Pułapki w weselnym budżecie

Planowanie ślubu i wesela najczęściej rozpoczyna rozpisanie budżetu. Sala, suknia, garnitur, zespół, catering. W czasie przygotowań pojawiają się koszty dodatkowe, co jest normalne przy tak dużym przedsięwzięciu.

fotografia Łapacze Wspomnień 

 

 

Planowanie ślubu i wesela najczęściej rozpoczyna rozpisanie budżetu. Sala, suknia, garnitur, zespół, catering.

Rzeczywiście, z reguły najważniejsze “punkty programu” są najbardziej kosztowne i stanowią główne obciążenie portfeli przyszłych nowożeńców. Jakkolwiek dokładnie i z precyzją godną księgowego zsumujecie kolejne wydatki, musicie wziąć pod uwagę, że wynik tego dodawania nie będzie stały nawet do dnia ślubu. W czasie przygotowań pojawiają się koszty dodatkowe, co jest normalne przy tak dużym przedsięwzięciu.

Zamiast więc zamykać oczy jak na kolejce w lunaparku, przygotujcie sobie finansowe "koło ratunkowe" i nie dajcie się zaskoczyć.

O czym pary najczęściej zapominają? Do czego zazwyczaj trzeba dołożyć? Zapraszamy do lektury!

 

 

fotografia RobimyFilm

 

 

Przygotowania przedślubne

 

Cena prawdziwego piękna. Zabiegi upiększające przed tak ważnym dniem to zupełnie zrozumiały wydatek. Fryzjer, makijaż, paznokcie. Być może jednak pojawi się potrzeba skorzystania z bardziej złożonej usługi: dietetyka, masażysty, serii zabiegów ratujących nieciekawy stan włosów lub ich przedłużenie, aby panna młoda mogła pojawić się w wymarzonej na ten dzień fryzurze.

Dodatkowym kosztem jest również próbny makijaż czy fryzura. Pan młody również może (w ostatniej chwili;)) zdecydować się na “podrasowanie” swojego ciała i serię wizyt w SPA czy siłowni. Aby trochę oszczędzić - poszukajcie ofert promocyjnych, na przykład za pośrednictwem zakupów grupowych.

 

Zobacz także: 

O czym zapomina Panna Młoda idąc na próbną fryzurę i makijaż?

 

 

fotografia Wideo Flash Studio

 

 

Poprawki i dodatki do ślubu 

 

Suknia ślubna i garnitur rzadko kiedy nie potrzebują poprawek. Bywa, że wielokrotnych. Ustalcie, czy są wliczone w cenę zakupu. Zdarza się, że stanowią dodatkowy koszt, podobnie jak dodatki, których młodzi nie podliczają - “bo to drobiazgi”. Tymczasem te drobiazgi po podsumowaniu dają całkiem sporą sumkę.

 

 

Wieczory panieński i kawalerski

 

Wieczory panieński i kawalerski, które coraz częściej przybierają formy weekendowych wypadów z atrakcjami, to również koszt, który może was zaskoczyć.

Świetnie, jeśli uczestnicy zabawy zrzucają się na imprezę, ale często trzeba wziąć pod uwagę koszty chociażby wynajęcia loży, drinków czy cateringu. Aby nieco uciąć te wydatki, zaplanujcie wieczór w domu czy grill w ogrodzie, na który każdy z gości przyniesie jakiś poczęstunek.

 

 

fotografia Paweł Traczyk 

 

 

Papeteria ślubna

 

Zaproszenia, papeteria, winietki - to przy dużym weselu spory koszt. Państwo młodzi często chcą wysłać wcześniejsze zawiadomienia lub wręczyć gościom weselne menu.

Dokładnie przeanalizujcie ilość i koszt całego “papierniczego” zamówienia i wybierzcie najbardziej korzystną ofertę z dostępnych na rynku.

Do kosztów zaproszeń doliczcie koszty wysyłki i pamiętajcie, że ręcznie robione blankiety bywają cięższe, a dołączenie karty RSVP może oznaczać dodatkowy znaczek i kopertę (jeżeli nie chcecie obarczać gości kosztami wysyłki).

 

 

Ślub tuż-tuż

 

Hotel i wyżywienie. Jeśli ślub odbywa się poza miejscem waszego zamieszkania, a goście są w większości przyjezdni, wynajmujecie również pokoje hotelowe. Czasami jednak jest potrzeba wzięcia pokoju jeden dzień wcześniej: chcecie przyjechać na miejsce wesela, dopilnować przygotowań, odprężyć się, wyspać.

Jeśli wasz fotograf, konsultantka ślubna przyjeżdżają z daleka, przygotujcie się na koszt związany z zakwaterowaniem ich i zapewnieniem im posiłków (oczywiście wszystko to powinno być doprecyzowane w umowach).

Pamiętajcie też o posiłkach dla członków zespołu i dodatkowej obsługi w dniu wesela.

 

 

 

fotografia BedurWeddings

 

 

Pośpiech złym doradcą przy organizacji ślubu 

 

Cena za roztargnienie. Stres, pośpiech, natłok obowiązków często robią z przyszłych nowożeńców zapominalskich. Przyjeżdżacie do hotelu i okazuje się, że szpilki panny młodej zostały w domu, kilkaset kilometrów stąd… Nie ma czasu na powrót, trzeba kupić nowe buty. Nie mogą być przecież “byle-jakie” - przygotujcie się na takie wydatki. 

 

 

Transport dla gości weselnych 

 

Goście mogą oczywiście na ślub i wesele dostać się sami, ale bywa to kłopotliwe ze względu na odległość i komfort podczas zabawy na weselu - bliscy po szalonej zabawie są po prostu zmęczeni, a po licznych toastach nie powinni siadać za kółkiem. Transport w postaci autobusu, aut weselnych, taksówek czy wynajętego szofera, to również koszt “dodatkowy”.

 

 

fotografia MM Rudiak 

 

 

Konsultant ślubny na godziny

 

Ślub za kilka dni, a wy stwierdzacie, że ilość obowiązków was przerosła. Potrzebujecie pomocy profesjonalisty, który “ogarnie” całość, abyście wy mogli pojawić się w dniu ceremonii wypoczęci i odstresowani. Wedding planner, koordynator na te ostatnie dni przygotowań może okazać się ratunkiem (za który trzeba jednakże zapłacić).

 

 

Niezapowiedziani goście na weselu 

 

Zdarza się, że na chwilę przed weselem odzywa się do was kuzynka, która mimo wcześniejszej deklaracji, jednak pojawi się na przyjęciu. Trudno odmówić rodzinie, trzeba domówić dodatkowe miejsca w domu weselnym. Wujek Darek, zatwardziały kawaler, odnalazł miłość swojego życia i pragnie przyjść na wesele ze swoją nową partnerką - dla was oznacza to jedno nakrycie więcej. Warto mieć zarezerwowane środki na niezapowiedzianych gości.

 

 

W dniu ślubu i wesela

 

Podarunki i podziękowania dla gości weselnych i rodziców. Przy większej ilości gości, koszt zakupu podziękowań może okazać się wydatkiem nie do przeoczenia.

Nie wszyscy uważają to za konieczność, ale drobny upominek dla bliskich, na przykład w postaci pudełeczka z migdałami to niezwykle miły gest. Pamiętajcie również, aby na listę budżetu wpisać cztery bukiety kwiatów dla rodziców!

 

 

fotografia Wedding Shots

 

 

Dźwięk i światło na przyjęciu weselnym 

 

Jeżeli ceremonia i przyjęcie odbywają się w niestandardowym miejscu, pamiętajcie o wynajeciu odpowiedniego sprzętu nagłaśniajacego i oświetlającego. To ważne, aby goście slyszeli słowa przysięgi, bawili się przy muzyce z profesjonalnego sprzętu, a cała impreza była elegancko oświetlona.

 

 

fotografia Paweł Nożyński

 

 

Dodatkowy sprzęt na weselu

 

Decydując się na wesele na łonie natury, weźcie pod uwagę kapryśność pogody: zarezerwujcie środki na namiot czy inne zadaszenie, drewnianą podłogę, na wypadek podmokłego po deszczach trawnika. Równie ważne jest, aby pamiętać o kosztach wynajmu dodatkowych mebli, dekoracji czy na przykład zastawy stołowej. 

 

 

Nadgodziny dla firm ślubnych 

 

Jesteście pewni, że wasze wesele będzie udane, a goście będą bawić się wyśmienicie. Ale czy bierzecie pod uwagę, że będzie tak dobrze, że weselnicy nie będą chcieli zejść z parkietu? Lepiej weźcie ;) I przygotujcie dodatkowe fundusze na nadgodziny dla zespołu i obsługi sali.

 

Zobacz także: 

Na co zwrócić uwagę w umowach z firmami weselnymi?

 

 

A co po ślubie?

 

Przykro nam, ale po wypowiedzeniu sakramentalnego “tak” czeka was jeszcze trochę dodatkowych kosztów. Wypranie sukni, drukowanie zdjęć, zakup i wysyłka podziękowań dla gości (to bardzo miły zwyczaj) czy ewentualna sesja w plenerze. Może się trochę tego nazbierać. Wierzymy jednak, że jesteście zapobiegliwi i wasze budżety zawierają również rezerwę na niezapowiedziane wydatki, takie jak te z naszej listy.

 

 

Zobacz także:

Jak przechowywać suknię ślubną?

 

 

fotografia Wasylko Pracownia Autorska

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź