Jak rozpocząć planowanie budżetu ślubnego?

Najlepszym sposobem na tworzenie budżetu ślubnego, jest wykonanie szeregu ważnych kroków przed dokonaniem każdego zakupu.

Fotografia: Very Lucky Star 

 

 

Najlepszym sposobem na tworzenie budżetu ślubnego, jest wykonanie szeregu ważnych kroków przed dokonaniem każdego zakupu. Nie możesz stworzyć realistycznego budżetu, który uwzględni większość elementów, nie wiedząc jakie ceny panują w twojej okolicy.

Dotyczy to na przykład fotografów, gdzie różnice w cennikach mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego najpierw popytaj, zainwestuj swój czas w spotkania z ewentualnymi wykonawcami, wydrukuj cenniki ślubne i naprawdę wgryź się w ten temat. Następnie usiądź, sprawdź swoje dostępne fundusze i dowiedz się, na jaki rodzaj ślubu możesz sobie pozwolić.

 

 

fotografia: Karetta.pl

 


Dwa dodatkowe kroki w planowaniu budżetu ślubnego

 

1. Rozmowa z rodzicami – dzięki niej można sprawdzić, czy będą oni chętni i czy mogą pomóc w pokryciu kosztów ślubu. Oczywiście nie chodzi o całość, ale przynajmniej o część kosztów.


2. Lista priorytetów – dzięki niej określisz to, co naprawdę jest dla ciebie ważne w kontekście ślubu i wesela. Na te sprawy przeznacz około 75% budżetu. Może to zająć ci trochę czasu, ale ustawienie priorytetów ma niezwykłą wagę w kontekście tworzenia budżetu ślubnego. Najlepsze budżety nie są po to, aby cię całościowo poprowadzić, nie mają również wywoływać poczucia winy lub stresu. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie utraty kontroli nad listą wydatków.

 

 

fotografia: B&W Photography

 


Podczas jakiej pory roku można najwięcej zaoszczędzić organizując ślub?

Miesiące od stycznia do kwietnia to gorący okres na poszukiwanie tańszych rozwiązań w branży ślubnej.

Okres od połowy do końca kwietnia to także doskonały moment na organizację taniego wesela. Wspaniała, wiosenna pogoda jest godna wykorzystania, a dodatkowo ceny mogą być nawet o 1/3 niższe niż w miesiącach letnich.

Jesień, zwłaszcza listopad, może być porą roku ze zdecydowanie bardziej deszczową pogodą. Z kolei w okolicach świąt wielu gości może mieć już zaplanowane wyjazdy.

 

 

Wybór sukni ślubnej

Wystarczy zapisać się na listę mailingową kilku sklepów z sukniami ślubnymi, aby otrzymać wcześniej powiadomienia o nadchodzących wyprzedażach.

W ich trakcie zakupisz suknię nawet o kilkadziesiąt procent taniej, a do tego dobierzesz pasujące dodatki. Warto pomyśleć również o wypożyczeniu sukni ślubnej, to  z pewnością ciekawa alternatywa. 

 

 

fotografia: B&W Photography

 

 

Na czym nie powinna oszczędzać Panna Młoda?

Zadbaj przede wszystkim o dobrej jakości buty. Tak jak w przypadku sukni ślubnej, to od nich w dużej mierze zależy jak będziesz wyglądać i jak będziesz się czuła. Komfort jest kluczowy, w końcu w butach spędzisz cały dzień i całą noc.

Jednym z obecnych trendów jest zakup w prezencie Pannie Młodej przez Pana Młodego kompletu markowych szpilek jako prezent ślubny. Dzięki ekskluzywnym butom poczujesz się jak prawdziwy VIP.

 

 

Z czego nie warto rezygnować organizując ślub?

Jedzenie to podstawa. Nigdy nie jest dobrym pomysłem rezygnacja z jakości jedzenia na rzecz oszczędności. Prawdziwym prezentem, jaki otrzymasz od swoich najbliższych, jest ich obecność w tym dniu, więc nakarm ich porządnie, stórz ciekawe menu weselnego, ale pilnuj przy tym budżetu... nie ilość, a jakość ma znaczenie. 

 

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Drugim elementem, w który z pewnością warto zainwestować, jest dobry fotograf. W większości przypadków, ci drożsi są naprawdę warci swojej ceny.

Oczywiście przed podpisaniem umowy z konkretną osobą należy nie tylko obejrzeć jej portfolio, ale także poszukać opinii na temat usług w Internecie, wypytujący znajomych, a także wybierając najlepszy spośród możliwych pakietów.

 

 

fotografia: WhiteStory

 


Czy istnieje taktowny sposób na poproszenie rodziców o wsparcie finansowe?

W większości przypadków rodzice są przygotowani na konieczność partycypowania w kosztach ślubu. Warto jednak postawić przy tym na odrobinę dyplomacji. Zaplanuj spotkanie, na przykład kolację w swoim domu, z rodzicami każdej ze stron osobno.

Oto idealne podejście: „Mamo, tato, jesteśmy tak podekscytowani, że możemy podzielić się z wami naszymi planami ślubu! Chcielibyśmy abyście przyłączyli się do nas, aby zobaczyć potencjalne miejsca organizacji przyjęcia oraz spróbować tortów ślubnych. Być może chcielibyście także mieć wpływ na podjętą przez nas decyzję”. Rodzicom jako pierwszym należy przedstawić preferowaną liczbę i listę gości, porę roku oraz formalności, aby mieli oni świadomość skali ślubu.

Dzięki otwartej komunikacji rodzice wprost będą w stanie określić, ile tak naprawdę są oni w stanie wnieść, mogą także pomóc w ustaleniu kosztów podobnych ślubów w okolicy.

Przedstaw rodzicom listę priorytetów i podziel się emocjami związanymi z procesem planowania ślubu. Jednocześnie nigdy nie wolno zdradzić, ile tak naprawdę ofiarowuje każda ze stron.

 

 

fotografia: LM FOTO

 


Jeżeli jednak na początku stwierdziliście, że sami płacicie za swój ślub, ale po czasie budżet zaczął was przerastać, dobrze jest być bezpośrednim: „Naprawdę chcieliśmy sami zapłacić rachunki, ale nawet z naszymi skromnymi planami wszystko zaczęło kosztować więcej, niż się spodziewaliśmy, więc jeśli wasza oferta pomocy z wkładem finansowym jest nadal aktualna, z chęcią was o to poprosimy”. Takie bezpośrednie działanie zawsze poprawi twoje szanse na sukces.

 

 

Zobacz także:

Rodzice wtrącają się w organizację ślubu, co robić? 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź