Przyjęcie weselne na stojąco

Przyjęcie weselne na stojąco jest idealnym rozwiązaniem dla par, które nie zamierzają organizować tradycyjnego, hucznego wesela.

 

Przyjęcie weselne na stojąco jest idealnym rozwiązaniem dla par, które nie zamierzają organizować tradycyjnego, hucznego wesela.

Jest to znacznie bardziej ekonomiczna opcja, pozwalająca spotkać się w gronie rodziny i najbliższych znajomych, jednocześnie unikając dużych nakładów finansowych. 

 

Do przyjęć stojących (także w przypadku wesel) zaliczamy:

- toast lub aperitif
- przyjęcie koktajlowe
- przyjęcie bufetowe

 

Toast lub aperitif

Jest to najskromniejsza, najkrótsza forma przyjęcia okolicznościowego. Ma swobodny przebieg, a gościom nie wyznacza się żadnych miejsc.

Może odbyć się natychmiast po ślubie (w Urzędzie Stanu Cywilnego) dla wszystkich zgromadzonych gości. Wtedy ma formę toastu lampką wina musującego.

Równie dobrze toast może być wstępem do bardziej uroczystej kolacji dla wybranych gości i wówczas jest to aperitif. Forma tego „mini przyjęcia” nie trwa dłużej niż 30 minut i nie ma wyznaczonej pory dnia.

Podczas aperitifu serwuje się wyłącznie zimne dania i przekąski. Bywa, że są one serwowane przez kelnerów prosto z tacy.

 

zobacz także: 20 PYTAŃ, KTÓRE WARTO ZADAĆ FIRMIE CATERINGOWEJ

 

źródło: nyweddingco.wordpress.com

 

Coctail party

Jest to przyjęcie organizowane po południu, trwające około dwóch godzin i kończące się nie później niż przed 20.

Zapraszając na takie przyjęcie, pamiętajmy o dokładnym zaznaczeniu w zaproszeniu godziny jego rozpoczęcia i zakończenia.

 

zobacz także: NOWY TREND: BRUNCH ZAMIAST TRADYCYJNYCH POPRAWIN

 

źródło: nyweddingco.wordpress.com

 

Przyjęcie bufetowe

Rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 20., a organizowane jest na sali, gdzie ustawione są bufety i stoliki koktajlowe.

Bywa, że na przyjęciu bufetowym pojawiają się okrągłe stoliki, by goście mogli skorzystać także z opcji siedzącej (ilość miejsc przy stoliku nie musi się równać liczbie gości).

Na takim przyjęciu obowiązuje samoobsługa. Kelnerzy jedynie obsługują bufety i zajmują się naczyniami. W odróżnieniu od coctail party, w tym przypadku serwowane są przekąski na ciepło.

 

zobacz także: OBIAD WESELNY W STYLU HOLENDERSKIM

 

źródło: nyweddingco.wordpress.com

 

zobacz także: A MOŻE ŚLUB WYJAZDOWY Z MAŁYM PRZYJĘCIEM?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź