, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wyzwania w tej pacy są najlepszą zabawą. 

 

foto: White Story 

 

4. Jakie wyzwania mogą zdarzyć się podczas szycia sukni?

 

Szycie każdej sukni to wyzwanie. Jest to tworzenie kreacji na najważniejszy dzień w życiu każdej kobiety, dlatego do każdej z osobna trzeba podejść jak do wielkiego wyzwania. 

 

5. Jakie są zalety szycia sukni ślubnej?

 

Zaleta uszycia sukni jest na pewno cena - jest to pierwsza rzecz na którą zwracamy uwagę. W wielu przypadkach będzie dużo mniejsza niż w salonie. Przy szyciu sukni na miarę mamy pewność, że będzie ona idealnie dopasowane do sylwetki i figury klientki.

Mamy też możliwość modyfikacji projektu przy każdej przymiarce, co bardzo często w salonach sukien ślubnych nie jest już możliwe. Dzięki rozmaitości tkanin i dodatków na rynku, mamy też możliwość stworzenia jednego projektu w różnych cenach (przez dobór tkanin), więc bardzo pomocne jest kiedy klient na początku określi budżet z jakim przychodzi do krawcowej. 

 

foto: Fototikka

 

6. Ile przymiarek jest potrzebnych przy szyciu sukni ślubnej?

 

To wszystko zależy od projektu. W prostszych w sukniach często wystarczy jedna przymiarka jednak szyłam też suknie gdzie przymiarek było 5 czy 6. 

 

7. Czy w przypadku szycia sukni ślubnej u krawcowej podpisuje się umowę?

 

Jest to zależne od krawcowej i klientki. Umowa ma wiele form. Ja najczęściej wykorzystuje formę mailową, dzięki czemu mamy pełną historię konwersacji - ustaleń terminów, kroju oraz cen czy ewentualnych zmian w projekcie. 

 

foto: Paweł Traczyk 

 

8. Czy możliwe jest zaprojektowanie sukni ślubnej od podstaw, co jest potrzebne (inspiracje)?

 

Jeśli krawcowa jest również projektantką, co w dzisiejszych czasach jest już raczej normą to da się stworzyć wszystko na podstawie upodobań klientki. Ja bardzo często proszę o zdjęcia z inspiracjami, jak najwięcej zdjęć z elementami, które klientce się podobają, po to aby poznać jej gust.

Do tego bardzo ważne jest, aby poznać dokładnie sylwetkę osoby, dla której się szyję po to, aby dobrać idealny krój. 

 

9. Na co zwrócić uwagę wybierając osobę, która uszyje suknię ślubną?

 

Bardzo ważne jest aby dokładnie sprawdzić portfolio krawcowej, którą chcę się wybrać do stworzenia tej jedynej sukni. Na podstawie zdjęć stworzonych wcześniej sukien można określić czy będzie ona zdolna sprostać naszym wymaganiom czy nie.

W dzisiejszych czasach bardzo często działa forma poleceń, więc warto sprawdzić opinie są na temat danej Krawcowej czy szukać takiej godnej polecenia. Bardzo ważna jest też rozmowa z krawcową przed podjęciem decyzji o szyciu i sprawdzenie czy odpowiada nam osobowościowo.

Nieraz słyszałam że "krawcowa była jakaś niemiła" czy "krzyczała na mnie jak chciałam coś zmienić. Krawcową trzeba dobrać sobie również pod względem charakteru, aby mieć pewność, że przymiarki będą przyjemnością, a nie przymusem do odbębnienia.

 

foto: Adam Ludwik 

 

10. Kiedy najlepiej odebrać gotową suknię ślubną?


Moim zdaniem dwa tygodnie przed uroczystością jest terminem odpowiednim, ponieważ w razie jakichś nieoczekiwanych poprawek jest jeszcze czas na ich wprowadzenie. Są jednak Panny Młode, które chcą mieć gotową suknie miesiąc czy dwa przed ślubem, więc takie rzeczy trzeba zgłaszać od razu.

 

11. Jak szybko można uszyć suknie ślubną?

 

Co jeśli podejmiemy spontaniczną decyzję o ślubie na ostatnią chwilę?

Jeśli ślub wyskoczy znienacka nie oznacza to, że jesteśmy skazane na "gotowce z wyprzedaży". Najbardziej ekspresowe szycie jakie miałam, było dla dziewczyny, która napisała do mnie 3 tygodnie przed ślubem. Szybka akcja, pełne zaangażowanie i suknia była gotowa do odbioru jeszcze tydzień przed uroczystością. Nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Więcej na temat szycia sukni ślubnej przed ślubnej, znajdziecie w poniższym artykule:

Szycie sukni ślubnej - praktyczne porady i wszystko co warto wiedzieć 

 

Na pytania odpowiada Modowa Krawcowa, wywiad przygotowany przez konsultntki ślubne Gotowe Na Ślub (na zdjęciu poniżej) 

 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź