Dylematy młodych par: Jak zapraszać z klasą?

Jakkolwiek luźne jest podejście do życia, ceremonia ślubna i przyjęcie weselne to uroczystości w swej naturze bardzo oficjalne, pełne formalności.

źródło: SlubneZakupy.pl

 

 

Zaproszenia na ślub i wesele

 

Do organizacji ślubnego dnia młode pary podchodzą zazwyczaj z entuzjazmem i radością, często jednak zdarza się, że spontaniczne działanie musi zostać nieco usztywnione pewnymi zasadami. Jakkolwiek luźne jest podejście do życia, ceremonia ślubna i przyjęcie weselne to uroczystości w swej naturze bardzo oficjalne, pełne formalności.

Dzięki etykiecie, czy tak zwanemu savoir vivre tak ważna data w naszym życiu nabiera elegancji, dobrego tonu, ważności. Kolejne etapy przygotowań rodzą coraz to nowe pytania na temat: co wypada, a co nie? Sporo pytań pojawia się już na początku, podczas wypisywania ślubnych zaproszeń.

Biorąc pod uwagę, że każdy postępuje według swoich wewnętrznych zasad, spróbujemy rozwiać kilka najczęstszych dylematów, opierając się na ogólnie przyjętych normach.

 

 

Zaproszenia ślubne: SklepSlubny.Love

 

 

Jak powinno się wypełniać i adresować treść zaproszeń ślubnych?

 

Przed zredagowaniem treści zaproszenia, należy upewnić się, że nazwiska i imiona gości sa prawidłowo spisane. Często pojawiają się wątpliwości co do dokładnego zapisu, zwłaszcza obco brzmiących nazwisk naszych krewnych. Zdarza się też na przykład, że przez całe życie wołaliśmy na naszą ciocię Niusia i tak naprawdę nie mamy pojęcia, skąd się to “imię” wzięło.

Rodzice okazują się niezwykle pomocni w ustalaniu personaliów gości. Dokładnie sprawdźcie odmianę nazwy miejscowości, patrona kościoła, czy pisownię nazwy restauracji, w której odbędzie się wesele.

Wypisując zaproszenie staramy się stworzyć formę zwięzłą i elegancką. Używamy pełnych imion i nazwisk zaproszonych gości, wewnątrz blankietu unikamy skrótów, inicjałów, a na końcach akapitów nie stawiamy kropek. Nazwa miesiąca powinna zostać napisana słownie, reszta daty - cyframi.

Jeżeli zaproszenie wypisujemy ręcznie, należy pamiętać o estetyce i staranności - w przypadku niezbyt pięknego charakteru pisma, warto “zatrudnić” do tej roli bardziej uzdolnioną kuzynkę.

 

Zaproszenia ślubne: Boho Design 

 

 

Jaka jest prawidłowa kolejność osób na zaproszeniu?

 

To bardzo prosta zasada, której pewnie się domyślacie: pierwszą wypisujecie kobietę, potem mężczyznę. Na przykład: Katarzyna Kubacka i Jerzy Nowak zapraszają Państwa Anielę i Marcina Kowalskich.


 

Jak zaprosić gościa i jego osobę towarzyszącą?

 

Jeżeli na przykład partnerka brata panny młodej nie jest jego żoną czy narzeczoną, a znamy jej personalia, wpisujemy je w drugiej kolejności: Zapraszamy Sz. P. Tomasza Janowskiego i Sz. P. Annę Wydrę (według zasad - zapraszamy brata, pani Anna pojawi się na weselu ze względu na niego, jako jego osoba towarzysząca). Jeżeli nie wiemy z kim przyjdzie brat czy kuzyn, wpisujemy formę “osoba towarzysząca”.

Jeżeli chodzi o zapraszanie osób towarzyszących, wszystko zależy od was. Można postąpić różnie: wysyłacie zaproszenia “plus osoba” do wszystkich osób pełnoletnich, zapraszacie razem jedynie pary mieszkające razem lub te, których partnerów poznaliście. Jedno jest ważne - trzymajcie się tej zasady konsekwentnie, a unikniecie towarzyskich faux pas.

 

tu znajdziesz i kupisz:

ZAPROSZENIA ŚLUBNE  

 

Zaproszenia ślubne: Boho Design 

 

 

Jak taktownie przekazać gościom, że dzieci nie są zaproszone na wesele?

 

Dzieci są cudowne i wspaniale mieć małe skrzaty na swoim weselu. Zdarza się jednak, że nie mogą być wliczane do listy gości, z różnych powodów. Do wypełnionego blankietu zaproszenia można dołączyć krótką notkę, w której grzecznie informujecie zaproszonych, że bardzo chętnie gościlibyście na waszym weselu również dzieci, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc/koszty, nie możecie tego zrobić.

Oczywiście możecie wspomnieć, że będziecie bardzo szczęśliwi widząc maluchy na waszej ceremonii w kościele czy USC. Warto upewnić się na jakiś czas przed ślubem, że goście zrozumieli waszą wiadomość i pojawią się na weselu w planowanym przez was składzie.

 

źródło: SlubneZakupy.pl

 

 

Jak poinformować gości weselnych, że nie gwarantujemy noclegu gościom przyjezdnym?

 

Koszt wesela jest wysoki, dodatkowe fundusze na nocleg dla gości ślubnych, którzy przyjechaliby z daleka (czasami są to krewni z zagranicy, którzy przyjechaliby na kilka dni) konkretnie obciążyłyby wasz budżet. Najczęściej zaproszeni sami rozumieją sytuację i krótka rozmowa telefoniczna czy mail wyjaśniają sprawę. Zdarza się jednak, że nie wiadomo czy goście spodziewają się noclegu, czy też nie.

Podobnie jak w przypadku dzieci, najlepiej dołączyć do zaproszenia krótką natkę: “Kochani, będzie dla nas ogromną radością gościć Was w dniu naszego ślubu i wesela, ale niestety nie jesteśmy w stanie sfinansować Waszych noclegów”. Taki liścik powinien wystarczyć.

 

 

Zaproszenia Poligrafia Brajer 

 

 

Czy wysyłać zaproszenia ślubne, czy jedynie zawiadomienia?

 

Czy wysyłać zaproszenia, czy jedynie zawiadomienia do osób, które wiemy, że z racji wieku czy innych okoliczności nie będą mogły się pojawić?

To kolejna bardzo indywidualna kwestia. Jest to pytanie o ważność tej osoby, o to czy powinna zostać zaproszona, czy też nie.

Jeżeli jest w rodzinie starsza ciocia, którą szanujecie i macie wobec niej ciepłe uczucia, wyślijcie zaproszenie - ciocia odmówi, ale poczuje się wyróżniona, uhonorowana i z pewnością ważna dla was.

Jeżeli jednak wcześniej rozmawialiście z daną osobą (na przykład osobiście powiadomiliście o dacie ślubu podczas świątecznej kolacji), a ona z przykrością odmówiła - zapewne wystarczy zawiadomienie z krótką notką, że żałujecie, że nie spotkacie się tego dnia we wspólnym gronie, ale zapewniacie, że myślami będziecie z nią. Musicie mieć jednak pewność, że odmowa była 100% i nie urazicie bliskiej osoby.

 

 

Zaproszenie ślubna Written by hand

 

 

Czy powinno się zapraszać byłych partnerów/mężów/żony na uroczystość?

 

Oczywiście jest to bardzo indywidualna (i delikatna, przyznacie) kwestia, a decyzja należeć powinna do was (obojga). Zazwyczaj jednak nie zaleca się, aby byli małżonkowie uczestniczyli w przyjęciu, nawet jeśli ich relacje są poprawne lub przyjacielskie. Powodów jest kilka.

Po pierwsze: wasze dzieci moga się czuć zakłopotane obecnością drugiego rodzica.

Po drugie: również inni członkowie rodziny mogą czuć się skrępowani, zwłaszcza jeśli nie wiedzą, jakie są szczegóły waszej historii i czy wypada im okazywać sympatię/dezaprobatę byłemu mężowi.

Po trzecie: być może twoja była wcale nie ma ochoty oglądać twojego ślubu, a głupio jej będzie odmówić.

Jakkolwiek mówią zasady, ty działaj według swojego sumienia.

Jeśli jesteś absolutnie pewna, że twój przyszły mąż nie będzie miał nic przeciwko, jeśli nie masz cienia wątpliwości, że chcesz, aby ex był z wami tego dnia, jeśli tak właśnie czujesz i tak właśnie ustaliliście - zrób to :)

 


Zaproszenia ślubne:  Royal MF

 

 

Jak rozprowadzać zaproszenia ślubne?

 

Jeżeli to tylko jest możliwe - zaproszenia na ślub dostarczcie osobiście. To niezwykle istotny gest, który zaproszeni goście z pewnością docenią i zapamiętają.

Równie trudno pozbyć się niesmaku po sytuacji, gdy mieszkający w sąsiedniej dzielnicy wujek zaproszenie znajduje w skrzynce. Wręczając kopertę macie szansę na krótką rozmowę, w której uściślicie szczegóły uroczystości i wymienicie serdeczności :)

Nic nie usprawiedliwi zapraszania gości wyłącznie przez portal społecznościowy, np. tworząc wydarzenie na temat swojego ślubu. Takie "zaproszenie" jest niewybaczalne i nie wymaga dalszego komentarza, to złamanie wszelkich zasad etycznych, dlatego takiej nowoczesności mówimy zdecydowanie nie!

 

źródło: SlubneZakupy.pl

 

zobacz także: 

KONTROWERSJE: „ZAPRASZAMY BEZ DZIECI!”

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź